17.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Euroleague: Ο… κατοστάρης, η αντεπίθεση του Ζέλικο και το «τρένο» της Εφές (vid)

Η 21η αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε την Παρασκευή (24/1) με τον Παναθηναϊκό να... σκορπίζει τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ και να έχει πλέον βλέψεις ακόμα και για την τετράδα.

Την ίδια στιγμή η Εφές άλωνε το παλάτι της «βασίλισσας» Ρεάλ και την ανάγκαζε να δηλώσει... υποταγή στην ανωτερότητά του Λάρκιν και της παρέας του, ενώ η Φενέρ των Ομπράντοβιτς και Σλούκα συνέχισε την αντεπίθεσή της για τα play offs «βουλιάζοντας» κι άλλο την Αρμάνι Μιλάνο. Νίκη και για τη Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους που «ξέσπασε» πάνω στην Άλμπα Βερολίνου στο Κάουνας.  Ας θυμηθούμε όμως πιο αναλυτικά όσα έγιναν το βράδυ της Παρασκευής στη Euroleague.

Θυμηθείτε όσα έγιναν στο πρώτο μισό της 21ης αγωνιστικής την Πέμπτη (23/1) ΕΔΩ

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία την τριάδα των εντός έδρας αγώνων του, και με τρομερό επιθετικό πλουραλισμό, επικράτησε της Βιλερμπάν με 100-88, και έφτασε τις 13 νίκες σε 21 αγωνιστικές στην Euroleague, πλησιάζοντας την Μακάμπι και την πεντάδα τις διοργάνωσης. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης

Νέος θρίαμβος για την Αναντολού Εφές η οποία με ηγέτη τον φοβερό και τρομερό Σέιν Λάρκιν νίκησε εκτός έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης με 80-75, στο μεγάλο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Η περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης φέτος δεν αστειεύεται και το απέδειξε σε μία ακόμα περίπτωση, καθώς επί της ουσίας εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο φτάνοντας το ρεκόρ της στο 18-3, ενώ η «Βασίλισσα» έχασε σε τρίτη σερί αναμέτρηση και μοιράζεται τη δεύτερη θέση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Μπαρτσελόνα, καθώς όλες στέκονται στο 15-6. Διαβάστε Λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Φενερμπαχτσέ συνέχισε την αντεπίθεσή της με στόχο να προλάβει την πρόκριση και το 73-64 επί της Αρμάνι Μιλάνο ήταν η τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες. Οι Τούρκοι έκαναν το 9-12, οι Ιταλοί έχουν πλέον αρνητικό πρόσημο με το 10-11, αλλά έσωσαν την διαφορά των 13 πόντων που είχαν νικήσει στο πρώτο ματς. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στο ντέρμπι της «ουράς» η Ζαλγκίρις ήταν «σαρωτική» μπροστά στο κοινό της και πήρε… παραμάζωμα την Άλμπα, συντρίβοντάς την με 104-80. Και οι δύο ομάδες πάντως παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, χωρίς ιδιαίτερες ελπίδες να προλάβουν τα πλέι οφ.  Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τη βαθμολογία της Eutroleague μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής ΕΔΩ