19.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Colpo grosso από Βιλερμπάν!

Με τον Τόνι Τζεκίρι να είναι καθοριστικός, ειδικά στην παράταση, η Βιλερμπάν πήρε μεγάλη νίκη με 74-72 (κ.α. 65-65) μέσα στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα και κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, έφτασε τις πέντε νίκες και πατά μέσα στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας!

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο πρώτο ημίχρονο και να νιώσει πιο άνετα. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από την περιφέρεια και προσπάθησαν να χτυπήσουν κυρίως μέσα στο καλάθι. Εκεί κυριάρχησε ο Τζεκίρι για τη Βιλερμπάν, που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά και σχετικά μόνος, καθώς δεν είχε συμπαραστάτες στην επίθεση.

Αντίθετα ο Ερυθρός Αστέρας με τους Νταβίντοβατς και Γκιστ, o οποίος συμπλήρωσε 1000 ριμπάουντ στην Ευρωλίγκα, συντηρούσε το μικρό προβάδισμά του στην πρώτη περίοδο και στη δεύτερη έδειξε τάση να ξεφύγει. Ήταν τότε που πήρε για τα καλά μπροστά ο Λορέντζο Μπράουν, χάρη στον οποίον οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 29-21 στο 15' και 36-26 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά, γιατί κάποιες βιαστικές επιλογές τους σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Λάιτι κι ένα καλάθι του Τζεκίρι επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να μειώσει 36-32.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε και πάλι με 41-32, η Βιλερμπάν αντέδρασε και ισοφάρισε 43-43 στο 25', καθώς ο Λιβιό πήρε τη σκυτάλη από τον Τζεκίρι και ο Μαλεντόν βοηθούσε από την περιφέρεια, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 52-45 στο 28'. Μπάρον και Λάζιτς πρόσθεσαν τα ονόματά τους στην επιθετική εξίσωση του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος προηγήθηκε με 54-47 στο τέλος της περιόδου, έχοντας καταφέρει να ελέγξει καλύτερα τα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα και είχε πιέσει περισσότερο στην άμυνά του τον αντίπαλο.

Στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας με τον Μπίλι Μπάρον να έχει ζεσταθεί και τον Ότζο να βοηθά κάτω από τα καλάθια προηγήθηκε με 63-55 στο 35', όμως η Βιλερμπάν δεν το έβαλε κάτω. Ο Λιβιό ήταν κι αυτός σε καλή μέρα και βγήκε μπροστά, με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα, βγάζοντας και καποιες καλές άμυνες, να μειώσει 65-63 στο 38'.

Ακολούθησε μπαράζ λαθών και αστοχιών από τις δύο ομάδες, για να φτάσουμε 15'' πριν από τη λήξη, οπότε ο Λιβιό με δύο βολές ισοφάρισε 65-65. Η Βιλερμπάν είχε τρέξει σερί 10-2 στα τελευταία πέντε λεπτά, όμως η τελευταία επίθεση ανήκε στον Ερυθρό Αστέρα. Την ευθύνη της ανέλαβε ο Νταβίντοβατς, αστόχησε, ωστόσο περίσσεψε χρόνος για να σουτάρει για τη Βιλερμπάν και ο Τέιλορ, που ήταν κι αυτός άστοχος. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση το ντέρμπι συνεχίστηκε. Η Βιλερμπάν με τον Λιβιό να δίνει πολλές λύσεις προηγήθηκε με 71-68 δύο λεπτά πριν απο το φινάλε, όμως ο Ερυθρός Αστέρας με τον Νταβίντοβατς ανέκτησε το προβάδισμα (72-71) 49'' πριν απο τη λήξη. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Τζεκίρι έκανε το 73-72 υπέρ της Βιλερμπάν, η οποία στη συνέχεια έπαιξε καλή άμυνα, ο Λορέντζο Μπράουν έχασε την μπάλα και ο Τζεκίρι με μία ακόμα βολή "κλείδωσε" τη σπουδαία νίκη για τη Βιλερμπάν.

H ΚΟΛΩΝΑ: Ο Τόνι Τζεκίρι έκανε ένα τρομερό παιχνίδι, κυριαρχώντας πλήρως μέσα στις δύο ρακέτες. Σκόραρε 18 πόντους, μάζεψε 19 ριμπάουντ και στο τέλος της παράτασης υπέγραψε τη νίκη της Βιλερμπάν.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Βιλερμπάν έκανε 21 λάθη έναντι 12 του Ερυθρού Αστέρα, όμως νίκησε γιατί σούταρε με 42% εντός παιδιάς έναντι 33% του αντιπάλου της.