17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Απόδραση από τη Βενετία!

Ο Ντελρόι Τζέιμς κάρφωσε επιβλητικά 2'' πριν από τη λήξη του αγώνα στη Βενετία και χάρισε στην ΑΕΚ την πρώτη νίκη της στο φετινό Champions League με σκορ... Ευρωμπάσκετ (103-101)! Ήταν μια συγκλονιστική σε εξέλιξη αναμέτρηση, την οποίαν η ΑΕΚ είχε στα χέρια της στην κανονική περίοδο (85-85), λίγο έλειψε να τη χάσει, ωστόσο στην παράταση έδειξε χαρακτήρα και ψυχραιμία και κατάφερε νικήσει την πρωταθλήτρια Ιταλίας μέσα στο σπίτι της και να ρεφάρει την ήττα της πρεμιέρας από την Εστουντιάντες. Ο Τζέιμς μπορεί να λύτρωσε την Ένωση, όμως οι Γκριν και Μαυροειδής ήταν αυτοί που σήκωσαν στις πλάτες τους το μεγαλύτερο φορτίο!

Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν τον αγώνα με εντελώς διαφορετική στόχευση. Η μεν Βενέτσια άρχισε να... πυροβολεί σωρηδόν έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (20 τρίποντα σούταρε μόνο στο πρώτο ημίχρονο), η δε ΑΕΚ προσπάθησε να βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι κι εκτός από εύκολους πόντους, να φθείρει τους αντίπαλους ψηλούς. Κι επειδή τα τρίποντα δίνουν έναν πόντο παραπάνω από τα δίποντα, η Βενέτσια, που αρχικά ήταν εύστοχη, ξέφυγε με 18-11 στο 8', παρότι ο Μαυροειδής ήταν πολύ αποτελεσματικός στην επίθεση, ενώ και ο Μπάρλοου έδωσε κάποιες λύσεις από την περιφέρεια. Όμως στη συνέχεια τα σουτ των γηπεδούχων μετατράπηκαν σε... τούβλα και η Ένωση απέκτησε τη δυνατότητα να καλύψει τη διαφορά και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Το πρόβλημα για την ελληνική ομάδα ήταν ότι και πάλι έχανε αμυντικά ριμπάουντ (8 στο πρώτο ημίχρονο) και ήταν τυχερή που η Βενέτσια ήταν άστοχη, διότι η διαφορά θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις από το 38-34 του ημιχρόνου. Από την άλλη πάλι η επιλογή της να βάλει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, ακόμα και με τους κοντούς, που πήγαιναν τους αντιπάλους τους μέσα στο καλάθι, τής έδωσε τη δυνατότητα να εκτελέσει και κάποιες βολές παραπάνω και παρόλο που δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχη (7/12), να πάρει και από εκεί κάποιους πόντους.

Παρότι ο Πέριτς εξελίχθηκε σε ένα σημαντικό πρόβλημα για την άμυνά της, διότι έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ και ήταν ο μόνος παίκτης της Βενέτσια που χτύπησε στα πόδια τους αργούς ψηλούς της ΑΕΚ, και παρότι είχε πρόβλημα καθοδήγησης, αφού οι πόιντ γκαρντ της (Γκριν και Ξανθόπουλος) δεν βοήθησαν καθόλου στο κομμάτι της δημιουργίας, η Ένωση πέρασε μπροστά με 32-30, ωστόσο στη συνέχεια "κόλλησε" και έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παρουσία στην πεντάδα της Βενέτσια του Ουάτ, που είχε παίξει ελάχιστα στο πρώτο μέρος, επειδή φορτώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ, τής έδωσε τη δυνατότητα να χτυπήσει τους ψηλούς της ΑΕΚ, ενώ ταυτόχρονα ο Όρελικ παίζοντας ως σμολ φόργουορντ πήρε φωτιά. Έτσι η ιταλική ομάδα προηγήθηκε στο 26' με 55-48, παρόλο που η ΑΕΚ βρήκε, εκτός του Μαυροειδή μέσα στο καλάθι, και κάποια καλά σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου από τον Λαρεντζάκη και τον Μπάρλοου. Η ελληνική ομάδα, πάντως, κατάφερε να μαζέψει ξανά τη διαφορά όταν ο Όρελικ σταμάτησε να σκοράρει, αλλά και χάρη στον Ελόνου, που από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να βοηθά επιθετικά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, όμως στην τελευταία περίοδο εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Βενέτσια με τον Πέριτς να κάνει μεγάλη ζημιά χτυπώντας τα αργά πόδια των ψηλών της ΑΕΚ προηγήθηκε με 77-70 στο 36', αλλά η αντίδραση της Ένωσης ήταν άμεση και αποτελεσματική. Με τον Γκριν να ανεβάζει στροφές και να παίρνει πρωτοβουλίες στο πιο κρίσιμο σημείο, με τον Μαυροειδή να είναι συγκλονιστικός και με μεγάλο όπλο από κάποια στιγμή και μετά τα επιθετικά ριμπάουντ, η Ένωση γύρισε το παιχνίδι και 1'14'' πριν από τη λήξη πέρασε μπροστά με δύο βολές του Λαρεντζάκη (79-77).

