23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Χαμένη ευκαιρία (vid)

Στην επανεμφάνισή του με την κιτρινόμαυρη φανέλα ο Λευτέρης Μποχωρίδης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, που θα μπορούσε να είχε δώσει τη νίκη στον Άρη, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Αθηναίου ήταν μοιραίος. Έτσι η Οστάνδη νίκησε με 69-67 και με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου μπήκε κι αυτή στο κόλπο της πρόκρισης, καθώς ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει την τέταρτη νίκη του και να την αφήσει μακριά του.

Ο Άρης μπήκε καλά στο παιχνίδι και μετά τα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, δείχνοντας προσήλωση στην άμυνα και καθαρό μυαλό στην επίθεση. Τον βοήθησε κάπως και το μονότονο παιχνίδι της Οστάνδης με τα συνεχή ποσταρίσματα, τα οποία εξουδετέρωνε εύκολα, έτσι έφτασε να προηγηθεί στο 9' με 20-14, καθώς επιθετικά ο Μπένσον με τον Βασιλόπουλο στην αρχή και ο Αθηναίου μετά έδιναν τις λύσεις που χρειάζονταν με σωστές επιλογές και καλά ποσοστά.

Παρ' όλα αυτά στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έπαθε ένα τετράλεπτο μπλακ άουτ, που επέτρεψε στην Οστάνδη να γίνει το αφεντικό του αγώνα. Μεταξύ 13' και 17' η βελγική ομάδα έτρεξε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε με 34-26, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (36-27) εκμεταλλευόμενη αφενός τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρνε και αφετέρου τη βελτίωση στο περιφερειακό της σουτ. Ο παλιός παίκτης του Ηρακλή, Ντούσαν Τζόρτζεβιτς, μαζί με τον Λασίσι έκαναν κατά κύριο λόγο τη ζημιά στον Άρη, ο οποίος πάντως χάρη στον Τσαϊρέλη, που ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα κατάφερε να αντιδράσει στο τέλος του ημιχρόνου και να μειώσει τη διαφορά στους 6 (38-32). Ο Παναγιώτης Γιαννάκης χρησιμοποίησε στο πρώτο μέρος και τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ο οποίος έδειξε ανέτοιμος και μάλλον τρακαρισμένος, αφού έκανε αρκετά λάθη.

Η Οστάνδη φάνηκε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με τον Τζόρτζεβιτς να την οδηγεί προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 25' (48-37). Αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παναγιώτης Γιαννάκης χρησιμοποίησε και πάλι, όπως στο πρώτο μέρος, δίδυμο ψηλών τους Τσαϊρέλη-Βασιλόπουλο και το παιχνίδι γύρισε άμεσα. Η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική και στην επίθεση ο εκπληκτικός Τσαϊρέλης μαζί με τον Αθηναίου, που διέπρεψε και ως οργανωτής, οδήγησαν τον Άρη σε ένα σερί 16-4, με το οποίο πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 53-52 μισό λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, που έληξε εν τέλει ισόπαλο (53-53).

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης κόλλησε ξανά στην επίθεση, όπου το καλάθι μετατράπηκε αίφνης σε... δαχτυλήθρα. Η Οστάνδη το εκμεταλλεύτηκε και με ένα τρίποντο του Μουέμα προηγήθηκε με 63-56 στο 34', ωστόσο από κάποια στιγμή και μετά άρχισε κι αυτή τις... ποικιλίες, πράγμα που επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να μείνει μέσα στο παιχνίδι, παρά την αφλογιστία της. Κατάφερε μάλιστα, καθώς η Οστάνδη έμεινε χωρίς πόντο για πέντε λεπτά, να μειώσει στον πόντο (63-62) με ένα λέι απ του Μπελ πριν ο Τζόρτζεβιτς πετύχει τρίποντο και κάνει το 66-62, δίνοντας και ψυχολογικό προβάδισμα στη βελγική ομάδα.

Όμως ο Λευτέρης Μποχωρίδης με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο αμέσως μετά κράτησε τον Άρη όρθιο (66-65), μάλιστα του έδωσε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη, καθώς 42'' πριν από το φινάλε ο Φίλερ πέταξε την μπάλα εκτός παρκέ. Όμως στην κρίσιμη επίθεση για το προσπέρασμα Αθηναίου και Βασιλόπουλος δεν συνεννοήθηκαν καλά και την πέταξαν στα σκουπίδια, ενώ ο Φίλερ 16'' πριν από τη λήξη διόρθωσε το προηγούμενο λάθος του ευστοχώντας σε δύο βολές (68-65).

Παρ' ολα αυτά ο Άρης είχε μία ακόμα ευκαιρία για να πάει το παιχνίδι στην παράταση, διπλή μάλιστα. Οι παίκτες της Οστάνδης δεν έκαναν φάουλ, ο Μπελ αρχικά και στη συνέχεια ο Αθηναίου βρήκαν ελεύθερα σουτ τριών πόντων, αλλά αστόχησαν αμφότεροι. Έτσι ο Τζόρτζεβιτς με μία βολή διασφάλισε τη νίκη της Οστάνδης.

TO ΚΛΕΙΔΙ: Αυτός που ξεκλείδωσε την πολύ καλή άμυνα του Άρη στην τελευταία περίοδο και πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο, με το οποίο η Οστάνδη "ξεκόλλησε" επιθετικά και μπόρεσε τελικά να κερδίσει, ήταν ο Ντούσαν Τζόρτζεβιτς. Ήταν συνολικά καλός, καθώς πέτυχε 17 πόντους και από τα χέρια του περνούσε όλο το παιχνίδι της ομάδας του. Από την άλλη, πήγε στράφι η εκπληκτική εμφάνιση του Μιχάλη Τσαϊρέλη, που με 20 πόντους ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Άρης. Είχε καταλυτική παρουσία και στις δύο πλευρές του παρκέ και το χαμηλό σχήμα που συνέθεσε μαζί με τον Βασιλόπουλο επέτρεψε στον Άρη να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολλές χαμένες βολές είχε το παιχνίδι. 18/34 σούταραν μαζί και οι δύο ομάδες. Τις περισσότερες τις έχασε η Οστάνδη (12/22), αλλά αυτό τελικά δεν της κόστισε.