20.6 C
Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου, 2024

Έκαναν το «μπρέικ» οι Ουόριορς (vids)

Με ψυχή πρωταθλητή, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έκαναν το «μπρέικ» απέναντι στους Τορόντο Ράπτορς, κερδίζοντάς τους με 109-104 στο δεύτερο τελικό των φετινών πλέι οφ του ΝΒΑ.

Οι «πολεμιστές» άλωσαν τη «Scotiabank Arena» και ισοφάρισαν σε 1-1, αν και «έχασαν» τον Κλέι Τόμπσον με μυϊκό πρόβλημα. Τα επόμενα δύο ματς ακολουθούν στο Όκλαντ κι εκεί θα επιχειρήσουν να κάνουν το «δύο στα δύο», για να πάρουν ουσιαστικό προβάδισμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

O Κλέι Τόμπσον, αν και δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 25π., με το Στεφ Κάρι να «σταματάει» στους 23π. και τον Ντρέιμοντ Γκριν να αγγίζει το triple double με 11π., δέκα ριμπάουντ και έξι ασίστ. Τραυματίας αποχώρησε και ο Κέβον Λούνεϊ, από το πρώτο ημίχρονο.

Πάλευε μόνος του από τους «πτερόσαυρους» ο Καουάι Λέοναρντ, με 34π. (16/16 βολές) και δεκατέσσερα ριμπάουντ, ενώ 12π. αλλά με 5/18 σουτ εντός παιδιάς και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Πασκάλ Σιάκαμ, 17π. ο Φρεντ Βαν Βλιτ και 7π. με δέκα ριμπάουντ ο Σερτζ Ιμπάκα. Στα χαμηλά έμεινε και ο Μαρκ Γκασόλ, με 6π., όπως και ο Κάιλ Λόουρι (4/11 σουτ, 13π.).

Οι «πολεμιστές» προηγήθηκαν με 74-62 και 72-59, ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι κινούνταν κοντά. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και μείωσαν σε 106-104 με τον Ντάνι Γκριν (8π.), αλλά το τρίποντο του Αντρέ Ιγκουοντάλα (8π.) «καθάρισε» τη νίκη για τους παίκτες του Στιβ Κερ.