22.5 C
Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

Ήταν Τενερίφη στο τρίτο δεκάλεπτο (pics)

Υπερασπίστηκαν την έδρα τους Ιμπεροστάρ Τενερίφη και Μανρέσα. Η πρώτη επικράτησε 83-76 της Μούρθια και η δεύτερη 84-74 της Χιπουθκόα. Με τη νίκη αυτή η Τενερίφη μένει στο παιχνίδι των play off, όπως και η Μανρέσα που βρίσκεται πιο ψηλά στην κατάταξη, ενώ Μούρθια και Χιπουθκόα παραμένουν στις τελευταίες θέσεις.

To τρίτο δεκάλεπτο έσωσε την Ιμπεροστάρ Τενερίφη. Έδειξε το DNA της στην άμυνα και το 30-36 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό έγινε 49-39 με ένα γρήγορο 19-3. Η τρίτη περίοδος έκλεισε 31-11 για την ομάδα του Τσους Βιδορέτα, αλλάζοντας την εικόνα που είχε διαμορφωθεί ως εκείνη τη στιγμή στο παρκέ. Η Μούρθια συνέχισε να το παλεύει, πλησίασε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει και την ανατροπή ως το τελικό 83-76. O Kόλτον Άιβερσον με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ δικαιούται τον τίτλο του κορυφαίου. Από κοντά οι Μπρουσίνο (16π) και Σαν Μιγέλ (14π, 4/6 τρίποντα). Ντόιλ και Σοκό με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

H Μανρέσα πήρε μια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να απειληθεί ως το φινάλ έφτασε στη νίκη με τον Λαλάνε να σημειώνει 16 πόντους, τον Χου να προσθέτει 14 και τους Μουνιόθ και Τομάς να ακολουθούν με 13 και 12 αντίστοιχα. Μπομπρόφ με 17 και Σέκουλιτς με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Χιπουθκόα.