21.2 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Συνεχίζει αήττητη η ΔΕΚΑ

Ύστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι η ΔΕΚΑ επικράτησε στη δεύτερη παράταση με 62-56 του Αστέρα Καβάλας και παρέμεινε αήττητη μετά από τρία ματς στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στο Μέτσοβο.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μετά το 5-0 του Αστέρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Καβαλιώτες βρέθηκαν να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου και έφθασαν μέχρι το +5 (19-24) λίγο πριν το τέλος του. Με τρίποντο του Μακαρατζή το σκορ διαμορφώθηκε σε 33-24 για την ομάδα από την Ανατολική Μακεδονία στο 24'.

Η ΔΕΚΑ με τρίποντο του Μάριου Τσιροπούλη μείωσε σε 34-39 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με τον ίδιο τρόπο έγινε το 40-42, 7:40 πριν τη λήξη. Με σουτ του Γιάννη Τσιροπούλη οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 46-47 και ισοφάρισαν σε 49-49 με τρίποντο του Τσιμερίκα 2:18 πριν το φινάλε. Ο Μακαρατζής έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στον Αστέρα, αλλά ο Γιάννης Τσιροπούλης ισοφάρισε ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες είχαν διαδοχικά άστοχα σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρίποντο του Κούντα η Καβάλα προηγήθηκε με 56-54 ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα χρόνου, ενώ ο Μάριος Τσιροπούλης ισοφάρισε για τη ΔΕΚΑ και οι δύο ομάδες πήγαν σε δεύτερο πεντάλεπτο έξτρα χρόνο.  Εκεί η ομάδα του Ευόσμου με σερί 6-0 πήρε τη νίκη και παρέμεινε αήττητη στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 14-11, 22-24, 34-39, 51-51(κ.α.), 56-56(α΄ παρ.), 62-56
Διαιτητές: Καρπάνος Η.-Ντόγκας
ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Νούσκαλης, Τσιμερίκας 6(1), Τσιροπούλης Ι. 13(2), Τσιροπούλης Μ. 32(7), Μπόλδογλου 5, Ρέμπας, Φωταρούδης 2, Χατζηιωάννης, Λίλης, Καλαποθαράκος 4.
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 15(3), Φασούλας, Βρεττός Β. 2, Μακαρατζής 12(2), Παπαποστόλου 2, Κούντας 11(3), Τσάμης 4, Κατσίβελης 2, Νικολαϊδης 8(2).

Photo Credits: Hellenic BF