26.3 C
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Άνετα η Νταρουσάφακα, «ανάσα» για Γαλατά

Εύκολη ήταν στο δεύτερο ημίχρονο η επικράτηση της Νταρουσάφακα κόντρα στην Ουσάκ στη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας, με την Γαλατάσαραϊ να θριαμβεύει επί της Καρσίγιακα.

Συνεχίζει την προσπάθεια της για την τετράδα η Νταρουσάφακα στο πρωτάθλημα Τουρκίας, ξεπερνώντας με ένα καλό δεύτερο ημίχρονο το «εμπόδιο» της Ουσάκ, με 89-76. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν εξαιρετικοί στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 31-16 απλοποίησαν την κατάσταση, με τον πρώην «κιτρινόμαυρο» Σκότι Ουίλμπεκιν να τελειώνει με 25 πόντους, 9/15 σουτ και πέντε ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, 17 πόντους πέτυχε ο Σόλομον.

Μία σπουδαία νίκη πήρε η Γαλατάσαραϊ για την ταχύτερη δυνατή εξασφάλιση της παραμονής, χάρη στο 98-82 με την Καρσίγιακα. Βρίσκοντας τους Σμυρνιώτες ίσως επηρεασμένους από το απαιτητικό παιχνίδι του Champions League με τη Μονακό, η «Τσιμ Μπομ» δικαιώθηκε με το να θέσει έναν «φρενήρη» ρυθμό στο ματς, με αποτέλεσμα να φτάσει σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα, δια χειρός Ντουάιτ Χάρντι που είχε 23 πόντους με 9/15 σουτ. Η Καρσίγιακα είχε ως κορυφαίο με 28 πόντους, 12/15 σουτ και 5 ασίστ τον πρώην γκαρντ του Άρη, Ντομινίκ Ουότερς.

Την πιο σπουδαία της πήρε ίσως η Μπουγιουκτσεκμετσέ στην προσπάθεια για την παραμονή, περνώντας από την Πάνορμο με 89-84 στην παράταση, απέναντι στην Μπάνβιτ. Ο Ούοκερ μπορεί να έχασε την ευκαιρία να δώσει το «διπλό» από την κανονική διάρκεια στην ομάδα του, σκοράροντας 1/2 βολές για το 75-75, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα της Κωνσταντινούπολης δεν έχασε το σθένος της, με τους Στογιανόφσκι (20 π., 9/10 σουτ) και Ράιτ (19 π., 4 ασ.) να την οδηγούν στο τεράστιο αποτέλεσμα. Οι 20 πόντοι με 9 ριμπάουντ του Νταμιάν Κούλιγκ δεν έφταναν για τους ηττημένους.

Εξίσου σημαντική ήταν η «άλωση» της Πόλης από την Τράμπζονσπορ, με «κατοστάρα» κόντρα στην Ίστανμπουλ (92-100). Σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι, η άμυνα ήταν αυτή που θα έπαιζε καταλυτικό ρόλο για τους φιλοξενούμενους, αφού στην τελευταία περίοδο δέχθηκαν 16 πόντους, την ώρα που ο μικρότερος απολογισμός αμυντικά σε δεκάλεπτο ήταν νωρίτερα στους 23, στην τρίτη περίοδο. Με την τριάδα των Βασιλιάουσκας (29 π., 8/14 σουτ, 10 ασ.), Έλντριτζ (25 π., 7/13 σουτ, 5 ασ.) και Γκριν (21 π., 7/11 σουτ, 4 ασ.) να κάνει πράγματα και θαύματα στην επίθεση, η ομάδα της Τραπεζούντας πήρε το πολύτιμο «διπλό», πιστοποιώντας την ανοδική της πορεία. Ο Ιβάν Μπούβα (22 π., 9/14 δ., 6 ρ.) και ο Στέφαν Μπίρτσεβιτς (20 π., 6 ρ.), δεν ήταν αρκετοί για την Ίστανμπουλ.