23.9 C

Ανατροπές, άμυνες και περίπατοι (vids, pics)

Το πρώτο μέρος του σημερινού προγράμματος της 9ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος είχε απ’ όλα τα καλά. Ανατροπές, όπως αυτή στη Μούρθια, χαμηλά σκορ όπως αυτά στην Ανδόρρα, νίκες σε ρυθμό προπόνησης όπως αυτή της Μπασκόνια και αγώνες που κρίθηκαν στο τέλος όπως αυτός της Μπανταλόνα με την Γκιπουθκόα. Και έτσι, για το κερασάκι στην τούρτα, έναν αγώνα που κρίθηκε στο νήμα με την Γκραν Κανάρια να καταφέρνει να υπερασπιστεί στο φινάλε την έδρα της.

Ανδόρρα-Μάλαγα 66-60

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα αιφνιδίασε την Ουνικάχα Μάλαγα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ξεκίνησε με ένα 9-0, έφτασε στο 11-2 (5’), αλλά είδε και την εικόνα της αναμέτρησης να αλλάζει με την είσοδο των Σερμαντίνι και Ντίαθ με το σκορ να γίνεται 11-13 (7’27’’), ενώ λίγο αργότερα ο Καρνόφσκι χρεωνόταν με το τρίτο του φάουλ νωρίς νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα ως τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με τον Βαζίνσκι να διαμορφώνει το 16-20 (11’20’’), αλλά η Ανδόρρα απάντησε με ένα 15-0 και τους Γέλινεκ – Κόουπλαντ σε πρώτο πλάνο (31-20, 16’). Η απόσταση έφτασε και στους 10 πόντους (36-26, 18’25’’) με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα με τη διαφορά να κυμαίνεται στο μεγαλύτερο διάστημα από τους 3 ως τους 6 πόντους. Το 51-43 (31’) όμως έγινε 55-55 (37’10’’) από τον Σάλιν. Ένα τρίποντο του Ουόκερ έδωσε μια ανάσα στην ΜόραΜπανκ Ανδόρρα (58-55, 39’) και ήταν και αυτό που έδωσε την ανάσα που χρειαζόταν η ομάδα του Ζοάν Πενιαρόγια για να φτάσει ως το τελικό 66-60.

(ACB Photo/Albert Martín)

Η Μπανταλόνα ξεκίνησε με ένα 11-0 (2’45’’) στο παιχνίδι και συνέχισε με την ίδια.. φόρα ως το 22-6 (8’37’’) με την Γκιπουθκόα να δείχνει πως δεν μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων. Όταν η άμυνα μπήκε στην ημερήσια διάταξη και μπόρεσε να σταματήσει κάπως τους γηπεδούχους, ο αγώνας η διαφορά έπεσε (25-21, 12’46’’), για να φτάσει ξανά στους 10 (31-21 στο 14’ και 35-25 στο 15’25’’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την προσπάθειά τους, η οποίας τους έφερε στο -4 (51-47, 28’) και στο -1 (62-61, 33’40’’). Η Μπανταλόνα είχε τον πρώτο λόγο, αλλά η Γκιπουθκόα απειλούσε σταθερά με το 68-61 (35’20’’) να γίνεται 70-67 (37’36’’). Οι Καταλανοί άντεξαν και έφτασαν και στην τελική επικράτηση με το τελικό 76-67.

(ACB Photo/D. Grau)

Η Μπιλμπάο μπήκε στο παιχνίδι ιδανικά (2-12 στο 4’10’’ και 12-23 στο 8’32’’), αλλά από το 19-30 (12’17’’) είδε την Μούρθια να κάνει ένα 12-2 για να μειώσει στον έναν πόντο (31-32) και μάλιστα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από έναν πρώην παίκτη των Βάσκων, τον Κλέβιν Χάνα. Ο Σοκό ήταν αυτός που ισοφάρισε (33-33, 16’10’’) και ο Όλεσον αυτός που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους (40-38, 18’23’’). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση της Μούρθια, οδήγησε σε πλήρη ανατροπή καθώς έκλεισε με 60-50 ! Οι γηπδούχοι έφτασαν στο +12 (62-50, 30’30’’), η Μπιλμπάο έκοψε τη διαφορά στη μέση (62-56, 32’36’’), για να ανέβει και πάλι στην... ντουζίνα (72-60, 36’). Η Μπιλμπάο το πάλεψε, αλλά η νίκη έμεινε στα χέρια της ομάδας του Ίμπον Ναβάρο με το τελικό 82-71.

(ACB Photo/J. Bernal)

Ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε ανάμεσα στην Σαν Πάμπλο Μπούργος και την Μπασκόνια. Οι Βάσκοι έκαναν το 21-21 (8’40’’) να γίνει 36-51 (13’13’’) με τους Τίμα και Βόιτμαν σε πρώτο πλάνο και τον Σενγκέλια να είναι και πάλι ανάμεσα στους διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 76-100 αντικατοπτρίζει απλά τη διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ.

(ACB Photo/M. González)

H Γκραν Κανάρια έπεσε από την.. Ακρόπολη και βρήκε και πορτοφόλι. Τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Εστουδιάντες που μπήκε στο παιχνίδι με ένα 0-6, για να φτάσει στο 11-17 και να συνεχίσει διατηρώντας το προβάδισμα στον αγώνα (32-38, 13’40’’). Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους αντεπίθεση και με ένα 11-2 βρέθηκαν ένα βήμα μπροστά (43-40, 15’25’’). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Εστουδιάντες έκανε το δικό της σερί για να φτάσει από το 49-48 (17’45’’) στο 51-58 (20’) και από εκεί στο +11 (55-66, 22’50’’). Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (66-76, 27’45’’), αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι «μάζευαν» την απόσταση. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου πλησίασαν και πάλι στους δύο (74-76, 30’25’’) με τον Σίλει να παραμένει σε πρώτο πλάνο και να οδηγεί και στο 83-82 (33’). Η Εστουδιάντες αντέδρασε και πάλι με τον Λάντεσμπεργκ (83-90, 34’30’’) δείχνοντας πως μπορεί να κάνει την έκπληξη.Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Εούλιους Μπάεζ. Δύο δικά του τρίποντα και δύο λάθη του Λάντεσμπεργκ (ένα λάθος και ένα επιθετικό φάουλ για την ακρίβεια) βοήθησαν την Γκραν Κανάρια να φτάσει στο 97-95 (39’10’’), ενώ το αντιαθλητικό με το οποίο χρεώθηκε ο Ομάρ Κουκ ελάχιστα πριν τη λήξη του αγώνα σφράγισε τη νίκη για τους γηπεδούχους που ήρθε με το τελικό 99-95.