17.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Οι παλιοί φώναξαν “παρών”, αλλά η νίκη έμεινε στη Ρωσία

Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου σημείωσαν τους 71 από τους 91 πόντους του Ολυμπιακού, αλλά δεν ήταν αρκετό για να φύγουν νικητές από τη Ρωσία σε ένα παιχνίδι που έκλεισε με το τελικό 91-87 για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Την επόμενη εβδομάδα οι "ερυθρόλευκοι", με ρεκόρ 8-13 πλέον, υποδέχονται την Μπασκόνια (30/1, 21.00), ενώ η Ζενίτ μετά από τρεις συνεχόμενους εντός έδρας αγώνες ταξιδεύει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα (30/1, 22.00).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να «ανακατέψει» την τράπουλα και πάλι σε ότι αφορά τις πεντάδες που παρατάχθηκαν στο παρκέ. Ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σπανούλη, Βεζένκοφ, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Μπόλντγουιν σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο δεκάλεπτο είχε να κάνει πολύ περισσότερο με την επίθεση, παρά με την άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ανταποκρίθηκαν (11-16 στο 5’, 16-21 στο 6’30’’) με τα τρίποντα να μπαίνουν και τα επιθετικά ριμπάουντ να δίνουν δεύτερες ευκαιρίες.

Η Ζενίτ μπήκε με ένα 10-0 στη δεύτερη περίοδο. Προστάτευσε καλύτερα τη ρακέτα της, πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ και έφτασε στο 34-27 (13’18’’). Τα φάουλ άρχισαν να ταλαιπωρούν τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε για πρώτη φορά στη γραμμή στο 17’35’’ με τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος έγραψε και το 40-40. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που έδινε τις περισσότερες λύσεις επιθετικά φτάνοντας τους 15 πόντους στα μισά της αναμέτρησης.

Ήταν και αυτός που σταμάτησε το νέο σερί της Ζενίτ (51-43) για να γράψει το 51-48 (21’30’’) με πέντε συνεχόμενους πόντους. Οι Ρώσοι, όμως, απέφυγαν τα λάθη, ήταν πιο επιθετικοί στην άμυνα και στα ριμπάουντ και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (64-53, 27’30’’). Τα κλεψίματα οδηγούσαν σε εύκολα καλάθια τους γηπεδούχους και χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του για να πλησιάσει ο Ολυμπιακός ξανά σε απόσταση καλαθιού (76-74). Στο σημείο αυτό δύο λάθη και ένα γκολ φάουλ από τον Ρένφρο οδήγησαν τη Ζενίτ στο 82-74 με δύο λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού. Ο Σπανούλης έφτασε τους 30 πόντους με ένα ακόμη τρίποντο για το 86-83 με 10'' στο ρολόι.  Το φάουλ έγινε στον Βορονόφ για το 88-83 με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 91-87 και τον Ολυμπιακό να παλεύει ως το φινάλε!

ΑΡΙΘΜΟΙ: Το φετινό ήταν το πιο παραγωγικό επιθετικά βράδυ της σεζόν για τον Βασίλη Σπανούλη. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο είχε σημειώσει 2ο πόντους, ατομικό ρεκόρ για φέτος, για να αφήσει το παρκέ με 31!

Διαιτητές: Λαμόνικα, Πέρεθ, Μπαουμάνις

Δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87