22.8 C

Άνετη και αήττητη η Βιλερμπάν – «Αυτοκτόνησε» η Λιμόζ (vids)

Μετά την καλή εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό η Bιλερμπάν συνέχισε με το πόδι στο... γκάζι και στο πρωτάθλημα της Γαλλίας κάνοντας το 4/4 απέναντι στη Σολέ με 85-76 και παρέμεινε στην κορυφή. Στο άλλο ματς η Λιμόζ έβγαλε μόνη της... τα μάτια της και έχασε ένα δικό της παιχνίδι από τη Λεβαλουά με 108-106 στην παράταση.

Δίχως να έχει στην διάθεσή της τον... ηγέτη Τζάκσον λόγω και του μικροτραυματισμού απέναντι στον Ολυμπιακό η Βιλερμπάν είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Σολέ και χωρία να πιάσει υψηλά ποσοστά απόδοσης έφτασε στο άνετο 85-76. Οι βάσεις είχαν μπει από το πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε 43-34 ενώ στη συνέχεια δεν βρέθηκε ποτέ σε ρόλο... κυνηγού και παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος (85-76). Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τζιν - Τσαρλς, Μπάκο και Λάιτ με 13 πόντους για τον πρώτο και 12 πόντους για τους υπόλοιπους δύο. Από την πλευρά των ηττημένων διέπρεψε ο Χόρτον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-34, 71-55, 85-76

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Στο άλλο ματς που τελείωσε πιο νωρίς η Λιμόζ γνώρισε μια απροσδόκητη ήττα από την Λεβαλουά εκτός έδρας με 108-106 στην παράταση και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Παρότι ήταν ένα δυνατό παιχνίδι η Λιμόζ κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με μια διψήφια διαφορά (47-36). Στην τρίτη περίοδο η άμυνά της είχε τεράστια προβλήματα με αποτέλεσμα να επιτρέψει στη Λεβαλουά να πλησιάσει στο 67-65. Εν τέλει έχασε από τα χέρια της ένα δικό της παιχνίδι, καθώς δύο λεπτά πριν τη λήξη και ενώ βρισκόταν μπροστά με οκτώ πόντους (91-83), έχασε τη διαφορά και έστειλε τον αγώνα στην παράταση (95-95). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο και η Λεβαλουά στάθηκε πιο τυχερή με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει τη νίκη. Πρωταγωνιστής από τους νικητές ο Ρομπ Γκρέι με 31 πόντους ενώ από τη Λιμόζ ξεχώρισε ο Σεμάι Κρίστον με 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-47, 65-67, 95-95, 108-106