20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Αλύγιστος Προμηθέας!

Η τρομερή άμυνα του Προμηθέα έπνιξε την ΑΕΚ και οδήγησε αυτή την ημιτελική σειρά σε πέμπτο παιχνίδι-ρώσικη ρουλέτα. Η ομάδα της Πάτρας δεν πτοήθηκε από τη βαριά ήττα του στο τρίτο παχνίδι, νίκησε στο τέταρτο με 70-54, κυριαρχώντας πλήρως στο παρκέ της τραγικής επιθετικά και υποτονικής συνολικά Ένωσης και η πρόκριση στους τελικούς της Basket League θα κριθεί πλέον σε 40' αγωνιστικά λεπτά την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ, όπου μπορούν να συμβούν τα πάντα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε λίγο καλύτερα τον αγώνα βγάζοντας κάποιες καλές άμυνες και με τον Χάντερ να δίνει λύσεις στην επίθεση. Προηγήθηκε με 8-4 στο 3', αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ. Ο Προμηθέας έχοντας στην αρχική πεντάδα του τον Χολ, ήταν πιο νοικοκυρεμένος στο επιθετικό παιχνίδι του, όμως το βασικό ήταν πως η πιεστική άμυνα του Γιατρά στα τρία τέταρτα του γηπέδου αιφνίδιασε την αντίπαλό του, που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε και γρήγορα πήρε το πάνω χέρι.

Ένα άλλο σημείο-κλειδί ήταν το γρήγορο δεύτερο φάουλ του Έλις, που έφερε στο παιχνίδι τον Παρκς, ο οποίος οργίασε μέσα στις δύο ρακέτες. Ο Αμερικανός δεν έβλεπε καν τους ψηλούς της ΑΕΚ, τους έκανε πλάκα τόσο στα ριμπάουντ όσο και στις μεταξύ τους μονομαχίες και έδωσε πολλές επιθετικές λύσεις στον Προμηθέα, ο οποίος εκτός αυτού, έπαιζε εξαιρετική άμυνα στα πικ εν ρολ της Ένωσης. Κατόπιν όλων τούτων στα επόμενα 6 λεπτά έτρεξε ένα σερί 15-1 και στο 9' ξέφυγε με +10 (19-9).

Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου η ΑΕΚ μείωσε 19-14, αλλά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μετά τις αλλαγές του Μπάνκι, που κράτησε εκτός αγώνα τους Θίοντορ, Χάντερ, θέλοντας προφανώς να δώσει έμφαση στην άμυνα, έπαθε και πάλι επιθετική αφλογιστία. Η αδυναμία της να παίξει πικ εν ρολ και η αστοχία της από την περιφέρεια, τής αφαιρούσε τη δυνατότητα να σκοράρει, αντίθετα ο Προμηθέας με τον Παρκς να οργιάζει, τον Κατσίβελη να παίζει πολύ καλά πικ εν ρολ μαζί του και μαζεύοντας τα επιθετικά ριμπάουντ, ήταν σταθερά συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι.

Στο 15' προηγήθηκε με 32-21 και ο Μπάνκι αναγκάστηκε να επαναφέρει τους Χάντερ και Θίοντορ μήπως βρει επιθετικές λύσεις, καθώς μόνον ο Σάκοτα κάτι προσπαθούσε να κάνει, αλλά κι αυτός φορτώθηκε πολύ νωρίς με 4 φάουλ (αυστηρό πάντως και το τρίτο και η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε αμέσως μετά). Η Ένωση μείωσε 34-27, αλλά συνέχισε να έχει πολλά προβλήματα στην άμυνα. Ο Λίποβι βοήθησε επιθετικά την ομάδα της Πάτρας, που ξέφυγε ξανά με 38-27, ενώ το ημίχρονο έληξε με 38-29 και τους γηπεδούχους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Προμηθέας προηγήθηκε με 40-29, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ με βελτιωμένη άμυνα και λύσεις κυρίως από τον Σαντ Ρος στην επίθεση μείωσε στο 23'30'' 40-37. Το παιχνίδι έγινε ξανά κλειστό, αφού και ο ρυθμός είχε πέσει, η δε ΑΕΚ κατάφερνε να διατηρείται κοντά στο σκορ, αφού στο μεταξύ είχε ανεβάσει την απόδοσή του και ο Θίοντορ, που συμμετείχε πιο ενεργά στο σκοράρισμα και στη δημιουργία.

Η Ένωση μείωσε 46-43 στο 25', αλλά στη συνέχεια ο Μπάνκι απέσυρε τον Θίοντορ, γιατί ο Γκίκας τού είχε δημιουργήσει κάποια προβλήματα στην άμυνα, κι ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε ορισμένες βιαστικές επιθετικές επιλογές της αντιπάλου του (και την απουσία και του Σαντ Ρος, που επίσης έπαιρνε ανάσες στον πάγκο) και με τους Μέιερ και Μπράουν ξέφυγε και πάλι με 8 (51-43) στο 27'. Στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου μπήκε μόνον ένας πόντος από την ΑΕΚ κι έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τον Προμηθέα μπροστά 51-44.

Η ομάδα της Πάτρας είχε τον έλεγχο του αγώνα κι αυτό πήγαζε από την πολύ καλή άμυνά της, που είχε εγκλωβίσει την έτσι κι αλλιώς κακή επιθετικά ΑΕΚ. Περνώντας την μπάλα στον Έλις, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 57-46 στο 33' και με τρίποντο του Κασελάκη στο 35' αργότερα έκανε το 63-49 απέναντι σε μια ΑΕΚ, που είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα. Η μπάλα δεν μπορούσε να περάσει στον Χάντερ, τα σουτ από την περιφέρεια ήταν άστοχα, η πίεση που ασκούσε ο Προμηθέας ήταν μεγάλη και όλα αυτά έριξαν την Ένωση στο καναβάτσο.

Ο Προμηθέας έπαιζε από κάποια στιγμή και μετά με μεγάλη αυτοπεποίθηση και στο 37' πέρασε μπροστά με 65-51 "καθαρίζοντας" το παιχνίδι. Η ΑΕΚ δεν είχε καμία δυνατότητα να επιστρέψει και ουσιαστικά παράτησε τον αγώνα, στρέφοντας την προσοχή της στον πέμπτο αγώνα της Παρασκευής.

ΨΗΛΑ... ΓΡΑΜΜΑΤΑ: Οι δύο σέντερ του Προμηθέα έκαναν τη διαφορά για την ομάδα τους. Ο Τερέλ Παρκς ήταν το κλειδί στο πρώτο ημίχρονο, ο Οκτάβιους Έλις βοήθησε καταλυτικά στην τελευταία περίοδο και οι δύο μαζί κυριάρχησαν των σέντερ της ΑΕΚ. Είχαν συνολικά 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ οι Χάντερ, Εμπάκουε είχαν μαζί 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες... έσπασαν τα καλάθια έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Και οι δύο μαζί είχαν 10/40 τρίποντα!