15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Έμεινε από καύσιμα στην παράταση η Μπάγερν (vids)

Η Μπάγερν πάλεψε με νύχια και με δόντια απέναντι στον Ουόλτερ Ταβάρες (26 πόντοι και 9 ριμπάουντ σε 37'29" συμμετοχής) και τη Ρεάλ Μαδρίτης, οδήγησε το ματς στην παράταση (72-72 κ.α), αλλά ξέμεινε τελικά από καύσιμα στο έξτρα πεντάλεπτο και γνώρισε ήττα με 81-76. Οι Βαυαροί έχουν πλέον ρεκόρ 12-8, ενώ οι νικητές ανέβηκαν στο 13-6 με ένα ματς λιγότερο.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (6η αγωνιστική) οι Μαδριλένοι είχαν επικρατήσει με μεγάλη άνεση (100-82) μέσα στην έδρα τους.

Με τον Ουόλτερ Ταβάρες (11 πόντοι, με 5/7 δίποντα) να κάνει πάρτυ στη ρακέτα της Μπάγερν, η Ρεάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο προπορευόμενη με 23-15, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι (6/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα).

Με τον ψηλό από το Πράσινο Ακρωτήρι να περνάει στον πάγκο για κάποιες πολύτιμες ανάσες, ο Τζέιλεν Ρέινολντς βρήκε ευκαιρία να μαζέψει κάποια ριμπάουντ από τον Άλεξ Τάιους και να βάλει τρία συνεχόμενα καλάθια, για να μειώσει σε 25-21 η Μπάγερν στο 14'10". Στην εξίσωση μπήκε και ο Ρούντι Φερνάντεζ (7 πόντοι), ο οποίος έδωσε βοήθησε τη «βασίλισσα» να κλείσει το ημίχρονο με 39-34. Η αστοχία των δύο ομάδων από την περίμετρο ήταν αισθητή σε αυτό το πρώτο μισό της αναμέτρησης, όπου οι γηπεδούχοι είχαν 3/11 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι μόλις 1/10!

Οι Βαυαροί δεν είχαν καμία πρόθεση να αφήσουν το ματς και μετά την ανάπαυλα κατάφεραν να ροκανίσουν σιγά σιγά τη διαφορά, πηγαίνοντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, αφού δεν έμπαιναν τα μακρινά σουτ. Εν τέλει πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής, 51-50, πριν ξεκινήσει η τέταρτη και καθοριστική περίοδος.

Το παιχνίδι είχε γίνει και επίσημα ντέρμπι. Όσα τρίποντα δεν είχαν μπει σε όλο το ματς, μπήκαν στα τελευταία 10 λεπτά. Δύο από τον Νικ Μπάμπ, ένα από τον Ρούντι και από δύο για τους Τζέισι Κάρολ και Βλάντιμιρ Λούτσις έφεραν το σκορ στο 72-70 για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι 1'07" πριν το φινάλε. Ο Γκάμπριελ Ντεκ ισοφάρισε σε 72-72 με 22" να απομένουν στο χρονόμετρο. H Μπάγερν είχε την τελευταία επίθεση δική της, όμως υπέπεσε σε λάθος, ο Ντεκ επιχείρησε ένα σουτ απελπισίας, αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για 4'27" στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να υποστούν μοιραία την 8η φετινή τους ήττα στη διοργάνωση και μόλις την 3η μέσα στην έδρα τους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Απογοητευτικά τα νούμερα των δύο ομάδψν στο τρίποντο. Η Μπάγερν ολοκήρωσε το παιχνίδι με 8/23 (34.8%) κυρίως χάρις σε κάποια μαζεμένα εύστοχα σουτ στο φινάλε, ενώ η Ρεάλ σούταρε με το τρασικό 19.1% (4/21). Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα και κοντά στο καλάθι (21/46 δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-39, 50-51, 72-72 (κ.α),