18.4 C

Αρμάνι Μ.-Μπάγερν Μ. 80-69: Ένα βήμα από την πρόκριση (vids, pics)

Η Αρμάνι Μιλάνο άντεξε στην αντεπίθεση της Μπάγερν Μονάχου. Έφτασε στο 80-69 και κατά συνέπεια στο 2-0 και απέχει μία νίκη από το Final Four της Ευρωλίγκας. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στη Γερμανία (28/4, 21.45) και σίγουρα την περιμένει μια δύσκολη αναμέτρηση.

Οι Γερμανοί μπορεί να... έσπασαν το ρόδι πρώτοι, γράφοντας το 0-5 (1’45’’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Κέβιν Πάντερ έκανε ένα προσωπικό 8-0, για να φτάσει να διαμορφωθεί το 20-5 (7’27’’).  Οι ελεύθερες βολές τους έδωσαν κάποια λύση (23-8, 8’14’’), με το επόμενο εντός πεδιάς εύστοχο σουτ τους να έρχεται στο 8’50’’ από τον Ρέινολντς (23-10).

Ο Σαβόν Σιλντς πρωταγωνίστησε στα επόμενα λεπτά (32-14, 12’25’’ με οχτώ πόντους σε έξι λεπτά) με τους Ιταλούς να δείχνουν ασταμάτητοι. Η διαφορα έφτασε στο +22 (40-18, 16’10’’) με την Μπάγερν να κάνει ένα μικρό βήμα μπροστά (44-29, 19’48’’).

Τα προβλήματα αυξήθηκαν για τους φιλοξενούμενους, όταν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Λούτσιτς χρεώθηκε με τρίτο φάουλ. Ο Γκιστ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μπροστά στον Χάινς και συνεχόμενη καλή παρουσία φρόντισε να αναπτερώσει τις ελπίδες (48-32, 22’) και να δώσει ώθηση ως το 55-49 (27’20’’)! Λίγο αργότερα ο πάγκος της Μπάγερν δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Αντρέα Τρινκιέρι αποβλήθηκε!

Οι Ιταλοί βρήκαν την ευκαιρία για τη δική τους αντεπίθεση (65-50, 29’55’’), ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πρωταγωνίστησε για το +17 (72-55, 31'30''), αλλά η Μπάγερν συνέχισε να παλεύει (77-69, 38'), χωρίς τον προπονητή της και με τους Σίσκο - Ρέινολντς να πηγαίνουν στον πάγκο με πέντε φάουλ έκαστος ως το 38' (80-69). Το τελικό 80-69 ήταν αυτό που έδωσε το σημαντικό 2-0 στην Αρμάνι Μιλάνο.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Μπάγερν Μονάχου είχε μόλις τρία εύστοχα σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα). Το μοναδικό τρίποντο ήταν το πρώτο εύστοχο σουτ του αγώνα, τα δύο δίποντα ήρθαν ένα στο 1’45’’ από τον Γκιστ και ένα από τον Ρέινολντς (7’27’’).

Διαιτητές: Πουκλ, Λάτισεβς, Μογκούλκοτς

Δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69