21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Έτοιμη για την χώρα τον Βάσκων η Εφές

Με σπασμένα φρένα συνεχίζει την πορεία της Αναντολού Εφές, η οποία προσπέρασε και το εμπόδιο της Μπασκόνια, κερδίζοντας την με 96-85  και φτάνοντας το ρεκόρ της στο 8-2, πιάνοντας την Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τρομερό πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας έξι διψήφιους, με τον Μότουμ να είναι το κλειδί της νίκης με 16 πόντους (4/6 διπ., 2/3 τριπ.), ενώ τον ίδιο αριθμό πόντων είχε και ο Μίσιτς (5/7 διπ., 2/4 τριπ.).

Οι Τούρκοι είχαν συνολικά 11/26 τρίποντα και 23 ασίστ, και παρά την δεύτερη μέτρια περίοδο τους, απέδωσαν εξαιρετικό μπάσκετ στον επιθετικό τομέα, ενώ σε σχέση με την περσινή σεζόν που είχαν την ίδια χρονική στιγμή ρεκόρ 3-7 , δείχνουν έτοιμοι να διεκδικήσουν θέση στο φάιναλ φορ της Βασκονίας. Στον αντίποδα ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς επέστρεψε ως αντίπαλος στο «Sinan Erdem», και παρά τα 13/29 τρίποντα, και τα 11 περισσότερα ριμπάουντ (33-22), είδε την ομάδα του να έχει 19 λάθη, και μόνο τον Τζάνιγκ να ξεχωρίζει με 20 πόντους με 5/9 τρίποντα. Στα ρηχά έμεινε ο Σενγκέλια με μόλις 6 πόντους (2/2 τριπ.), με τους Βάσκους να μένουν στις 3 νίκες σε 10 αγώνες.

Το παιχνίδι

Με πατημένο το γκάζι ξεκίνησε η Εφές, και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, κατάφερε να μετατρέψει το 8-6 του 3ου λεπτού με ένα σερί 9-0 σε 17-6 με τον Μπομπουά να έχει 2/3 τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Με ένα ακόμη μακρινό σουτ, αυτή τη φορά από τον Μόερμαν, η Τούρκοι έφτασαν και στο +11 (22-11), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-17, με ακόμη ένα τρίποντο από τον Μίσιτς.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στην 2η περίοδο, με τον Σενγκέλια αρχικά να μειώνει σε 29-25 στο 13', και παρά το γεγονός ότι ο Πλάις ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +8 (36-28), οι Βάσκοι έκλεισαν την άμυνα τους, και τρέχοντας ένα σερί 11-0, πήραν και το προβάδισμα με το πρώτο τρίποντο του Χίλιαρντ (36-37) στο παιχνίδι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-42 χάρη σε καλάθι του Μίσιτς, με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να κυριαρχεί και στα ριμπάουντ (18-12) και να έχει 9/9 βολές.

Κοντά βρέθηκαν οι δυο ομάδες και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να χτίζουν μια μικρή διαφορά με +7 (57-50) στο 23' με γκολ-φάουλ του Σίμον, με τους Βάσκους να αντιδρούν και με τον 11ο πόντο του Βόιτμαν να προσπερνούν με 59-60 στο 26'. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι Ισπανοί προσπέρασαν στο σκορ, και αυτό διότι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Μότουμ να αρχίζει να παίρνει μπροστά έτρεξαν ένα σερί 11-0, φτάνοντας στο +10 (70-60), και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 75-67.

Ο Τζάνινγκ ήταν αυτός που προσπαθούσε να φέρει όλο και πιο κοντά την Μπασκόνια στο σκορ, και έτσι με τον 5ο του τρίποντο μείωσε σε 88-83 στο 2'29'' πριν το τέλος, αλλά 4 συνεχόμενοι πόντοι του Μότουμ στάθηκαν ικανοί η Έφες να κλειδώσει το παιχνίδι, ολοκληρώνοντας το με 96-85.

Αυστραλός και Σέρβος «εκτελεστής»

Ο Εργκίν Αταμάν είδε την ομάδα του να έχει έξι διψήφιους με επιθετικό πλουραλισμό, αλλά ένας Αυστραλός και ένα Σέρβος έκαναν την διαφορά. Ο Μπροκ Μότουμ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την ομάδα της Πόλης έχοντας 16 πόντους, με τους 10 τελευταίους στο τέταρτο δεκάλεπτο με 6/9 σουτ εντός παιδιάς. Εξαιρετικός και ο Σέρβος γκαρντ, Βασίλιε Μίσιτς, ο οποίος αποδεικνύεται καταλυτική μεταγραφική κίνηση. Ο πρώην παίκτης της Ζαλγκίρις είχε και αυτός 16 πόντους με 7/11 σουτ και 6 ριμπάουντ.

Με την γλώσσα των αριθμών

Μπορεί η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να είχε 11 περισσότερα ριμπάουντ (33-22), μετά 10 από αυτά να είναι επιθετικά, αλλά ηττήθηκε γιατί υστέρησε στα δίποντα, έχοντας 54,5% έναντι 65,8% της Εφές, ενώ επηρέασαν και τα 19 λάθη, έναντι 13 των γηπεδούχων. Η Μπασκόνια είχε και λιγότερες ασίστ (23-18) αλλά και κλεψίματα (13-6), ενώ σε κακό βράδυ ήταν ο ηγέτης της,  Τόρνικε Σενγκέλια (6 π. με 2/2 τρίποντα).

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.