22.5 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Απολαυστική Μακάμπι, ξέσπασε στην Ζαλγκίρις

Πιο εύκολο παιχνίδι δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως θα είχε η Μακάμπι, η οποία έσπασε ένα αρνητικό σερί δυο ηττών, και ξέσπασε πάνω στην Ζαλγκίρις, την οποία νίκησε με το ευρύ 85-57, φτάνοντας στις 3 νίκες σε οκτώ παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Την ίδια ώρα η Ζαλγκίρις, η οποία δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα της αναμέτρησης, υπέστη την τρίτη της ήττα στην διοργάνωση, και την πρώτη της μακριά από την Λιθουανία. Ουσιαστικά τα πάντα υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου κρίθηκαν στο εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όταν είδε την ομάδα του να έχει 9/11 τρίποντα και να φτάνει στο +30 (53-23), μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε τυπικά διαδικασία, και δίνοντας την ευκαιρία στον Έλληνα τεχνικό να χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες του.

Η Μακάμπι μετά το ρευστό 14-12, άρχισε τον δικό της βομβαρδισμό, και τρέχοντας ένα φοβερό επιμέρους σκορ 27-4, έφτασε στο 41-16 στο 15', ρίχνοντας από νωρίς τίτλους τέλους στο παιχνίδι, και ολοκληρώνοντας το εκπληκτικό της πρώτο ημίχρονο με 9/11 τρίποντα, και τον Ουίλμπεκιν να έχει σκοράρει μόλις 3 πόντους με 1/3 τρίποντα. Για την ιστορία οι φιλοξενούμενοι, οι οποία είχαν 0/7 τρίποντα στο ημίχρονο, πέτυχαν το πρώτο μακρινό τους σουτ στο 26' με τον Γκριγκόνις.

Επιθετική πολυφωνία

Παρά τις απουσίες της η Μακάμπι, εμφάνισε επιθετική πολυφωνία, έχοντας πέντε διψήφιους, και κορυφαίο όλων τον Ντόρσεϊ με 16 πόντους (4/5 διπ., 2/5 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ) και 21 βαθμούς αξιολόγησης. Την καλύτερη του εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τζόουνς με 15 πόντους (6/8 διπ., 1/2 τριπ), ενώ έλαμψε και ο Μπέντερ με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Οι αριθμοί μίλησαν

Το ότι η Μακάμπι κυριάρχησε σε όλους τους τομείς έχοντας 11/21 τρίποντα, 22/34 δίποντα, 31 ριμπάουντ και 18 ασίστ δεν δείχνει το μέγεθος της επιτυχίας της, το οποίο φαίνεται στο ότι κατέβασε μια επίθεση με 81,6 πόντους κατά μέσο όρο στους 57, και μια ομάδα με 42,6% στο τρίποντο στο πενιχρό 1/14 και στο μονοψήφιο 7,1%.