24.2 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

The Vince Hunter show! (vids)

Η ΑΕΚ δεν θέλει να χάσει την πρώτη θέση στον Γ΄όμιλο του Basketball Champions League και ο Βινς Χάντερ φρόντισε γι' αυτό. Κάνοντας τα πάντα στο γήπεδο, έβαλε στα καλάθια της Φουενλαμπράδα και πρωταγωνίστησε στην εύκολη νίκη της Ένωσης (90-82), που την διατηρεί στην κορυφή του ομίλου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 28 πόντων, ωστόσο στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε πολύ και η διαφορά μειώθηκε στα τελευταία λεπτά.

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα. Συγκεντρωμένη στην άμυνα, πίεζε όσο έπρεπε για να αναγκάζει τους αντιπάλους της σε λάθη και κακές επιλογές, ενώ στην επίθεση ο Θίοντορ έδινε ρυθμό και ο Χάντερ δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα. Αποτέλεσμα ήταν στο 7' να προηγηθεί με 17-3 και να γίνει το αφεντικό το αγώνα.

Το μόνο πρόβλημα για την Ένωση σε αυτό το διάστημα ήταν ότι έχανε αμυντικά ριμπάουντ. Η Φουενλαμπράδα ανανέωνε αρκετές επιθέσεις της και καθώς ο Ρούπνικ άρχισε να βρίσκει το χέρι του, μάζεψε σιγά σιγά τη διαφορά. Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έληξε με 26-13 υπέρ της Ένωσης χάρη σε ένα τρομερό γκολ φάουλ του Θίοντορ, όμως στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το σκηνικό έδειξε να ανατρέπεται ελαφρώς.

Αιτία ήταν η άμυνα της ελληνικής ομάδας, που έδειξε να χαλαρώνει και να εμφανίζει σε αρκετές περιπτώσεις σημάδια ασυνεννοησίας, αλλά και τα τρίποντα του Ρούπνικ, που έφεραν τη Φουενλαμπράδα στο -6 (28-22) δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Η κυριαρχία του Χάντερ μέσα στη ρακέτα και οι πολύτιμες βοήθειες που έδωσε ο Σάκοτα κράτησαν την ΑΕΚ όρθια σε εκείνο το σημείο και μετά το 15' άρχισε να ξεφεύγει ξανά.

Με σωστή αντίδραση στη ζώνη της Φουενλαμπράδα, τον Ματσιούλις να βοηθά τους Χάνερ, Σάκοτα και την άμυνα να σοβαρεύεται ξανά η Ένωση έτρεξε ένα σερί 11-0 και στο 28' ήταν μπροστά με 44-26. Μετά χαλάρωσε λίγο και πάλι και το ημίχρονο τη βρήκε προηγούμενη με 46-33

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο. Με την ΑΕΚ να είναι προσηλωμένη στην άμυνα κι αυτή τη φορά να ελέγχει καλύτερα τα αμυντικά ριμπάουντ. Με τον Βινς Χάντερ να παίζει σαν αφιονισμένος και να μην μπορεί με τίποτα η αντίπαλη άμυνα να τον σταματήσει. Με τον Τζόρνταν Θίοντορ να είναι πραγματικός μαέστρος και τον Ματσιούλις να κάνει μπόλικη βρώμικη δουλειά. Η ΑΕΚ κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου και στο 26' προηγήθηκε με 65-37 έχοντας μετατρέψει το παιχνίδι σε περίπατο.

Σε εκείνο το σημείο ο Μπάνκι άρχισε τις αλλαγές για να δώσει ανάσες στους Θίοντορ, Χάντερ και το δεύτερο line-up δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα με το πρώτο. Κυρίως στην άμυνα, που χαλάρωσε πολύ και έδωσε στη Φουενλαμπράδα τη δυνατότητα να μειώσει 69-52 στο τέλος της περιόδου.

Η Φουενλαμπράδα είχε βρει αίφνης ρυθμό και κάποια καλά σουτ από την περιφέρεια που της επέτρεψαν να κρατήσει τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο και στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η ΑΕΚ, παρόλο που δεν έπαιζε το ίδιο καλά, έβρισκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Γκρίφιν και δεν κινδύνευε.

Ο Εγένγκα δημιούργησε κάποια προβλήματα στην άμυνα της Ένωσης και χάρη σε αυτόν η Φουενλαμπράδα μείωσε 79-66 στο 35', αλλά ο Θίοντορ ήταν εκεί. Με γκολ φάουλ αμέσως μετά ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 16, ενώ η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε και τα αδικαιολόγητα νεύρα των παικτών των γηπεδούχων, που της έδωσαν βολές από τεχνικές ποινές. Ο Γκρίφιν έδωσε επίσης λύσεις και τελικά έγινε αυτό που φαινόταν εξ αρχής. Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της, παρόλο που στα τελευταί 2-3 λεπτά χάλασε την καλή εικόνα της, χαλαρώνοντας πολύ και επιτρέποντας στους γηπεδούχους να κατεβάσουν τη διαφορά μέχρι και στο -6 (88-82).

Η... ΟΡΧΗΣΤΡΑ: Ο Βινς Χάντερ έκανε την πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση από τότε που ήρθε στην ΑΕΚ. Έκανε τα πάντα στο γήπεδο κι αυτό δεν είναι υπερβολή. Σκόραρε 24 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε δύο κλεψίματα κι άλλες δύο τάπες και ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της νίκης της ομάδας του. Αν δεν έπρεπε να βγει για να πάρει ανάσες, η διαφορά υπέρ της Ένωσης θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ έχασε και πάλι πολλά αμυντικά ριμπάουντ, συνολικά 20. Δεν το πλήρωσε, γιατί ήταν άστοχη η Φουενλαμπράδα και άργησε πολύ να ξυπνήσει.