13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Χαλύβδινος Θρύλος!

Με νέα κατάθεση ψυχής ο Ολυμπιακός κατανίκησε στο ΣΕΦ όχι μόνο τη Βιλερμπάν (77-68), αλλά και την παροιμοιώδη κακοδαιμονία του! Δεν φτάνει που παρατάχθηκε στον αγώνα με εννέα ετοιμοπόλεμους παίκτες (ο τραυματίας Ρότσεστι ήταν ο δέκατος), λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο έχασε και τον Νίκολα Μιλουτίοφ, που γύρισε άσχημα το πόδι του! Παρ' όλα αυτά οι "ερυθρόλευκοι" χάρη στη συγκλονιστική προσπάθειά τους πήραν μια νίκη, που τους επιτρέπει να διατηρούνται σε απόσταση βολής από την όγδοη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας και να συντηρούν τις όποιες ελπίδες τους για πρόκριση στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου ένα πεντάλεπτο για να προσαρμοστεί στις ειδικές συνθήκες που είχαν διαμορφώσει οι πολλές απουσίες του. Η Βιλερμπάν βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, αλλά και μέσα στη ρακέτα και παίρνοντας τα ριμπάουντ προηγήθηκε με 14-8 στο 5', αλλά από εκεί και μετά το σκηνικό άρχισε να αλλάζει.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έβαζε με συνέπεια την μπάλα μέσα στη ρακέτα, κυρίως στον Μιλουτίνοφ, αλλά και τον Βεζένκοφ. Έτσι, κάλυψε τη διαφορά (19-18 στο 9') και στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησε.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάνοντας ροτέισον, έβαλε για πρώτη φορά τον Ποκουσέφσκι, που αγωνίστηκε για λίγο σε θέση "3", όμως κλειδί αποδείχθηκε ο άλλος νεαρός του ρόστερ. Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ο οποίος πίεζε με... λύσσα στην περιφέρεια και είχε καθοριστική συμβολή στην ατσάλινη άμυνα που έπαιξε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο. Με δικό του κλέψιμο και λέι απ οι "ερυθρόλευκοι" προηγήιηκαν με 31-26 στο 14' και από εκεί και μετά ανάγκασαν τη Βιλερμπάν να... τους ψάχνει.

Η γαλλική ομάδα δεν μπορούσε με τίποτα να μπει στη ρακέτα του Ολυμπιακού και όποτε έμπαινε οι ψηλοί της έκαναν... ποικιλίες, από την περιφέρεια ήταν πολύ άστοχη, ενώ από την άλλη πλευρά ο Πρίντεζης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και μαζί με τον Παπανικολάου πρωταγωνίστησαν στο "ερυθρόλευκο" ξέσπασμα. Στο 19' η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 43-31 δίχως να επηρεαστεί από το νέο χτύπημα της τύχης, που είναι αλήθεια ότο το τελευταίο διάστημα τής φέρεται πολύ σκληρά.

Ενώ απέμεναν 3'40'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ προσγειώθηκε άτσαλα μετά από προσπάθεια να κόψει σουτ αντιπάλου. Το πόδι του γύρισε άσχημα και πλέον οι ευχές όλων τον συνοδεύουν, ώστε να μην έχει πάθει κάτι το πολύ σοβαρό.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια τιμή και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 43-33.

Η άμυνα ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος του παιχνιδιού του Ολυμπιακού και στην τρίτη περίοδο. Με δύο τρίποντα από τον Παπανικολάου και τον Βεζένκοφ οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 51-37 στο ξεκίνημα και από εκεί και μετά συντηρούσαν αυτό το προβάδισμα χάρη στην αμυντική προσήλωσή τους και παρόλο που αφενός οι ίδιοι δεν ήταν τόσο παραγωγικοί στην επίθεση, αφετέρου η Βιλερμπάν κέρδιζε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ. Ο Έλις έκανε καλή δουλειά παίζοντας αντί του Μιλουτίνοφ, ο Παπανικολάου διακρίθηκε ως πλέι μέικερ(!) και προς το τέλος δεκαλέπτου δύο ακόμα συνεχόμενα τρίποντα από τους Πρίντεζη και Βεζένκοφ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (61-45) στο 29'.

Η τρίτη περίοδος έληξε με 61-50 και στην τελευταία περίοδο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και απαράλλαχτο. Ο Ολυμπιακός έπαιζε σκυλίσια άμυνα, παίζοντας με αυτοθυσία και μη επιτρέποντας στην Βιλερμπάν να μπει και να σκοράρει μέσα στη ρακέτα. Ο Βεζένκοφ έκανε σπουδαία δουλειά σκοράροντας και μαζεύοντας ριμπάουντ, το δίδυμο Παπανικολάου-Μπάλντγουιν ήταν πολύ αποτελεσματικό στην περιφέρεια και η διαφορά παρέμενε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Η Βιλερμπάν ήταν πολύ κακή για να μπορέσει να επιχειρήσει ανατροπή και ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια ακόμα παλικαρίσια νίκη.

ΟΓΚΟΛΙΘΟΣ: Όσοι έπαιξαν με τον Ολυμπιακό έδωσαν τα πάντα, ειδικά στην άμυνα. Όμως ο Σάσα Βεζένκοφ δικαιούται έναν έπαινο παραπάνω, καθώς έκανε πολλή και σπουδαία δουλειά κάτω από τα καλάθια. Μάζεψε 7 ριμπάουντ και σκόραρε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα προσφέροντας τρομερή βοήθεια και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε 26/36 βολές και η Βιλερμπάν 7/9.