Το παιχνίδι πήγε στα μέτρα της και όταν ο Σάκοτα μετά από ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ έκανε 34'' πριν από τη λήξη το 81-79, αλλά κυρίως, όταν αμέσως μετά ο Πέριτς έχασε μία βολή, έγινε το μεγάλο αφεντικό. Η νίκη δεν χανόταν παρά μόνο με... αυτοκτονία, την οποία η Ένωση επιχείρησε! Ο Λαρεντζάκης, 9'' πριν από τη λήξη με το σκορ στο 85-82, έκανε ένα βιαστικό φάουλ για να αποφύγει να δεχθεί τρίποντο η ομάδα του, όμως με βάση τους καινούριους κανονισμούς ήταν αντιαθλητικό και ως τέτοιο σφυρίχθηκε ορθώς από τους διαιτητές. Ο Τζόνσον ευστόχησε στις δύο βολές και στην τελευταία επίθεση της Βενέτσια, ο Χέινς αστόχησε σε τρίποντο. Αρκούσε μόνο να πάρει το αμυντικό ριμπάουντ η ΑΕΚ για να κερδίσει, αλλά... το έχασε! Το πήρε ο Όρελικ, που σε νεκρό χρόνο κέρδισε φάουλ από τον Σάκοτα, ωστόσο σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ στάθηκε τυχερή. Ο Όρελικ ευστόχησε μόνο στη μία βολή και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (85-85).

Στο έξτρα πεντάλεπτο δύο διαδοχικά τρίποντα των Σάκοτα και Γκριν έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά με 93-87 και της έδωσαν τον έλεγχο, που φάνηκε να κρατά μέχρι και μισό λεπτό πριν από τη λήξη, χάρη στην ηγετική παρουσία του Μάικ Γκριν. Όμως οι αλλαγές στην άμυνά της δεν ήταν σωστές, με αποτέλεσμα ο Τζόνσον να κάνει μεγάλη ζημιά και να ισοφαρίσει 99-99 και 101-101 με 8'' να απομένουν για τη λήξη. Όμως στην τελευταία επίθεσή της η ΑΕΚ ήταν τυχερή, διότι η Βενέτσια έπαιξε τη χειρότερη άμυνα, που θα μπορούσε να παίξει ομάδα σε τέτοιο σημείο του αγώνα. Κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί μόνος του ο Τζέιμς μέσα στη ρακέτα και να καρφώσει 2'' πριν από τη λήξη, γι' αυτό που έμελλε να είναι το νικητήριο καλάθι για την ΑΕΚ!

Ο ΨΗΛΟΣ ΚΙ Ο ΚΟΝΤΟΣ: Στη Βενετία η ΑΕΚ είχε δύο προσωπικότητες που της επέτρεψαν να πάρει τη μεγάλη νίκη. Ο ένας ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής, που με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν συγκλονιστικός και κράτησε όρθια την ομάδα όταν η Βενέτσια έδειχνε διάθεση να ξεφύγει. Μπορεί αμυντικά να είχε κάποια προβλήματα, αλλά στην επίθεση ήταν η πιο αξιόπιστη λύση μέχρι που βγήκε με 5 φάουλ, λίγο πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια του αγώνα. Ο άλλος ήταν ο Μάικ Γκριν, που από την τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας και μετά πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Και στην παράταση ήταν ο ορισμός του ηγέτη πάνω στο παρκέ. Η ΑΕΚ του οφείλει επίσης πολλά.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 18 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η ΑΕΚ ήταν το κλειδί της νίκης της. Τα περισσότερα τα πήρε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο και χάρη σε δεύτερες επιθέσεις κυρίως κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα της Βενέτσια και να φτάσει στη νίκη.