22.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Αγκομαχώντας νίκησε η Ζάλγκιρις και διατήρησε τις ελπίδες της

Στις νίκες επέστρεψε η Ζάλγκιρις, η οποία σε ένα παιχνίδι που δεν έπεισε με την απόδοση της, επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 84-76 στην Ζαλγκίριο Αρένα, και έτσι φτάνοντας στις 9 νίκες κράτησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες να πλησιάσει την οκτάδα των πλέι οφς.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε αρκετό έδαφος μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες, και κατάφερε ουσιαστικά να καθαρίσει το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Μπράντον Ντέιβις με 21 πόντους (8/13 διπ., 8 ριμπ., 5 ασίστ, 2 κλεψ.) και 34 αξιολόγηση, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις πρόσθεσε 16 πόντους (4/8 διπ., 5 ριμπ.). Για τους Σέρβους ο Νόρις Κόουλ ήταν μια ομάδα μόνος του με 26 πόντους (5/11 διπ., 4/7 τριπ.), με την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα να μένει στις 6 νίκες και να φτάνει στις 11 εκτός έδρας ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν ισορροπημένες ως το 13', όντας στο 25-25, με τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο να τρέχουν ένα σερί 9-0, και να φτάνουν στο 34-25, και τον Μιλάκνις να την φέρνει στο +10 (39-29) στο 18'. Ωστόσο οι Σέρβοι με ένα σερί 7-0, και με τρίποντο του Γκόρντιτς έκλεισε το ημίχρονο στο 39-36, δείχνοντας τις διαθέσεις της. Έτι, παρά το μικρό προβάδισμα που διατηρούσαν οι Λιθουανοί, ο Κλαρκ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (56-57), με τον Κόουλ με τρίποντο να βάζει τους Σέρβους μπροστά με 60-62, με το παιχνίδι να μπαίνει στην τέταρτη περίοδο του. Τα πράγματα άλλαξαν από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 64-67 στο 33', με την Ζάλγκιρις να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 12-3, και να προσπερνούν με 76-70, ενώ ο Ουόλκαπ με τζαμπ σουτ, ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το 80-72 στο 1'49''. Το σκορ έκλεισε ο εξαιρετικός Κόουλ, γράφοντας το 84-76.

Με την γλώσσα των αριθμών :  Μπορεί οι δυο ομάδες να μην είχαν μεγάλες διαφορές στις στατιστικές κατηγορίες, με την Ζάλγκιρις να υποφέρει έξω από τα 6.75 με τα 4/13 τρίποντα, αλλά τα 15 λάθη των Σέρβων, έναντι 6 των γηπεδούχων, και οι 22 ασίστ της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έκαναν την απαιτούμενη διαφορά για τον τελικό νικητή.