20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

EuroLeague: Ο «εκτελεστής», οι «τρομοκράτες» και η… κανονικότητα! (vids)

Ένα μεγάλο σουτ, μία τεράστια έκπληξη αλλά και δύο αγώνες που τα φαβορί έκαναν το καθήκον τους περιλάμβανε το... μενού της πρώτης ημέρας της 12ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Ο πρώτος χρονικά αγώνας της Πέμπτης (5/12) εξελίχτηκε σε θρίλερ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τη Ζαλγκίρις. Η αναμέτρηση λίγο πριν οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση κρίθηκε από το φοβερό τρίποντο του Μάικ Τζέιμς σε «νεκρό» χρόνο για το τελικό 85-82. Πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβηκαν στο 8-4, ενώ οι πρωταθλητές Λιθουανίας έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι για έκτο διαδοχικό παιχνίδι και με ρεκόρ 3-9 είναι προτελευταίοι. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Σπουδαία άμυνα έπαιξε η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και νίκησε εύκολα στο Ισραήλ με 77-55. Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε κι αυτό στο 8-4, με τους απογοητευτικούς Βαυαρούς να έχουν μείνει στο 4-8 και να βρίσκονται πολύ χαμηλά. Οι πρωταθλητές Ισραήλ ήταν σοβαροί και πανηγύρισαν μία χρήσιμη νίκη, καθώς όλα τα παιχνίδια κρύβουν κινδύνους. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η «βόμβα» της ημέρας... έσκασε στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ». Ο Ερυθρός Αστέρας δείχνει αναγεννημένος με τον Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο του και πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό επί της Αρμάνι Μιλάνο με το εμφατικό 77-67. Οι πρωταθλητές Σερβίας έφτασαν στο 5-7 κι ελπίζουν σε ακόμα καλύτερη συνέχεια. Οι Λομβαρδοί μετά τη «βαριά» ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό απογοήτευσαν ξανά και ο Έτορε Μεσίνα είδε την ομάδα του να χάνει τρίτο διαδοχικό παιχνίδι και μάλιστα παίζοντας κάκιστο μπάσκετ. Πλέον η Αρμάνι έχει ρεκόρ 7-5 και κατρακυλάει προς τη μέση της βαθμολογίας. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στον πρώτο «εμφύλιο» της αγωνιστικής -θα ακολουθήσει εκείνος του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (6/12)- η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε ξανά την εξαιρετική κατάστασή της νικώντας τη Βαλένθια εντός έδρας με 111-99. Η «Βασίλισσα» έφτασε τις επτά διαδοχικές επιτυχίες και με 9-3 περιμένει «στραβοπάτημα» της Αναντολού Εφές στο εκτός έδρας παιχνίδι της με την Μπασκόνια προκειμένου να... πιάσει κορυφή. Από την άλλη οι «νυχτερίδες» έπεσαν στο 4-8. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης «στροφής» ΕΔΩ.