16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προβάδισμα πρόκρισης με Ρέι

Η ΑΕΚ λαχτάρησε απέναντι στη Βόννη, αλλά με καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο και τον Κέντρικ Ρέι να κάνει μεγάλο παιχνίδι, το καλύτερό του με την κιτρινόμαυρη φανέλα, νίκησε με 92-85 και πήρε το προβάδισμα σε αυτή τη σειρά των πλέι οφ του BCL. Η σειρά πηγαίνει τώρα στη Γερμανία, όπου η Ένωση θα επιδιώξει να κάνει το 2-0 και να προκριθεί μια ώρα αρχύτερα. Σπουδαίο παιχνίδι με πολλή βρώμικη δουλειά έκανε και ο Μάρκους Σλότερ.

Η ΑΕΚ έπεσε στην παγίδα της Βόννης στο πρώτο ημίχρονο και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, καθώς δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της. Η γερμανική ομάδα έπαιζε χαλαρά στην άμυνα και έτρεχε πολύ στην επίθεση, χτυπώντας στο τρανζίσιον και εκδηλώνοντας επιθέσεις σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Σούταρε μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά (7/11 στο πρώτο μέρος) κι αυτό της επέτρεπε να είναι μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ελέγξει αυτό το ρυθμό και αναγκαζόταν να τον ακολουθεί με όποιο ρίσκο εμπεριείχε αυτό το run-and-gun παιχνίδι.

Η Βόννη προηγήθηκε με 17-13 στο 6' κι εκεί χτύπησε το πρώτο καμπανάκι για την Ένωση. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έκανε τις πρώτες αλλαγές βάζοντας τον Λάνγκφορντ δίπλα στον Ρέι, που είχε ξεκινήσει φουριόζος και τραβούσε το σκοράρισμα. Με σερί 9-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά η Ένωση προηγήθηκε με 22-17, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε να διευρύνει αυτό το προβάδισμα, καθώς η Βόννη μείωσε 28-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η γερμανική ομάδα συνέχισε να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά και διατήρησε αυτό το προβάδισμα στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, μάλιστα στο 15' προηγήθηκε με 43-37. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι, όπου ο Σλότερ είχε καλή παρουσία, όμως μόλις βελτίωσε την άμυνά της και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε συνεχόμενα άστοχα σουτ, κατάφερε να ανατρέψει και πάλι το σκηνικό. Χρειάστηκε δύο λεπτά για να τρέξει ένα 12-0, χάρη στο οποίο πέρασε μπροστά με 49-43, αλλά ούτε σε αυτή την περίπτωση κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά.

Η Βόννη επέστρεψε ξανά και η ΑΕΚ χρειάστηκε δύο τρίποντα από τον Χρυσικόπουλο για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή (52-50).

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε κάπως, αλλά η Βόννη είχε πιστέψει πια ότι μπορούσε να κερδίσει και συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Μπράουν και ο Σαϊμπού έκαναν μεγάλη ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ, που είχε πολλά κενά, ενώ και στην επίθεση η ελληνική ομάδα είχε προβλήματα, καθώς δεν μπορούσε να τελειώσει ούτε και φάσεις κοντά στο καλάθι. Η Βόννη προηγήθηκε με 60-56 στο 24' και με 70-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου', καθώς η ΑΕΚ κόλλησε τελείως στην επίθεση, αδυνατώντας να αξιοποιήσει και τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευε.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ εμφανίστηκε μεταμορφωμένη όσον αφορά την άμυνά της. Με πολλή ενέργεια και αποφασιστικότητα μπλόκαρε τους παίκτες της Βόννης, που πλέον έπαψαν να ευστοχούν με άνεση. Και στο 34' χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Ματσιούλις, που την κρίσιμη ώρα βγήκε μπροστά, πέρασε μπροστά με 77-73. H Βόννη πάντως δεν τα παράτησε. Πέρασε ξανά μπροστά με 78-77 χάρη σε μια ματς απ ζώνη που χρησιμοποίησε, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Κέντρικ Ρέι αποφάσισε να καθαρίσει τη μπουγάδα.

Πήρε την μπάλα με περίσσια αυτοπεποίθηση, έβαλε δύο διαδοχικά μεγάλα τρίποντα και μαζί με ένα καλάθι του Λάνγκφορντ η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ αίφνης εκτοξεύτηκε στους 7 πόντους (85-78), καθώς στην άμυνα ο Σλότερ έκανε πολλή και σπουδαία δουλειά. Η Ένωση διατήρησε αυτό το προβάδισμα για λίγο, αλλά 1'16'' πριν το τέλος η Βόννη μείωσε 87-83 πριν ο Λάνγκφορντ πετύχει ένα ακόμα σπουδαίο καλάθι για το 89-83.

Στα 48'' ο Σλότερ έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Σαϊμπού για τρίποντο, όμως ο παίκτης της Βόννης έχασε και τις τρεις βολές και η ΑΕΚ δεν κινδύνεψε περισσότερο καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη, έστω και με τα χίλια ζόρια.

ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν πραγματικό... πολυβόλο. Μπήκε από την αρχή ζεστός και ήταν μακράν ο πιο αξιόπιστος επιθετικά παίκτης της Ένωσης, βάζοντας μάλιστα και τα δύο τρίποντα στην τελευταία περίοδο, που ουσιαστικά έκριναν το παιχνίδι. Τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 6/9 τρίποντα.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ κέρδισε 14 επιθετικά ριμπάουντ και η Βόννη μόνον ένα.