22 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

ΑΕΚ με ανατροπή!

Χάρη σε ένα τρομερό σερό 20-1 στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ γύρισε... τούμπα το παιχνίδι και κέρδισε με 93-82 το Ρέθυμνο στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων για το "Ζιβανάρειο Basketball Cup", που διοργανώνεται στην Κύπρο.

Ήταν μια πρόβα ο αγώνας αυτός για τις δύο ομάδες ενόψει της μεταξύ τους αναμέτρησης για το Κύπελλο, στις 4 Οκτωβρίου στο ΟΑΚΑ, και πιθανώς οι δύο προπονητές να μην δοκίμασαν τα πάντα στο παρκέ, όμως η αλήθεια είναι πως έγινε ένα δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι, από το οποίο δεν έλειψε η ένταση και κάποιες τεχνικές ποινές.

Το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο του αγώνα στις τρεις πρώτες περιόδους του εκμεταλλευόμενο τα πολλά κενά που εμφάνισε και πάλι η άμυνα της ΑΕΚ. Οι Μούντι και Γκούντγουιν κατά κύριο λόγο χτυπούσαν σε καίρια σημεία και βοήθησαν την ομάδα του Νίκου Βετούλα να προηγηθεί με 53-41 στο 24' και να δείχνει μέχρι και το 30' (70-62 υπέρ του Ρεθύμνου) καλύτερη εικόνα και πιο κοντά στη νίκη.

Η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις στην επίθεση είτε με τον Μαυροειδή είτε με τον πολύ καλό και πάλι Άτιτς είτε με τον Σάκοτα, ωστόσο το μεγάλο πρόβλημά της ήταν η άμυνα. Και μόλις το έλυσε, "καθάρισε" το παιχνίδι. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου εμφανίστηκε μεταμορφωμένη, "έπνιξε" στην άμυνα τους αντιπάλους της και στην επίθεση οι Μπάρλοου και Σάκοτα έσυραν το χορό. Με το προαναφερθέν σερί 20-1 πέρασε μπροστά με 82-71 στο 36' και από εκεί και μετά ήταν επόμενο να πάρει στο τέλος τη νίκη.

Το Ρέθυμνο δεν είχε τη δύναμη να επιστρέψει, στην επίθεση η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη σκοράροντας 31 πόντους στην τελευταία περίοδο και κέρδισε καθαρά.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού, Τζέιμς 10 (8ρ., 3ασ.), Γκριν 14 (1/3τρ., 6ασ.), Ξανθόπουλος 3(1), Σάκοτα 12(2), Άτιτς 9 (6ρ.), Λαρεντζάκης 4 (4ασ.), Μπάρλοου 13 (5ρ.), Τσαλμπούρης 5(1), Μαυροειδής 19 (7ρ.), Σι 4.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 8(1), Γκούντγουιν 10 (2/3τρ., 5ρ.), Μέντλοκ 14(1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5(1), Μούντι 19 (2/5τρ., 6ασ.), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 10(2), Ρόμπερτσον 15 (1/3τρ. 7ρ.).