18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Σαν στο σπίτι της η Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ (pics)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε το 1-0, έσπασε την έδρα του Ολυμπιακού με το 78-87 που καταγράφηκε στο ΣΕΦ και πλέον οι "ερυθρόλευκοι" ετοιμάζονται για τον επόμενο αγώνα στο σπίτι τους και στη συνέχεια για δύο αναμετρήσεις στη Λιθουανία.  Το επόμενο ραντεβού των δύο είναι ήδη κλεισμένο, στο ίδιο μέρος, την ίδια ώρα (21.15) για την Παρασκευή 20 Απριλίου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν από την αρχή το παιχνίδι στο ρυθμό και εκεί που το ήθελαν. Και παρά το ότι μόλις στο 3’20’’ ο Μπράιαν Ρόμπερτς χρεώθηκε με τρίτο φάουλ κατάφεραν να κυριαρχήσουν στην πρώτη περίοδο με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να μπαίνει στο παιχνίδι και να δίνει λύσεις, δίπλα στους Σπανούλη – Μιλουτίνοφ που μπήκαν... φορτσάτοι και βοήθησαν μαζί με τον Τιλί και τον Παπαπέτρου να φτάσει ο Ολυμπιακός στο +12 (20-8, 7’) με 7/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα και λίγο αργότερα στο +15 (23-8) με ένα γκολ φάουλ του Μάντζαρη.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε γίνει έξαλλος με τους παίκτες του, κάποια στιγμή έκανε τρεις αλλαγές μαζεμένες και συνέχισε να δίνει οδηγίες και να φωνάζει σε ιδιαίτερα έντονο ύφος. Ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετικό σχήμα στη δεύτερη περίοδο, όταν οι Λιθουανοί άρχισαν να βρίσκουν κι αυτοί τον δικό τους ρυθμό, μειώνοντας στους πέντε (29-24 στο 14’, 31-26 στο 16’). Ο Μπένο Ούντριχ έφερε τον αγώνα στους δύο πόντους (31-29, 17’) και ο Ουάιτ έγραψε το 32-32 (19’). Η απάντηση ήρθε κι αυτή από τα 6μ75 διά χειρός Σπανούλη και μάλιστα... εις διπλούν για το 38-32 με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του.

O αρχηγός του Ολυμπιακού όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι άρχισε το δεύτερο για να γράψει το 41-34 (21’). Ο αγώνας είχε δρόμο ακόμη όμως και το υπενθύμισε ο Κέβιν Πάνγκος γράφοντας το 45-44 (25') με τον Ντέιβις να δίνει και το προβάδισμα (45-46, 25'45'').

Tα σουτ από τα 6μ75 έδωσαν και πάλι τη λύση με τους Μάντζαρη - Σπανούλη εκτελεστές (52-46, 27'26''). Τα άσχημα νέα για τους "ερυθρόλευκους" ήταν το τρίτο φάουλ (και ) του Μάντζαρη. Και τα καλά το 54-46 από τον Γιώργο Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό. Η Ζαλγκίρις Κάουνας όμως ήταν εκεί για να ανατρέψει και πάλι την κατάσταση (56-57, 31') με τον Γιανκούνας και την ένταση να αυξάνεται.

Ένα τρίποντο του Μάντζαρη και ένα αντιαθλητικό που χρεώθηκε ο Ντέιβις αμέσως μετά άλλαξαν για μία ακόμη φορά την εικόνα του παιχνιδιού (63-57, 32'20''). Οι Λιθουανοί πλησίασαν και πάλι και ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τζαμέλ ΜακΛιν τους βοήθησε να φτάσουν στο 65-66 (35'40''). Αυτός που έδωσε βαθιά ανάσα στον Ολυμπιακό ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που έγραψε το 69-66 (37'45'').

Ο Ντέιβις απάντησε (69-68) κι έκοψε τον Μάντζαρη και ο Ουλανόβας πήγε στη γραμμή για το 69-69 (38'25''). Ο Πρίντεζης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ 1'06'' πριν το τέλος για να ευστοχήσει από τη γωνία ο Μιλάκνις για το 69-72 με 53'' πλέον στο ρολόι.

Ο Σπανούλης με την πιο κλασική του κίνηση έγραψε το 72-72, ο ΜακΛιν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντέιβις 20'' πριν το τέλος, αλλά ο Μάντζαρης αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση! Η Ζαλγκίρις πήρε πρώτη ένα προβάδισμα (74-77) με τους Μιλάκνις και Πάνγκος και τον Ουλανόβας να γράφει το 76-80 στα μισά του έξτρα πενταλέπτου και τον Πάνγκος να φωνάζει και πάλι "παρών" για το 76-82.

Μια πρώτη απάντηση ήρθε από τον Ολυμπιακό από την γραμμή με τον Σπανούλη (78-82) με τον Γιανκούνας να απαντά (78-84) με 50'' πια για το τέλος και την Ζαλγκίρις Κάουνας να παίρνει τη νίκη με 87-78.

ΣΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ Ο ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ: Πρόβλημα παρουσιάστηκε με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ προς στιγμήν, ο οποίος με του που έγινε αλλαγή κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια με τη συνοδεία του γιατρού της ομάδας. Επέστρεψε όμως στον πάγκο και στην αναμέτρηση (15’37’’).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Παστούσιακ (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72 (κ.α.), 78-87