23.2 C
Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

Αν πάρει φόρα η Ζαλγκίρις…

Η Ζαλγκίρις ήταν «ισοπεδωτική» στο τελευταίο δεκάλεπτο με αντίπαλο τη Λιετκαμπέλις, αρχίζοντας με το δεξί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Λιθουανίας με 93-69.

Για 30 περίπου λεπτά, φαινόταν πως θα μπορούσε να υπάρξει ελπίδα για τη Λιετκαμπέλις, αλλά η Ζαλγκίρις στην τελευταία περίοδο της έδειξε... ποιος είναι το αφεντικό στη σειρά, με το τελικό 93-69 να της εξασφαλίζει ένα δυναμικό ξεκίνημα στα ημιτελικά του λιθουανικού πρωταθλήματος. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ βρισκόταν στο 64-57, για να ακολουθήσει ένα φοβερό 29-12, με το οποίο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους «καθάρισαν» την αντίπαλό τους, φτάνοντας έτσι στο 1-0.

Τέσσερις παίκτες των νταμπλούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο τον Μπράντον Ντέιβις, που συνδύασε τους 14 του με επτά ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, 22 πόντους με 4/8 τρίποντα σημείωσε ο άλλοτε παίκτης του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς.