20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Έχασε στο φιλικό, αποχώρησε ο Αθηναίου (pics)

Τραυματίας αποχώρησε ο Γιάννης Αθηναίου στην ήττα του Άρη με 71-68 από τη Μέγκα Μπέμαξ, στο φιλικό που έλαβε χώρα τη Μ. Πέμπτη (05/04) στο Αλεξάνδρειο.

Ο 29χρονος γκαρντ στάθηκε άτυχος, καθώς χτύπησε μόλις στο πρώτο λεπτό, στο γαστροκνήμιο του αριστερού ποδιού, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν είχε στη διάθεσή του και τον τραυματία Γκάρι Μπελ, έδωσε όμως χρόνο συμμετοχής στους υπόλοιπους παίκτες του και δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα που θα του φανούν χρήσιμα στη συνέχεια της Stoiximan.gr Basket League.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 11-5, αλλά οι Θεσσαλονικείς με το Στέλιο Πουλιανίτη ισοφάρισαν σε 12-12 στο 7’ κι έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 20-19. Σερί 7-0 των φιλοξενούμενων τούς έφερε σε θέση οδηγού στο ημίχρονο (35-40), αλλά ο Άρης πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 27-12 στην τρίτη περίοδο, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, αφού σε διάστημα 7’ δέχθηκε μόλις 5π. Στη συνέχεια, όμως, ο ρυθμός έπεσε και η Μέγκα Μπέμαξ έχοντας περισσότερες λύσεις έφθασε στο άτυπο «διπλό».
Δεκάλεπτα: 20-19, 35-40, 62-52, 68-71.
Άρης (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 17 (5), Φλιώνης 8 (1), Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης 5 (1), Χρηστίδης 3, Μούρτος 5, Αθηναίου, Πριούιτ 15 (3), Ντούβιερ 11 (1).
Μέγκα Μπέμαξ (Μιλόσεβιτς): Μούσιτς 2, Μαριάνοβιτς 6 (1), Νεντελίκοβιτς, Κάπαριτς 5(1), Μπιτάντζε 10, Λάζιτς 13 (3), Κοπρίβιτσα, Σαμαρντίσκι 11, Μίσκοβιτς 18 (3), Τσεροβίνα 2, Κατετάνοβιτς 4.

Ο συνεργάτης του Βαγγέλης Αγγέλου, Σάββας Καμπερίδης δήλωσε μετά το τέλος του φιλικού: «Ήταν ένα πολύ χρήσιμο φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τα επόμενα παιχνίδια. Ο αγώνας παίχθηκε στην ενέργεια και στο ρυθμό που θέλουμε να επιβάλλουμε σε άμυνα κι επίθεση, στοιχεία στα οποία θα πρέπει να προσαρμοστούμε, ώστε να είμαστε αποτελεσματικοί στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από εδώ και πέρα η ομάδα μπαίνει σε ρυθμούς προετοιμασίας για τις αναμετρήσεις με την Κύμη και τα Τρίκαλα».