22.2 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Ανεβαίνουν Πίστονς και Θάντερ (vids)

Την πέμπτη νίκη τους στους τελευταίους επτά αγώνες τους πανηγύρισαν οι Ντιτρόιτ Πίστονς στη «Little Caesars Arena», 116-111 στην παράταση τους Ρόκετς που τους είχαν κερδίσει τρεις ημέρες πριν στο Χιούστον.

Ο Μπλέικ Γκρίφιν με 28π., ο Αντρέ Ντράμοντ με 23π. και είκοσι ριμπάουντ και ο Ρέτζι Τζάκσον με 22π. ηγήθηκαν επιθετικά των «πιστονιών», ενώ από τις «ρουκέτες» που είχαν μόλις 10/36 τρίποντα ο Κλιντ Καπέλα έκανε double double με 29π. και 21 ριμπάουντ, ο Κρις Πολ είχε 20π. και ο Τζέιμς Χάρντεν 33π. αλλά με 9/27 σουτ εντός παιδιάς, οκτώ ασίστ και εφτά λάθη.

Στα χαμηλά έμεινε και ο Έρικ Γκόρντον, με 4/14 σουτ και συνολικά 11π., αν και ήταν εκείνος που με λέι απ ισοφάρισε σε 98-98 κι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, όμως, «μίλησαν» οι γηπεδούχοι και «καθάρισαν» τη νίκη.

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ απώλεσαν διαφορά 13π. στην τελευταία περίοδο, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 109-104 απέναντι στους Σάρλοτ Χόρνετς, στη «Chesapeake Energy Arena», που είναι η 12η στους τελευταίους δεκατέσσερις αγώνες τους. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ τελείωσε με 30π., δώδεκα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ο Ντένις Σρέντερ είχε 23π. και ο Πολ Τζορτζ 21π., αλλά με 8/21 σουτ.

Ο Κέμπα Ουόκερ με 25π. αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των ηττημένων, 18π. είχε ο Τζέρεμι Λαμπ, αλλά με 5/15 σουτ και από 10π. οι Μάρβιν Ουίλιαμς και Κόντι Ζέλερ.