16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Black out και βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ (pics)

Μένοντας ένα δεκάλεπτο χωρίς πόντο ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα εντός έδρας από την Λούντβιχσμπουργκ στην Πυλαία με το τελικό 63-83 και τους Θεσσαλονικείς να έχουν πολά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης. Όλα αυτά στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στο Basketball Champions League με την ελληνική ομάδα να μένει στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-6.

Με μια... σκυταλοδρομία επιθετικά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στα μισά της αναμέτρησης με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (48-47). Κι αυτό μετά από ένα εικοσάλεπτο «γεμάτο» στο οποίο Μαργαρίτης, Κόνιαρης, Κατσίβελης και Χαραλαμπόπουλος έδειχναν να παίρνουν την ελληνική ομάδα από το χέρι επιθετικά. Αλλά με την σταθερότητα να λείπει. Το 8-6 (3’) έγινε 10-13 (5’). Το 19-18 (8’40’’) έγινε 19-23 (9’10’’). Το 25-30 (12΄20΄΄) έγινε 34-31 (15’), που εξελίχθηκε σε 34-36 (16’) και 47-43 (19’) με επτά συνεχόμενους πόντους από τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, την ώρα που Κατσίβελης και Μαργαρίτης μετρούσαν από 11 και ο Κόνιαρης 6. Τα τελευταίο λεπτό την παράσταση έκλεψε και από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, αλλά και τον σχεδόν αλάνθαστο Γούοκαπ της Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ οι διαιτητές: Μια τεχνική ποινή στον Ηλία Παπαθεοδώρου για διαμαρτυρία σε φάουλ (σκριν θεωρητικά) πάνω στον Μαργαρίτη, και ένα αντιαθλητικό στη συνέχεια στον αρχηγό του ΠΑΟΚ, οδήγησαν σε έντονες διαμαρτυρίες και το 48-47 του ημιχρόνου.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να κάνουν ένα πεντάλεπτο να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, με τον Μαργαρίτη να γράφει τελικά το 50-50 (25’) και την Λούντβιχσμπουργκ να ακολουθεί πάνω κάτω στα ίδια βήματα ως το 50-53 (25’13’’). Το κακό για τον ΠΑΟΚ ήταν πως λίγο αργότερα ο αρχηγός του και πρώτος σκόρερ με 15 πόντους πήρε την άγουσα προς τον πάγκο με το τέταρτο φάουλ του. Το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου ήρθε να επαναληφθεί με τον Ζάρα να γράφει το 55-54 (27’) και την γερμανική ομάδα να βρίσκεται στο +4 λίγο αργότερα (55-59, 29’).

Οι Γερμανοί πήγαν στο 55-61 με τον ΠΑΟΚ να μετράει πέντε φάουλ σε δύο λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 33’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (55-66) με γκολ φάουλ του Τζόνσον. Ο ίδιος έγραψε το 55-67, ο Παπαθεοδώρου επανέφερε τον Μαργαρίτη για να μείνει όμως στο παρκέ ελάχιστα δευτερόλεπτα, αφού άμεσα χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ! Ακολούθησε ο Τσόχλας, μπαίνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο οποίος δέχθηκε και τεχνική ποινή που οδήγησε στο 55-70 (34'20'').

Το καθαρό μυαλό έλειπε από την ελληνική ομάδα βλέποντας τον αντίπαλό της να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο (55-74, 37'). Το πρώτο εύστοχο σουτ για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 37'20'' από τα 6μ75 από τον Δημήτρη Κατσίβελη (58-74). Το προηγούμενο εύστοχο ήταν το τρίποντο του Ζάρα στο 27'! Η Λούντβιχσμπουργκ έφτασε στο +21 (61-83, 39'20'') με τον Κρουμπάλι να γράφει το τελικό 63-83.

Παραγωγικότητα: Ο ΠΑΟΚ σημείωσε 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 25 στο δεύτερο και μόλις 7 στο τρίτο με την γερμανική ομάδα ωστόσο να ακολουθεί πάνω κάτω στα ίδια βήματα σε ότι αφορά την επιθετική συγκομιδή. Το χειρότερο για την ελληνική ομάδα ήρθε στην τέταρτη περίοδο, όταν σε επτά λεπτά δεν είχε καταφέρει να βρει το δρόμο προς το καλάθι (μένοντας συνολικά 10 λεπτά χωρίς πόντο). Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο σημείωσε οχτώ πόντους.

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία), Βόικ (Κροατία), Νίκολιτς (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83