25.3 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

H ανατροπή του αιώνα! (vids)

Λιγότερο από πέντε λεπτά πριν από το φινάλε η ΑΕΚ έχανε με 79-78 και η πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League έμοιαζε πια με όνειρο.

Όμως στη συνέχεια... γύρισε ο κόσμος ανάποδα. Ο Μάνι Χάρις έδωσε το σύνθημα και έγινε η ανατροπή του αιώνα, καθώς η Ένωση κατάφερε μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά να καλύψει το -10 της Αθήνας και με ένα τεράστιο τρίποντο του Πάντερ 3'' πριν από τη λήξη να κερδίσει με 93-82 και να προκριθεί! Τεράστια πρόκριση για την ΑΕΚ, που θέλει ένα μόνο βήμα ακόμα για να φτάσει στο φάιναλ φορ!

Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, η εμφάνιση της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Τσεχίας ήταν σαν τη μέρα με τη νύχτα. Αυτή τη φορά έκανε πολλά από τα πράγματα που έπρεπε να είχε κάνει μία εβδομάδα πριν κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 20λέπτου. Κατ' αρχάς έλεγξε το ρυθμό, δεν επέτρεψε στους Τσέχους να τρέξουν και τους έβαλε περισσότερο στο δικό της παιχνίδι. Έπειτα, περιόρισε σημαντικά τη δημιουργία των Λόρενς και Ρέι, κλείνοντας καλά τους διαδρόμους για τη ρακέτα και προσέχοντας ιδιαίτερα τα μις ματς. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν η παρουσία του Λαρεντζάκη στην αρχή και μετά των Ξανθόπουλου και Βασιλόπουλου, που είχαν αμυντικούς ρόλους-κλειδί και αντεπεξήλθαν. Και τέλος, έβαλε με μεγαλύτερη συνέπεια την μπάλα μέσα στο καλάθι. Πήρε 12 πόντους από τους Χάντερ και Μαυροειδή στο πρώτο μέρος, ενώ αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός και ο Καββαδάς, θα μπορούσε να είχε πάρει και άλλους.

Βέβαια, δεν τα έκανε όλα καλά η ΑΕΚ, γι' αυτό και η υπέρ της διαφορά στο πρώτο μέρος ήταν ισχνή (42-40). Το βασικό της πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσε να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ. Έχασε 6 στο πρώτο πεντάλεπτο και 12 σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας αρκετές δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες στους παίκτες της Νίμπουρκ. Αν μάλιστα οι τελευταίοι ήταν πιο εύστοχοι, τότε θα είχαν αυτοί το προβάδισμα στο πρώτο 20λεπτο. Ένα άλλο πρόβλημα ήταν ότι πολλές φορές έπεφταν οι παίκτες της Ένωσης στην παγίδα των αντιπάλων τους και σούταραν από την περιφέρεια με όχι καλές προϋποθέσεις και άστοχα, αντί να επιλέξουν να επιτεθούν πιο κοντά στη ρακέτα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17-11 στο 6' με τον Λαρεντζάκη να κάνει φανταστικό παιχνίδι στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση σκοράροντας 11 πόντους. Ο Σάκοτα τον απέσυρε λίγο αργότερα και τον ξέχασε στον πάγκο σχεδόν σε όλη τη δεύτερη περίοδο, πράγμα άξιο απορίας, αφού με τη φόρα που είχε πάρει ο διεθνής γκαρντ θα μπορούσε να του είχε δώσει περισσότερες λύσεις (στην άμυνα σίγουρα) από τους Χάρις ή Πάντερ, που δεν ήταν στα πολύ καλά τους. Η Νίμπουρκ πέρασε με σερί 8-0 μπροστά στο 9' με 21-19, αλλά η ΑΕΚ ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα, ωστόσο άργησε να δημιουργήσει μια καλή διαφορά υπέρ της είτε διότι έχανε αμυντικά ριμπάουντ είτε επειδή έκανε επιπολαιότητες στην επίθεση είτε επειδή οι παίκτες της Νίμπουρκ ευστοχούσαν σε κάποια μακρινά σουτ κι αυτοί.

Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πάντως, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 42-34 και έφτασε για πρώτη φορά τόσο κοντά στο να καλύψει το -10, αλλά ο Κέντρικ Ρέι με δύο συνεχόμενα τρίποντα σε... χρόνο dt ψαλίδισε και πάλι τη διαφορά στο καλάθι (42-40). Στο μεταξύ πάντως η Νίμπουρκ είχε χάσει (από το 15') με τραυματισμό ίσως τον καλύτερο ψηλό της, τον διεθνή Τσέχο Πάβελ Μπέντα, ο οποίος γύρισε το πόδι του μετά από τη διεκδίκηση ενός επιθετικού ριμπάουντ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για την ΑΕΚ, που συνέχισε να χάνει τα αμυντικά ριμπάουντ και επιπλέον άρχισε να εμφανίζει τις... ασθένειες της περασμένης εβδομάδας. Η Νίμπουρκ άρχισε να επιβάλει το ρυθμό της, καθώς η Ένωση έπαιζε βιαστικά στην επίθεση κι έτσι με σερί 14-5 προηγήθηκε στο 24' με 54-47. Ο Χάρις ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε τρόπους να χτυπήσει την άμυνα της Νίμπουρκ, ήταν όμως ο μόνος που έδινε κάποιες επιθετικές λύσεις. Οι αλλαγές στο σχήμα δεν βοήθησαν, καθώς η ΑΕΚ έπαψε να βάζει την μπάλα μέσα στο καλάθι, ενώ από την άλλη συνέχιζε να χάνει τα ριμπάουντ και να... παρακολουθεί τη Νίμπουρκ να πατάει γκάζι. Οι παίκτες της τσέχικης ομάδας ανέβασαν το ρυθμό τους, βρήκαν και κάποια εύστοχα τρίποντα από τους Λόρενς, Ρέι και Μπόχατσικ και στο 28' προηγήθηκαν με 64-56. Στο τέλος της περιόδου το προβάδισμά τους ήταν κατά τι μικρότερο κι αυτό διότι ο Χάρις παίζοντας μόνος εναντίον όλων, κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΚ κατά κάποιον τρόπο στο παιχνίδι.

Και συνέχισε σε αυτό το ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να επιστρέψει από το -8 και να προηγηθεί με 74-70. Το σχήμα με τον Τζέιμς σέντερ είχε κάποια αποτελέσματα, αλλά τα ριμπάουντ συνέχιζαν να χάνονται σωρηδόν και μετά από τρία συνεχόμενα στην ίδια φάση, ο Ρέι κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, ευστόχησε στις βολές και μετά από ένα ακόμα τρίποντο του Μπόχατσικ η Νίμπουρκ ισοφάρισε στο 34' 76-76. Αυτό ήταν ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, διότι η ΑΕΚ έχασε τη δυναμική που είχε αρχίσει να αναπτύσσει, δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά και να την αυξήσει λίγο αργότερα (αν έπαιρνε τα αμυντικά ριμπάουντ...) και η Νίμπουρκ κατάφερε να κρατήσει την επαφή της με το σκορ.

Ο Χάρις πάντως δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Αξιοποίησε άριστα δύο κακές επιθέσεις της Νίμπουρκ και με πέντε σερί πόντους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ΑΕΚ στο 37' (85-79). Και παρόλο που στη συνέχεια κόλλησε λίγο η Ένωση επιθετικά, στην άμυνα επέδειξε συνέπεια αναγκάζοντας τους παίκτες της τσεχικής ομάδας να κάνουν τέσσερις φορές λάθος πάσες και να έχουν άλλα δύο πολύ κακά σουτ. Έτσι ο Βασιλόπουλος ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος με μεγάλο τρίποντο έκανε το 88-80 και 51'' πριν από το φινάλε ο Γκριν ισοφάρισε για πρώτη φορά τη διαφορά του πρώτου αγώνα (90-80)! Μια κακή άμυνα επέτρεψε στον Ρέι να κάνει 28'' πριν απο το τέλος το 90-82 και καθώς ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο 20'' πριν από τη λήξη, όλα φάνηκε να τελειώνουν άδοξα για την Ένωση, με δεδομένο ότι ο Πούμπρλα στήθηκε στη γραμμή των βολών. Όμως τις έχασε και τις δύο! Έτσι η ΑΕΚ είχε μια τελευταία ευκαιρία και δεν την άφησε να πάει χαμένη. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Πάντερ κι αυτός δεν λάθεψε. Με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο έκανε το 93-82, έβγαλε τα λεφτά της μεταγραφής του και καθώς ο Ρέι αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, η ΑΕΚ σφράγισε την πρόκριση στα προημιτελικά του BCL με μια επική ανατροπή!

Ο... ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ: Η εμφάνιση που έκανε ο Μάνι Χάρις στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν από αυτό τον πλανήτη. Μόνος του έπαιξε την Νίμπουρκ κι αν δεν ήταν αυτός ούτε το τρίποντο του Βασιλόπουλου ούτε αυτό του Πάντερ θα είχαν καμιά αξία για την ΑΕΚ. Σκόραρε 28 πόντους στο δεύτερο 20λεπτο, έφτασε συνολικά τους 36 και έγινε ο εφιάλτης της Νίμπουρκ και ο στυλοβάτης της απίθανης πρόκρισης της Ένωσης.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Νίμπουρκ κέρδισε 21 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά έχασε το παιχνίδι και την πρόκριση, διότι έκανε υπερδιπλάσια λάθη από την ΑΕΚ (15 έναντι 7) και ήταν άστοχη στις βολές (9/16). Αντίθετα η ΑΕΚ είχε 14/15.