24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Έλυσε την πολιορκία η Μακάμπι (pics, vids)

H Mακάμπι Τελ Αβίβ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, παγιδευμένη από την Μπουντούτσνοστ,  άργησε να βρει τον δικό της ρυθμό, αλλά τα κατάφερε στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη με 81-76 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας που την φέρνει στο 6-11.

Οι Ισραηλινοί βρήκαν τον μπελά τους από ένα... δικό τους παιδί. Ο Νόρις Κόουλ με 18 πόντους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν αυτός που έδωσε το στίγμα της αναμέτρησης και «έσπρωξε» την Μπουντούτσνοστ από το τζάμπολ κιόλας. Οι Μαυροβούνιοι έφτασαν στο 8-16 (8’) και το 16-23 (14’15’’) με την Μακάμπι να δείχνει τα πρώτα σημάδια αντίδρασης και να ισοφαρίζει (32-32, 19’).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν άμεσα το προβάδισμα στα χέρια τους και πάλι για να φτάσουν και στο +5 (46-51, 25') με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να επιστρέφει για μία ακόμη φορά και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με δύο τρίποντα του ΝτιΜπαρτολομέο (59-55, 29'15''). Το γκολ φάουλ του Έντουιν Τζάκσον έφερε μία ακόμη αλλαγή στην... σκυταλοδρομία (59-60, 30') με την Μακάμπι να έχει "φρενάρει" τον Κόουλ και να "πληγώνεται" πλέον επιθετικά από τον Ερλ Κλαρκ, την ώρα που η ίδια "φόρτωνε" επιθέσεις στον Ταρίκ Μπλακ (61-60, 30'40'').

Η Μπουντούτσνοστ είχε να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα με τον Γκόρα Μπιτάντζε, ο οποίος όπως προσγειώθηκε στο παρκέ μετά από ένα ριμπάουντ πήγε στον πάγκο με ενοχλήσεις στο γόνατο και έξι λεπτά έδειξε πως πονάει και πάλι και δέχθηκε και πάλι τις περιποιήσεις από το ιατρικό επιτελείο περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τους παίκτες του να κάνουν και πάλι ένα βήμα μπροστά. Πίεσαν στην άμυνα, έβαλαν μακρινά σουτ με τους Ζούσμαν και Ουίλμπεκιν και έφτασαν στο +7 (75-68, 36'20''). Ο Κέιν έφερε την Μακάμπι ένα βήμα πιο κοντά στη  νίκη (79-70, 38'30''). Κότι Κλαρκ και Τζάκσον φρόντισαν να παραμείνει η αγωνία ως το τέλος (79-76, 39'45''). Η Μπουντούτσνοστ έκανε το φάουλ, ο Ουίλμπεκιν ήταν ψύχραιμος (81-76), ο Γκόρντιτς αστόχησε και το παιχνίδι έληξε με τη νίκη των Ισραηλινών.

Διαιτητές: Πέρεθ, Πατέρνικο, Ισγκούντερ

Δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76