21.4 C
Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου, 2024

Απίστευτη Ζαλγκίρις και 1-1 στην Πόλη (pics, vids)

H Zαλγκίρις Κάουνας έκανε κινητήρια δύναμη την βαριά ήττα του πρώτου αγώνα στην Πόλη, είχε τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με το 80-82 ισοφάρισε τη σειρά με την Φενέρμπαχτσε σε 1-1. Έφτασε στο +17 κα έμεινε όρθια στη πίεση στο τέλος, όταν οι Τούρκοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στην Λιθουανία με τον 3ο και 4ο αγώνα να διεξάγονται στις 23 και 25 Απριλίου στην Ζαλγκίριο Αρένα.

Αυτή τη φορά οι Λιθουανοί δεν έμειναν σε μερικά καλά πρώτα λεπτά. Ο αγώνας ξεκίνησε «ανάποδα» σε σχέση με τον πρώτο. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 13-6 (4’), αλλά η κατάσταση άλλαξε γρήγορα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα (15-16, 7’) και να φτάνουν ως το +10 (36-46, 18’10’’).

Η δήλωση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ημίχρονο του αγώνα, αυτό το "παίζουμε τεμπέλικα στην άμυνα" κάνοντας αναφορά και στη διαφορά που υπήρχε στα ριμπάουντ ήταν ίσως η καλύτερη απεικόνιση του τι συνέβη στα πρώτα 2ο λεπτά. Την ίδια ώρα η Ζαλγκίρις έδειχνε απλά να φοβάται λιγότερο και στις δύο άκρες του παρκέ, πιέζοντας στην άμυνα και σουτάροντας χωρίς δεύτερες σκέψεις στην επίθεση.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με επτά συνεχόμενους πόντους οδήγησε τους Λιθουανούς στο +13 (42-55, 22'20'') με τον Ντέιβις να κάνει το τρίτο του φάουλ λίγο αργότερα. Η διαφορά έφτασε στο +17 (46-63, 25'40'') με την Ζαλγκίρις να σουτάρει με το εκπληκτικό 78% στα σουτ δύο πόντων και κοντά στο 50% από τα 6μ75. Ο Γιασικεβίτσιους έκανε τα παράπονά του για την διαιτησία στον Λαμόνικα στο ημίχρονο, προς το τέλος της τρίτης περιόδου τα έκανε λίγο πιο... έντονα για να δεχθεί την τεχνική ποινή (56-69, 27'30''), αλλά η βραδιά είχε πράσινο χρώμα. Γράφτηκε και πάλι το +17 γρήγορα (56-73, 28'33'').

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να προσπαθεί, ο Ομπράντοβιτς βρήκε λύσεις από το βάθος του πάγκου του με τον Σινάν Γκιουλέρ και τον Μέλι να δίνει και πάλι μονοψήφια τιμή στην διαφορά (68-77, 35'). Γκούντουριτς και Βέσελι μείωσαν στους τέσσερις (75-79, 37'50'') με τον δεύτερο να γράφει και το 77-80 (38'14''). Ο Κάλινιτς με 1/2 βολές μείωσε ακόμη περισσότερο (78-80, 38'45'') και ο Ντατόμε ισοφάρισε (80-80) με 39'' στο ρολόι!

Ο Ουλανόβας "χτύπησε" ξανά (80-82) με 23'' να απομένουν, ο Γκούντουριτς έκανε το λάθος στα 4'', ο Σλούκας έκανε άμεσα το φάουλ στον Βέστερμαν, αυτός έχασε και τις δύο βολές, αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η σειρά πήγε στο 1-1 και η συνέχεια θα γραφτεί στο Κάουνας.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Και οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλά ποσοστά από τα 6μ75: 6/11 η Φενέρ και 6/12 η Ζαλγκίρις στο πρώτο μισό. Εκεί όμως που η Φενέρμπαχτσε είχε χάσει κατά κράτος τη μάχη ήταν στα ριμπάουντ (8-17), ενώ οι αριθμοί δείχνουν πως οι Λιθουανοί είχαν και καλύτερες συνεργασίες (5-11 οι ασίστ).

Διαιτητές: ΛαΜόνικα, Παστούσιακ, Νέντοβιτς

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73,