19.8 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Απόλυτη κυρίαρχος η Μπαρτσελόνα (pics)

Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ερυθρό Αστέρα και έφτασε σε νίκη με μεγάλη διαφορά όπως υπαγορεύει το τελικό 88-54 για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Καταλανοί είχαν 46% από τα 6μ75, αλλά κι επίσης 42 ριμπάουντ και 26 ασίστ στην όγδοη φετινή τους νίκη στη διοργάνωση.

Μετά τα πρώτα λεπτά και το... ντέρμπι Ρίμπας – Φελντέιν (5-5, 3’) οι Καταλανοί πήραν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο φρόντισαν σταδιακά να αυξήσουν, υποχρεώνοντας τους Σέρβους σε λάθη. Ο Ερυθρός Αστέρας έπρεπε έτσι κι αλλιώς να τα βγάλει πέρα με τη δική του αστοχία στα σουτ δύο πόντων: Έκλεισε την πρώτη περίοδο με 3/12 μέσα από τα 6μ75!

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι αν και... αργοπορημένοι εμφανίστηκαν στο ραντεβού με τον καλό τους εαυτό, βρήκαν λύσεις από πολλούς παίκτες, έφτασαν στο +10 (26-16, 13’15’’) και αντέδρασαν σωστά όταν οι φιλοξεούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μετατρέποντας το 31-24 (16’) στο 49-24 (21’30’’) με ένα 18-0. Μετά από ένα στείρο εξάλεπτο, ο Άλεν Όμιτς «ξεκόλλησε» τον Ερυθρό Αστέρα για το 49-26 (22’).

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να προσφέρει ουσία και σε πολλές περιπτώσεις και θέαμα στην αναμέτρηση, ειδικά όσες φορές κατάφερε και να τρέξει, φτάνοντας ως το 54-28 (23’50’’). H διαφορά έπεσε από το 20+ (54-37, 26'10'') και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς μείωσε ακόμη περισσότερο (62-49, 29'40'') με ένα τρίποντο από τον Τζέιμς Φελντέιν. Οι Καταλανοί επέστρεψαν με ένα 11-1 στην τέταρτη περίοδο και ο Τομάς Ερτέλ οδήγησε στο +32 (82-50, 37'). Το πρώτο εύστοχο εντός πεδιάς στο τελευταίο αυτό δεκάλεπτο για τον Ερυθρό Αστέρα ήρθε στο 37'22'' από τον Όμιτς (82-52) με τον Φιλ Πρέσι να γράφει το 88-52 και τον Ένις τον τελικό 88-54 με το δεύτερο εντός πεδιάς των Σέρβων στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού που σφραγίστηκε με ένα επιμέρους 26-5.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Άνταμ Χάνγκα και Κέβιν Σεραφέν παρακολούθησαν τον αγώνα από το πλάι του πάγκου, με τα ονόματά τους να βρίσκονται στη λίστα τραυματιών.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Γκόντας (Ελλάδα), Μαντίλα (Φινλανδία)

Δεκάλεπτα: 17-12, 45-24, 62-49, 88-54