16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Στα σχοινιά ο Ολυμπιακός (pics)

Άριστα διαβασμένη και πολύ εύστοχη η Ζαλγκίρις Κάουνας παγίδευσε τον Ολυμπιακό μετά την πρώτη περίοδο, την έβαλε στο ρυθμό της και έδειχνε να παίζει μόνη της ως το τελικό 80-60 και το 1-2 στη σειρά, παίρνοντας το προβάδισμα στα play offs της Ευρωλίγκας.  Ο Ολυμπιακός καλείται να συνέλθει άμεσα και να βρει τις λύσεις -και τις ανάσες- για τον μεθαυριανό αγώνα και πάλι στη Ζαλγκίριο Αρένα, ώστε να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στο Final Four του Βελιγραδίου και να φέρει τη σειρά πίσω στο ΣΕΦ, για έναν πέμπτο αγώνα.

Χαμένο πήγε το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Με τον Μπράιαν Ρόμπερτς να δείχνει σε πολύ καλή μέρα, σημειώνοντας επτά γρήγορους πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 4-10 (3’45’’) και στο 7-13 (4’30’’). Οι αλλαγές άρχισαν από τους δύο πάγκους, ο Σφαιρόπουλος έβαλε νωρίς στο παιχνίδι και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ με τον Καβαλιάουσκας να μειώνει στον έναν (13-14, 7’) και τον Ούντριχ να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Λιθουανούς (17-16, 8’40’’).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κυριάρχησε στη δεύτερη περίοδο. Με εξαιρετική κίνηση της μπάλας και 11 ασίστ απέναντι στις 5 του Ολυμπιακού, έφτασε ως και το +17 (47-30, 18’30’’) με τον Πάνγκος σε πολύ καλή μέρα και οχτώ παίκτες συνολικά να έχουν από τέσσερις πόντους και πάνω στο πρώτο μισό του αγώνα, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε την ομάδα του να φτάνει ακόμη και στο +17 (47-30, 18’30’’), για να απαντήσουν με ένα «γκολ φάουλ» ο Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο ο Μάντζαρης για το 47-36 (20’).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου από τα 6μ75 έγραψε το 49-39 (22’), αλλά και πάλι λύσεις σε σταθερή βάση δεν έβρισκε σε καμία από τις πλευρές του παρκέ. Ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Ένα αντιαθλητικό του Μπόμπι Μπράουν έδωσε το δικαίωμα στον Κέβιν Πάνγκος που ήταν στην πεντάδα για το δεύτερο ημίχρονο, διαμόρωσε το 53-39 (23’45’’).

Ο Σπανούλης κέρδισε το φάουλ, οι διαιτητές έδωσαν και τεχνική ποινή στον Καβαλιάουσκας για διαμαρτυρία (4ο φάουλ) και με 3/3 βολές έγραψε το 53-44 από τη γραμμή και... ολοκλήρωσε το έργο του με ένα ακόμη εντός πεδιάς για το 53-46 (26’). Η απάντηση είχε τη υπογραφή του Παούλιους Γιανκούνας για το 60-47 (28’) με τρεις ασίστ από Πάνγκος και Ούντριχ και 2/2 βολές (62-47, 28’25’’). Και ο Τουπάν έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +17 (67-50, 30').

O Ρόμπερτς ξαναπάτησε παρκέ στην τέταρτη περίοδο, αλλά αυτή τη φορά δεν μπορούσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό. Η διαφορά ανέβηκε και στο +19 (69-50, 31') με τον Μίτσιτς και πέρασε και τους 20 πόντους με τον Τουπάν να εκτελεί και πάλι και να κερδίζει και φάουλ για το (74-52, 33'42''). Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν και η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε τη νίκη με το τελικό 80-60.

ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ: Η Ζαλγκίρις Κάουνας κυριάρχησε στη στατιστική στο πρώτο μισό. Ήταν καλύτερη στα ριμπάουντ (13-9), είχε υπερδιπλάσιες ασίστ (14-6) και έφτασε στο 84,2% (16/19) στα σουτ δύο πόντων, απέναντι στο 43,8% (7/16) του Ολυμπιακού.

ΜΙΣΗ ΝΤΟΥΖΙΝΑ ΜΕΤΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης μπήκε στο παιχνίδι με 0/6 εντός πεδιάς, αλλά στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου πήρε πάνω του προσπάθειες και με 2/2 κράτησε τον Ολυμπιακό, πριν αναλάβουν Μιλουτίνοφ και Μάντζαρης στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου.

ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Σπανούλη, Ρόμπερτς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη, ΜακΛιν το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο μοναδική αλλαγή στην πεντάδα ήταν ο Μπόμπι Μπράουν που μπήκε στη θέση του Ρόμπερτς.

Διαιτητές: ΛαΜόνικα (Ιταλία), Ρίζικ (Ουκρανία), Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία)

Δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60