13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Υπογραφή Μάικ Τζέιμς! (pics, vids)

Τι κι αν είχε χάσει νωρίτερα ένα σουτ για τη νίκη; Το πήρε και πάλι στην παράταση, αυτή τη φορά ευστόχησε και διαμόρφωσε το 85-82 για να δώσει τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ απέναναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ρώσοι έμειναν για σχεδόν ένα πεντάλεπτο χωρίς να σκοράρουν στη πρώτη περίοδο με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να βλέπει τους παίκτες του να πηγαίνουν από το 6-2 (4’15’’) στο 6-17 (8’40’’). Η ΤΣΣΚΑ σημείωσε μόλις εννέα πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά τα πράγματα έδειχναν να αλλάζουν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρά την απώλεια των ριμπάουντ οι γηπεδούχοι μείωσαν (13-17, 11’), αλλά η χαμένη μάχη στα ριμπάουντ (7-17 στο 13’) έδωσε και πάλι τον πρώτο λόγο στους Λιθουανούς (15-25, 12’45’’).

Ο Δημήτρης Ιτούδης είδε την ομάδα του να βρίσκει λύσεις με πρωταγωνιστές δύο πρώην «ερυθρόλευκους»: Τον Ντάνιελ Χάκετ στην άμυνα και τον Γιάνις Στρέλνιεκς στην επίθεση καταφέρνοντας μάλιστα να κλείσει προηγούμενη το πρώτο μισό χάρη στο τρίποντο buzzer beater του Μπέικερ (32-31). Να σημειωθεί πως ήταν το πρώτο εύστοχο τρίποντο συνολικά στο παιχνίδι μετά από πέντε αποτυχημένος προσπάθειες της ΤΣΣΚΑ και οχτώ της Ζαλγκίρις.

Οι Ρώσοι έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο στην τρίτη περίοδο, έφτασαν στο 44-37 (26’20’’), αλλά οι Λιθουανοί δεν τα παρατούσαν (51-50), συνεχίζοντας να εκμεταλλεύονται τα ριμπάουντ. Ουόκαπ (58-58, 34') και Χάκετ (64-60, 36'30'') ευστόχησαν σε διαδοχικά σουτ από τα 6μ75. Λεκαβίτσιους και Ουόκαπ ισοφάρισαν ξανά και ξανά το παιχνίδι (64-64 στο 37'30'', 67-67 στο 38'30'', 69-69 στο 39'15''). Ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίτη προσπάθεια στο τελευταίο λεπτό και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το ντέρμπι κράτησε και όλο το έξτρα πεντάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια και τους Λεκαβίτσιους, ΛεΝτέι, Στρέλνιεκς και Τζέιμς να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες (80-80 με 36'' στο ρολόι). Ο τελευταίος έγραψε το 82-80 με 12'' για το τέλος και της παράτασης, με τον Ουόκαπ να δίνει πάλι το "παρών" για το 82-82 (39'55''). O επίλογος όμως γράφτηκε από τον Μάικ Τζέιμς!Ότι δεν κατάφερε στο τέλος της κανονκής διάρκειας το έκανε στο φινάλε της παράτασης και με το εύστοχο τρίποντο μπροστά στον Χέις έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 85-82.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς έκλεψε τη δόξα από τους Ντάνιελ Χάκετ και Γιάνις Στρέλνιεκς στο φινάλε. Ευστόχησε στο τρίποντο νίκης στο τέλος της παράτασης, σημείωσε 19 πόντους με 4/9 δίποντα, 8/9 βολές και 1/4 τρίποντα και αυτό το εύστοχο τρίποντο ήταν που έδωσε το θετικό αποτέλεσμα στους Ρώσους. Είχε ακόμη τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει η νίκη παρά το γεγονός ότι έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ. Η Ζαλγκίρις Κάουνας μάζεψε 43 απέναντι στα 27 των Ρώσων.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πέρεθ, Ομπρκνέζεβιτς

Δεκάλεπτα: 9-17, 32-31, 51-50, 69-69 (κ.α.), 85-82