20.2 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-17η αγων.):Κοιτάει στα… ψηλά η ΦΕΑ ακόμα ένα μεγάλο «διπλό» για τον ΒΑΟΛ

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια στον Ερμή, η ΦΕΑ πανηγύρισε το «διπλό» με 83-72 το Σχηματάρι και ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος στις θέσεις της βαθμολογίας που οδηγούν απευθείας στα παραπάνω σαλόνια. Το 2-0 έκανε ο ΒΑΟΛ του Αργοναύτη, καθώς επικράτησε την Ραφήνα με 81-72 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος τη Γ Εθνικής. Σε ένα δραματικό παιχνίδι, ο ΑΠΑΣ κατέκτησε τη νίκη του Άρη Θήβας παίρνοντας «ανάσα» στην βαθμολογία. Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του με το σύνολο από την Νάξο να επικρατεί στο… καλάθι και συνάμα να υποχρεώνει τους φιλοξενούμενους στο 4-12. Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζει ο ΕΦΑΟΖ, ο οποίος κατέκτησε τη νίκη της ΧΒΑ, σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι παραπονιούνται για την διαιτησία. Την ανοδική του πορεία συνεχίζει ο Μίλων, ο οποίος κατέκτησε τη νίκη του ΑΟΚΧ με 80-57. Τις εννιά νίκες (με ένα λιγότερο ματς) έφτασε η Ένωση Ιλίου, η οποία έκανε το 1-1 απέναντι στο Πέρα.

Το αβαντάζ σε κάθε ισοβαθμία θα έχει από εδώ και στο εξής η ΦΕΑ απέναντι στον Ερμή, καθώς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο Σχηματαρι και κατέκτησε τη νίκη με 83-72 στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι πήραν είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ έφτασαν ακόμα και στο +15 (76-61) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, για να πανηγυρίσουν εν τέλει την ένατη νίκη τους στον όμιλο των «νησιών» με το 83-72.

Νάξος και Χίος ήταν οι δυο ομάδες που πανηγύρισαν πρώτες στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, με τον ΑΠΑΣ να παίρνει την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Άρη Θήβας και τον ΒΑΟΛ να προσθέτει ακόμα ένα εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα στις βαλίτσες του.
Όσον αφορά το ματς στις Κυκλάδες, ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια ντέρμπι. Για είκοσι λεπτά οι δυο ομάδες πορευόντουσαν χέρι με χέρι, όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου μισού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 5 πόντους (48-43) έπειτα από ένα σόλο (8-0) του Γκιζόγιαννη, το οποίο όμως ο ΑΠΑΣ κατάφερε να καλύψει. Στα μισά της τελευταίας περιόδου με πρωταγωνιστή τον Ανέστη ο Άρη Θήβας βγήκε για πρώτη φορά μπροστά με το +6 (67-73), ενώ 2 λεπτά αργότερα η διαφορά άνοιξε και άλλο (75-69). Η εύστοχη βολή του Χονδρόπουλου (έπειτα από τεχνική ποινή) αλλά και  ένα τρίποντο από τον Πολίτη, μείωσε για τους γηπεδούχους σε 75-73, ενώ ακομα δυο πόντοι του ίδιου παίκτη έφεραν το ματς στα... ίσια 75-75. Ο Γκιζόγιαννης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (77-75), όμως ο Κοντσές  με 1/2 βολές μείωσε σε 76-77, ο Άρης έχασε την επίθεση η Νάξος το εκμεταλλεύτηκε και με 2/2 βολές πέρασε μπροστά με 78-77. Ο Γκιζόγιαννης και πάλι είχε απάντηση (2/2 βολές) διαμορφώνοντας το 79-78 38” για τη λήξη, για να έρθει ο Προδρόμου να κερδίσει καλάθι και φάουλ και να δώσει προβάδισμα στον ΑΠΑΣ με 80-79. Γκιζόγιαννης και Παρδακάς αποδείχτηκαν άστοχοι στα 5’’ και 3’’ αντίστοιχα, για να έρθει ο Προδρόμου και με βολές να… υπογράψει το τελικό 81-79.

