26.9 C
Δευτέρα, 10 Ιουνίου, 2024

Έσπασε το ρόδι στην Βαρκελώνη η Έφες (pics)

Πάνω που πήρε τα πάνω της η Μπαρτσελόνα, ήρθε η Αναντόλου Έφες να της θυμίσει πως έχει πολύ δρόμο ακόμη μπροστά της για να φτάσει εκεί που θέλει. Οι Τούρκοι έκαναν την πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα στην Βαρκελώνη με το τελικό 85-89. Ένα σκορ ολίγον πλασματικό αν σκεφτεί κάποιος πως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των φιλοξενούμενων και έκαναν στα τελευταία 44'' του αγώνα ένα 10-0!

Οι Καταλανοί μάλλον δεν το περίμεναν αυτό. Η Αναντόλου Έφες έκανε ίσως το καλύτερό της ημίχρονο στη διοργάνωση φέτος και βρέθηκε από το 7-5 στο 11-19 με τους Στίματς και Λέντο σε πρώτο πλάνο και τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς να βλέπει την ομάδα του να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (13-4) στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 (17-28, 11’15’’), διατήρησαν μια απόσταση με την Μπαρτσελόνα να μειώνει με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού (35-40) και να κάνει ένα ακόμη βήμα πιο κοντά με την επιστροφή από τα αποδυτήρια (39-42).

Η διαφορά έμεινε κοντά στους πέντε πόντους, αλλά το 53-57 (27’) έγινε 55-67 (29’38’’) με πολυφωνία στην επίθεση και βοήθεια από τα ριμπάουντ (16-26 στο τέλος της τρίτης περιόδου). Η Αναντόλου Έφες συνέχισε στο δικό της ρυθμό με καλή άμυνα, κυριαρχία στη ρακέτα για να φτάσει στο +15 (61-76, 34’). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, η εξέδρα μπήκε στην εξίσωση με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 67-76 (35’48’’), αλλά ο ΜακΚάλουμ έκανε το προσωπικό του 4/4 από τα 6μ75 για το 67-79 (36’12’’), ρίχνοντας και πάλι τα... ντεσιμπέλ.

Οι Καταλανοί μπορεί να προσπάθησαν, αλλά ο απόλυτος έλεγχος του αγώνα ανήκε στην Αναντόλου Έφες που έφτασε στη νίκη με το τελικό και την Μπαρτσελόνα να "μαζεύει" τη διαφορά ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό όταν οι Τούρκοι πίστεψαν προφανώς πως ο αγώνας είχε τελειώσει με το 75-89 (39'16'') να γίνεται 85-89, που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Οι αριθμοί του αγώνα: Η Αναντόλου Έφες κυριάρχησε στα ριμπάουντ (26-16 στο ημίχρονο) και κατάφερε κάπως να "μαζέψει" τη διαφορά προς το τέλος (32-25). Η Έφες είχε σύμμαχο τα τρίποντα (10/22), αλλά και τις ελεύθερες βολές: 17/24 για τους Τούρκους, 6/7 για τους Καταλανούς.

Το πρόσωπο: Ο Βλάντιμιρ Στίματς που άφησε τον αγώνα με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ένας ψηλός το αντίθετο από αυτό που αναζητούν πλέον οι ομάδες: Όχι γρήγορος, όχι αθλητικός, αλλά που ξέρει μπάσκετ και αποδεικνύει πως όταν ο προπονητής ξέρει τι θέλει να σε κάνει και τι μπορείς να κάνεις βρίσκεις τη θέση σου παντού.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 57-67, 85-89