20 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Γ΄Εθνική (2ος): «Άρχοντας» της Στερεάς ο Άρης, συνεχίζουν αήττητοι Αργοναύτης, Κρόνος και ΧΒΑ

Μεγάλος νικητής στο στερεοελλαδίτικο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής αναδείχτηκε ο Άρης Θήβας, ο οποίος πανηγύρισε τη νίκη του Ερμή Σχηματαρίου με 88-76. Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Θήβας το σύνολο του Ματσαγγούρα με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (τέσσερις παίκτες ολοκλήρωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων την αναμέτρηση) έδειξε ψυχή και πανηγύρισε απέναντι στο σύνολο του Οικονόμου. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο διεκδικητές βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε 42-39 με μπροστάρη τον Άρη. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με ένα ξέσπασμα (14-8) οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 51-48, ενώ στο 30’ βρέθηκε στο +9 (65-56). Στην τέταρτη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν το +17 πόντους (88-71), όμως ο Ερμή έτρεξε ένα σερί 0-5 στο τέλος του ματς και έκλεισε τη διαφορά στο -12 που ήταν και το τελικό, 88-76.

Στον πόντο πήρε το «διπλό» ο Αργοναύτης Τριγλίας μέσα στο Βυζαντινό. Σε ένα ματς για γερά… νεύρα οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν του Πέρα με 61-60 και παρέμειναν αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου ομίλου νότου.
Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, στα τελευταία 22΄ ο Τυρλας με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο σύνολο από τη Ραφήνα (61-58). Ο Τσολάκης όμως μείωσε για τους γηπεδούχους σε 61-60. Οι τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης εξελίχθηκαν με λάθος επιλογές με αποκορύφωμα τον Τυρλα να πετάει στα… σκουπίδια δυο βολές για τους φιλοξενούμενους  και τον Ζακυνθινο να αστοχεί στο τελευταίο σουτ από πλευράς Πέρας. Έτσι το σκορ παρέμεινε 61-60 και ο Αργοναύτης κατέκτησε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα.

Την πρώτη του νίκη με 84-46 πανηγύρισε ο Μίλωνας απέναντι στα Τα Φανάρια. Η ομάδα των Αθηνών δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα επι του συνόλου από την Νάξο και ετσι γιόρτασε με νίκη την πρώτη του εντός έδρας εμφάνιση. Το ξεκίνημα με 9-1 έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του Μίλωνα. Με ένα μίνι σερί από την ομάδα της Νάξου η διαφορά έκλεισε στους 3 πόντους (13-10), όμως το «ξέσπασμα» αυτό δεν ήταν αρκετό προκειμένου οι παίκτες του Αποσκίτη να ανησυχήσουν. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18-10. Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτό έλεγχο του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους, με την οποία οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Η ροή του ματς δεν άλλαξε όψη ούτε στο 2ο μισό. Οι «πράσινοι» με τον κόσμο να τους δίνει ώθηση άνοιξαν και άλλο την «ψαλίδα». Οι γηπεδούχοι αγγίξαν ακόμα και νταμπλ σκορ στο 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (62-31). Εν τέλει το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Μίλωνα να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με  84-46.

Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Λευτέρη Καλογήρου στον πάγκο της ΧΒΑ. Η ομάδα της Χαλκίδας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε του Αίαντα Αυλίδας με 67-52. Η νίκη δεν έφτασε τόσο εύκολα στους φιλοξενούμενους μιας και στην πρώτη περίοδο βρέθηκαν να ακολουθούν της ομάδας του Νάσου Σάλιαρη με 10-5 και 19-13 (10’). Η ίδια εικόνα παιχνιδιού συνέχισε και τη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με το 34-29 στα αποδυτήρια. Με  ένα σερί 22-4 η ΧΒΑ επέστρεψε δυναμικά στο παρκέ και πήρε τα ηνία στο σκορ με 51-38. Παρα την προσπάθεια του Αίαντα η ΧΒΑ παρατάχτηκε απόλυτα συγκεντρωμένη στην τελευταία περίοδο και έτσι πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής.

Με τους  Ιωακειμίδης, Κελεσίδης και Κιγμέτογλου να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση ο ΑΟΚΧανιά πήρε τη νίκη της Ένωσης Ιλίου με 85-75. Η ομάδα των Χανίων ήταν αυτή που στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού οδηγούσε στο σκορ και μόνο στο τέλος καρδιοχτύπησε όταν το σύνολο του Πανούλια με σερί 8-0 στο 33’ ανέτρεψε σε 66-65. Κάπου εκεί όμως «μίλησε» η εμπειρία του Παναγιώτη Κιγμέτογλου και του Παναγιώτη Κατράνα που έδωσαν λύσεις αμυντικά και επιθετικά βοηθώντας τους γηπεδούχους να πάρουν και πάλι μια διαφορά, να φτάσουν στο +7 (76-69) 36’ και εν τέλει να πανηγυρίσουν με 85-75.

Το «δυο στα δυο» έκανε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου στη Χίο, μιας και… έκλεψε τη νίκη του ΒΑΟΛ με 71-62. Το σύνολο των Δεγαϊτα και Κοψια βρέθηκε δυο φορές με την πλάτη στον τοίχο (-7), όμως αμφότερα κατάφερε να μετριάσει την απόσταση και να διεκδικήσει το παιχνίδι. Αυτό έκανε στο 3ο δεκάλεπτο που με μπροστάρη τον Ξιούρα, να πετυχαίνει τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, πήρε το προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο ο Βούρειος προσπάθησε να αντιδράσει, με την βοήθεια και του κόσμου του που γέμισε το κλειστό της περιοχής, αλλά «σκόνταψε» στην έλλειψη ενέργειας και καθαρού μυαλού. Έτσι το σύνολο από τον Άγιο Δημήτριο πανηγύρισε τη νίκη που το φέρνει αήττητο στα ψηλά της βαθμολογίας.

Το 1-1 στη σειρά έκανε η ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ, η οποία επικράτησε του ΕΦΑΟΖ με 83-74. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγείται από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και με κορυφαίους τους Μπάρδα 20 (6) και Καραλευθέρη 18 (1) πήραν το «παρθενικό» ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά οι 23 πόντοι του Ζαρμακούπη δεν έδειξαν να ανησυχούν ιδιαίτερα το σύνολο του Καρατζά.