Στη Ραφήνα ο ΒΑΟΛ πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» μέσα σε μια βδομάδα στη Γ Εθνική. Αυτή τη φορά «θύμα» του έπεσε ο Αργοναύτης, ο οποίος παρα το γεγονός ότι βρέθηκε να προηγείται με 23-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και 40-38 στο δεύτερο, εγκλωβίστηκε στην δυνατή άμυνα των φιλοξενούμενων και έτσι έμεινε πίσω στο σκορ. Εξαιρετικά κρίσιμο το τρίποντο του Τρόβα στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού που έβγαλε την ομάδα του μπροστά αλλά και η παρουσία των Μαρούλη, Τσουρή και Σουλικα, οι οποίοι πήραν πάνω τους επιθετικά όλο το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Έτσι ο ΒΑΟΛ έφτασε τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα και παρέμεινε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζει ο ΕΦΑΟΖ, ο οποίος έγραψε το 77-62 απέναντι στην ΧΒΑ στο κλειστό του Ζωγράφου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκε με 18-10 για να μειώσει τη διαφορά η ΧΒΑ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 20-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Μάνου έφερε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, ( 27-17 και 34-24), ενώ με το επιμέρους 6-0 λίγο πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου πήγε στα αποδυτήρια με το 40-24. Η συγκεκριμένη εικόνα συνεχίστηκε και στην… επανάληψη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην νίκη με το 77-62. Αξίζει να αναφερθεί ότι η ΧΒΑ παραπονιέται για την διαιτησία των Ασημακακη και Μαρινάκη, καθώς τα σφυρίγματα τους προκάλεσαν  αλλοίωση του αποτελέσματος (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους). Το σύνολο από την Χαλκίδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς τον τεχνικό της, Καλογήρου ο οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και τον Γεωργιάδη που αρχικά χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και εν συνεχεία με τεχνική ποινή.

Παρουσιάζοντας δυο πρόσωπα η Ένωση Ιλίου πήρε τη νίκη απέναντι στο Πέρα με 73-61 κάνοντας έτσι το 1-1 στην μεταξύ τους σειρά (σύνολο του Γκαναβία είχε επικρατήσει στην 4η αγωνιστική με 76-65). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, όμως οι παίκτες του Πανούλια στο δεύτερο μισό βρήκαν τις λύσεις που χρειαζόντουσαν, έκανα την ανατροπή και εν τέλει κατέκτησαν την ενάτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 6-10 με αποτέλεσμα να μπουν για τα καλά σε μπελάδες.

Την ανοδική του πορεία συνεχίσει ο Μίλων, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα σερί θετικά αποτελέσματα. Το σύνολο από την Νέα Σμύρνη μπήκε δυναμικά απέναντι στον ΑΟΚΧ από το ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγήθεί με 9-2. Οι γηπεδούχοι έχοντας τον πλήρη έλεγχο «άνοιξαν» και άλλο τη διαφορά, όμως ένα σερί (9-0) από την ομάδα της Κρήτης τους χάλασε τα… σχέδια καθώς πλησίασε στο -3 (16-13). Κάπου εκεί ανέλαβε... δράσει ο  Ψυλέας, ο οποίος έβαλε «τέλος» στο σερί των φιλοξενουμένων. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-13. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και με μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75, άνοιξαν τη διαφορά στους 18 πόντους (36-18). Οι παίκτες του Παπανικολάου πάλεψαν προκειμένου να μην αφήσουν τους «πράσινους» να ξεφύγουν, παρόλα αυτά το ημίχρονο έκλεισε με το 43-26. Στο δεύτερο μισό ο Μίλωνας είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτεησης και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 30 πόντους (59-29). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Χανίων προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, όμως ουσιαστικά δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και ο Μίλων πήρε τη νίκη με 80-57. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σκαμνάκη, ενώ και ο Αδοντακης αποχώρισε τραυματίας από την αναμέτρηση.