21.3 C
Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου, 2024

Εκτελεστής Ουίλμπεκιν (pics)

Ο Βασίλης Σπανούλης άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού στα τελευταία δευτερόλεπα, αλλά το σουτ του Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν που τελικά που έδωσε τη νίκη στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με 65-64 στο πλαίσιο της 22η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται πια στο 12-10 και η Μακάμπι στο 10-12 με μια νίκη χρυσάφι.

Η αλήθεια είναι πως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε έναν πολύ καλό λόγο να είναι έξαλλος στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε. Ήταν εύστοχος, απέναντι στην άστοχη Μακάμπι. Το θέμα δεν ήταν η αστοχία, αλλά η ευκολία με την οποία ήρθαν κάποια σουτ των «ερυθρόλευκων» και οι κερδισμένες τους μάχες σε κάθε ριμπάουντ. Το 4-10 (4’) έφερε το τάιμ άουτ του Έλληνα προπονητή κι αυτό έφερε μαχητικότητα. Ενδεικτικό είναι πως οι Ισραηλινοί πλησίασαν στον έναν πόντο (13-14, 7’50’’) παίρνοντας τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ και τον Ολυμπιακό να χάνει συνεχόμενα σουτ για πρώτη φορά στον αγώνα, λίγο πριν ο Πάργκο ισοφαρίσει (14-14, 9’30’’) με τον ΛεΝτέι να μετράει ήδη δύο φάουλ.

Ο αγώνας κύλησε πάνω κάτω στον ίδιο ρυθμό με την ίδια εικόνα. Το +5 (17-22, 16’27’’) ήταν το περισσότερο που ξεμάκρυνες ο Ολυμπιακός, ακολούθησαν τα δύο φάουλ του Μιλουτίνοφ (16’), το 24-24 (18’10’’) και το 26-29 (20’) μέσα από τρία επιθετικά ριμπάουντ του Γιώργο Μπόγρη, αλλά και το πρώτο «ερυθρόλευκο» τρίποντο στο 19’12’’ από τον Γιάνις Στρέλνιεκς.

Οι «ερυθρόλευκοι» έστω και οριακά έμοιαζαν να έχουν τον πρώτο λόγο, ενώ ήρθαν και το τέταρτο φάουλ του Ο’ Μπράιαντ και το τρίτο του Μπλακ μέσω μιας τεχνικής ποινής για την Μακάμπι. Η οποία όμως στα τελευταία λεπτά έπαιξε πολύ πιο σκληρά, βρήκε σουτ και έκλεισε στο +3 την τρίτη περίοδο. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τη νίκη να δείχνει πως μπορεί να πάει πως οποιαδήποτε πλευρά, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν πια αυτό το μικρό προβάδισμα. Δύο φορές έφτασε στο +5, αλλά τρίποντα από Σπανούλη και Τουπάν έφεραν και πάλι τη διαφορά στους δύο με κάτι περισσότερο από τρία λεπτά για το τέλος (57-55). Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε το παιχνίδι πάνων του, έκανε μετέτρεψε το 61-56 σε 63-64 με 14''' πια στο ρολόι! Ο Ουίλμπεκιν απάντησε για το 65-64 με 4''4 πια να απομένουν. Ο Πρίντεζης αστόχησε, κάτι δέκατα του δευτερολέπτου απέμειναν, αλλά δεν υπήρχε χρόνο για σουτ και η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Απίστευτη αστοχία της Μακάμπι Τελ Αβίβ στα μισά του δρόμου, ειδικά για εντός έδρας παιχνίδι: Είχε 9/21 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός είχε κι αυτός 1/12 από τα 6μ75, αλλά «σώθηκε» από το 13/25 στα δίποντα, ενώ είχε και μια πολύ μικρή υπεροχή στα ριμπάουντ (19-21).

MVP ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Λίγο πριν το τζάμπολ ο Άλεξ Τάιους παρέλαβε από τα χέρια του Σιμόν Μιζράχι το βραβείο του ως MVP της Ευρωλίγκας για τον μήνα Ιανουάριο.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη και αντιμετωπίζει την Αναντόλου Έφες (21/2, 19.30). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ την ίδια μέρα (21/2, 21.45) θα αναμετρηθεί με την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Πατέρνικο, Νέντοβιτς

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64