21.9 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Αγχωτική πρωτιά για την Ισπανία (pics+vids)

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι του Γ' Ομίλου, μεταξύ της Ισπανίας και της Κροατίας, με τους Ίβηρες να κερδίζουν 79-73 και να εξασφαλίζουν την πρωτιά του ομίλου, καθώς ακολουθεί το ματς με την Ουγγαρία.

Ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 13 πόντους ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Φερνάντο Σαν Εμετέριο. Απίστευτη εμφάνιση από τον Ντάριο Σάριτς με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στους 15 πόντους με μέτρια εμφάνιση έμεινε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς.

Οι Κροάτες ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα και στα πρώτα πέντε λεπτά έφτασαν σε ένα άνετο 13-3, με τους "φούριας ρόχας" να δυσκολεύονται. Οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό με τον Σαν Εμετέριο να τους καθοδηγεί στην επίθεση και τον Μαρκ Γκασόλ να υψώνει τείχος στην άμυνα. Με δύο βολές το Χουάντσο Ερνάνγκομεζ, η Ισπανία προσπέρασε για το 20-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ισπανοί είχαν κρατήσει στο μηδέν τον Μπογκντάνοβιτς, όμως ο Σίμον και ο Πόποβιτς φρόντισαν για το 26-26 του 14’. Η ομάδα του Σκαριόλο  εκμεταλλεύτηκε τις βολές και έφτασε την διαφορά στους 10 πόντους, 28-38. Το συγκρότημα του Πέτροβιτς δεν είχε πάει καν στην γραμμή της φιλανθρωπίας στο πρώτο ημίχρονο, οπότε το 32-38 ήταν τιμητικό.

Ο Μπογκντάνοβιτς ξύπνησε από τον λήθαργο του πρώτου ημιχρόνου, ο Σάριτς έφτασε στους 13 πόντους και το προσπέρασμα ήταν γεγονός για την Κροατία, που προηγήθηκε 44-43 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.  Οι Ίβηρες είχαν χάσει την ψυχραιμία τους κάτι που οφείλονταν και στην σκληρή άμυνα των Κροατών, που στο 30’ ήταν μπροστά με 54-53.

Ο Τόμας τιμώρησε την ζώνη της Ισπανίας και με τρίποντο έκανε το 57-53. Οι Ισπανοί απάντησαν με ένα 5-0 για πάρουν εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Παρά την αστοχία τους, οι Κροάτες μείωσαν  στον πόντο, χάρη σε 4 βολές του Σάριτς, ύστερα από δύο τεχνικές ποινές που σφυρίχτηκαν σε Γκασόλ και Σκαριόλο αντίστοιχα. Στα 38’’ ο Σέρχι έκανε το 67-70 πριν το λέι απ του Μπογκντάνοβιτς για το 69-70.

Η φάση του αγώνα έγινε όταν ο Χουάντσο Ερνάνγκομεζ έκοψε τον Μπογκντάνοβιτς σε προσπάθεια για λέι απ. Το τελικό 73-79 διαμορφώθηκε από το φόλοου του Γκασόλ μετά από χαμένη βολή του Σαστρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 32-38, 54-53