24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Έπαιξε άμυνα όταν χρειάστηκε και έσβησε τη σκιά…

Μνήμες Άλμπα θύμισε το παιχνίδι με την Μπάγερν, με τους Γερμανούς να κάνουν παρέλαση για 30 λεπτά, έχοντας 15/26 τρίποντα και 6/6 στην τρίτη περίοδο και έφτασαν να προηγούνται με +9 (70-61), αλλά η τέταρτη περίοδος ήταν ένα άλλο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να παίζουν εκπληκτική άμυνα, να δέχονται μόλις 2 πόντους σε 8 λεπτά, και φτάνουν στην 11η τους νίκη στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 98-83.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πάτησε μόνη της στην 6η θέση της διοργάνωσης, με την πεντάδα των Καλάθη, Ραις, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη να κάνει την διαφορά, με τον τελευταίο να λειτουργεί ως τερματοφύλακας στην τέταρτη περίοδο, έχοντας συνολικά 8 πόντους (4/7 διπ.), 5 ριμπάουντ και 4 κοψίματα, ενώ και τα 19 επιθετικά ριμπάουντ των πρωταθλητών Ελλάδας αποτελούν φετινό τους ρεκόρ, έχοντας συνολικά 40, έναντι 24 των Γερμανών. Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι εκπληκτικός,  φτάνοντας σε ένα ακόμη double-double με 11 πόντους και 12 ασίστ, ενώ 12 πόντους είχε ο σταθερός Τάιρις Ραις μαζί με 5 ασίστ με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει 13 πόντους με 5/5 δίποντα και 9 ριμπάουντ, και τον Ντίνο Μήτογλου να συμπληρώνει επίσης 11 πόντους. Ωστόσο, εκτός από τον Παπαγιάννη, ο άνθρωπος της τέταρτης περιόδου ήταν ο Ντεσόν Τομάς, ο οποίος εκτός από τους 18 πόντους είχε και 7 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Τζόμερ Φριντέτ βρέθηκε σε κακό βράδυ με μόλις 4 πόντους και κανένα τρίποντο σε 15 λεπτά συμμετοχής, ενώ ανέτοιμος έδειξε ο Άντι Ράουτινς.

Η Μπάγερν κυνήγησε τον τρόπο να ντουμπλάρει τις νίκες των Γερμανών στην Αττική μέσα σε ένα διήμερο, και παρά το αρχικό 19-2 του Παναθηναϊκού στο 4', βρήκε τον τρόπο να πετύχει 73 πόντους σε 25 λεπτά, με φεστιβάλ τριπόντων, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον πρώην παίκτη του Κολοσσού Ρόδου, Τόμας Μπρέι στο ντεμπούτο του να έχει 14 πόντους με 4/8 τρίποντα, και τον Τζόσουα Χούστις να έχει 11 πόντους με 3/4 τρίποντα. Ωστόσο το 15/26 τρίποντα, έφτασε στο 15/30, με τους Γερμανούς να μην έχουν ούτε ένα εύστοχο τρίποντο στην τέταρτη περίοδο, ενώ πρώτος τους σκόρερ ήταν ο Γκρέγκ Μονρό με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αναφορικά με το παιχνίδι 0 Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά, έδειχνε πως έχοντας τον Καλάθη σε μεγάλα κέφια (5 ασίστ σε 6 λεπτά συμμετοχής), έφτασε στο 19-2 στο 6΄, αλλά κάπου εκεί έσβησε τους διακόπτες, και με τον Μπρέι να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς των Γερμανών στο 4'14'', κατάφερε να αφήσει την Μπάγερν να βρει ρυθμό και να πετύχει 51 πόντους σε 16 αγωνιστικά λεπτά και 35 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όχι μόνο αυτό, βρέθηκε και πίσω με 51-53 με το κρεσέντο τριπόντων του Κόπενεν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 53-53. Αυτή τη φορά κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ, έχοντας 11 επιθετικά, αλλά η περιφερειακή του άμυνα ήταν κακή με το 9/18 τρίποντα των φιλοξενούμενων να απεικονίζουν την εικόνα.

Η ίδια εικόνα, και ακόμη καλύτερη συνεχίστηκε για τους Γερμανούς στην τρίτη περίοδο, οι οποίοι έχοντας το εξωπραγματικό 6/6 έφτασαν την διαφορά και στο (61-70) στο 25', με τον Παναθηναϊκό να χτυπάει κοντά στο καλάθι, και με υπομονή να φτάνει στο 30' και στο +1 (76-75). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να έχει 15/26 τρίποντα. Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έπαιξε άμυνα, ο Παπαγιάννης δεν επέτρεπε σε κανέναν να πλησιάσει το καλάθι, και έτσι μετά το 76-77 που πέτυχε ο Μονρό οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 13-0, φτάνοντας στο 89-77 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαπέτρου στο 37', κλειδώνοντας τη νίκη, η οποία έκλεισε με κάρφωμα του Μήτογλου στο 98-83.

Οι αριθμοί : Ο Παναθηναϊκός υπέφερε στα ριμπάουντ σε όλη τη διοργάνωση, αλλά τα 19 επιθετικά και τα 40 συνολικά έναντι των 24 της Μπάγερν μιλούν από μόνα τους για την διάθεση σε αυτόν τον τομέα, ενώ και τα δίποντα ήταν σε υψηλά επίπεδα, με τα 30/47 να φέρνουν ένα αποτέλεσμα του 64%. Στα αξιοσημείωτα τα πέντε κοψίματα, αλλά και η κακή περιφερειακή άμυνα για τρία δεκάλεπτα που έφερε τα 15/26 τρίποντα της Μπάγερν.

Τα πρόσωπα : Μπορεί ο Νικ Καλάθης να έφτασε σε ένα ακόμη double-double (11 π., 12 ασίστ) και να έφτασε στην τέταρτη θέση των ασίστ όλων των εποχών στη διοργάνωση, αλλά  η νίκη για τον Παναθηναϊκό ήρθε από την θέση «4» και «5». Ο ΝτεΣον Τόμας είχε 18 πόντους (6/10 δίποντα), 9 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά), 3 ασίστ και 28 αξιολόγηση, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης έκρυψε το καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας 4 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα : 28-18, 53-53, 76-75, 98-83

Διαιτητές : Ιρεζουέλο - Μαντίλα - Ισκουντέρ