22.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Euroleague: Οι έδρες πήραν τα ντέρμπι και οι δύο επικίνδυνοι «επισκέπτες» (vids)

Το κυρίως «πιάτο» της ένατης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας... σερβιρίστηκε την Τρίτη (19/11) με επτά αναμετρήσεις. Οι γηπεδούχοι νίκησαν σε πέντε από αυτές, ενώ μοναδικές εξαιρέσεις ήταν ο Παναθηναϊκός και η Αναντολού Εφές που νίκησαν σε Λιθουανία και Γαλλία αντίστοιχα.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ο Παναθηναϊκός άλωσε την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, «λυγίζοντας» τους πρωταθλητές Λιθουανίας με 86-85. Ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους, 12 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν απολαυστικός, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξε στο τελευταίο δίλεπτο επειδή είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ. Οι «πράσινοι» έχουν πλέον ρεκόρ 5-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-6. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Λίγο αργότερα, στο Μόναχο, ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του παιχνίδι από την Μπάγερν με 85-82. Οι «ερυθρόλευκοι» φλέρταραν με το διπλό και μπήκαν προηγούμενοι με διαφορά οκτώ πόντων (63-55) στην τελευταία περίοδο, αλλά κατέρρευσαν και δέχτηκαν 30 πόντους με αποτέλεσμα να φύγουν τελικά με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο. Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα έχουν ρεκόρ 3-6, ενώ οι Βαυαροί που την Παρασκευή (22/11) θα παίξουν με τον Παναθηναϊκό ανέβηκαν στο 4-5. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης προσγειώνοντας απότομα την εντυπωσιακή έως τώρα Χίμκι, καθώς την «κονιορτοποίησε» στην Ισπανία με 104-76. Η «Βασίλισσα» ήταν εντυπωσιακή και πλέον τρέχει ένα νικηφόρο σερί φτάνοντας στο 6-3 και «πιάνοντας» τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», με την Αρμάνι Μιλάνο να θριαμβεύει με 92-88 απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, διακόπτοντας το σερί της τελευταίας που «κάλπαζε» εδώ και μερικές εβδομάδες. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα ανέβηκε στο 7-2, την ώρα που η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπεσε στο 6-3. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Σημαντικό διπλό για την Αναντολού Εφές η οποία έγινε η πρώτη ομάδα που νικάει τη Βιλερμπάν μέσα στο «Αστρομπάλ» (84-90). Οι περσινοί φιναλίστ της διοργάνωσης παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-2, ενώ οι πρωταθλητές Γαλλίας συγκατοικούν με τον Παναθηναϊκό στην όγδοη θέση. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τη δεύτερή της διαδοχική νίκη πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου η οποία μετά το μεγάλο διπλό στο ΟΑΚΑ, κατόρθωσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες της, χωρίς να συναντήσει σοβαρή αντίσταση από τον άκρως προβληματικό Ερυθρό Αστέρα τον οποίο και νίκησε με 93-80. Οι γηπεδούχοι θα παίξουν την Πέμπτη (21/11) με τον Ολυμπιακό στη γερμανική πρωτεύουσα, ενώ πλέον έχουν ρεκόρ 3-6, με τους Σέρβους να βρίσκονται στην τελευταία θέση με 2-7. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Τέλος, στη «Φοντέτα», η Βαλένθια κατόρθωσε να φτάσει κι αυτή σε δύο διαδοχικές νίκες, καθώς επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 94-90. Οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στο 3-6 και πλέον ξέφυγαν για πρώτη φορά από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι παίκτες του Χοάν Πλάθα με ρεκόρ 2-7 μοιράζονται την τελευταία θέση με τον Ερυθρό Αστέρα και προς το παρόν με την Φενέρμπαχτσε που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής ΕΔΩ και της 10ης ΕΔΩ.