23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πληγωμένο θηρίο

Η ΑΕΚ δεν είχε στη σύνθεσή της τέσσερις παίκτες, έπαιξε όμως άμυνα για σεμινάριο, είχε ατσάλινο χαρακτήρα κι έναν Βινς Χάντερ... να τον πιεις στο ποτήρι (για μία ακόμα φορά). Έκανε λοιπόν με... το έστι θέλω στο ΟΑΚΑ αυτό που έπρεπε, νικώντας την Λιετκαμπέλις με 65-59 και παραμένοντας στην κορυφή του Γ' ομίλου με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της.

Με δεδομένες τις πολλές και σοβαρές απουσίες της (Ράταν Μέις, Σάκοτα, Ξανθόπουλος, Καββαδάς) η ΑΕΚ έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα ελέγχοντας τα ριμπάουντ (έχασε μόλις δύο αμυντικά σε αυτό το διάστημα) και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα στην επίθεση κάνοντας μόλις δύο λάθη στο πρώτο 20λεπτο, παρόλο που έπαιζε χωρίς τους δύο βασικούς πόιντ γκαρντ της (Ράταν Μέις και Ξανθόπουλο). Τι πήγε στραβά; Δεν μπήκαν τα σουτ. Με 2/11 τρίποντα και 9/29 εντός παιδιάς είχε σοβαρό πρόβλημα να αξιοποιήσει την κατά τα άλλα σωστά λειτουργία της. Και δεν μπόρεσε η ΑΕΚ να τρέξει λίγο παραπάνω ώστε να βρει εύκολους πόντους από τον αιφνιδιασμό. Αλλώ χωρίς πλέι μέικερ αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν ο παίκτης-κλειδί της Ένωσης στο πρώτο μέρος. Μάρκαρε τον αντίπαλο πόιντ γκαρντ (Ουίλσον και Μάβρα) χωρίς να τον αφήσει να πάρει ανάσα, μπλοκάροντας έτσι σε μεγάλο βαθμό το επιθετικό παιχνίδι της Λιετκαμπέλις, ενώ στην επίθεση έπαιξε για μεγάλο χρονικό διάστημα πλέι μέικερ και τα πήγε μια χαρά, τηρουμένων πάντα των αναλογιών.

Δεν είναι τυχαίο ότι με τον Σαντ Ρος στην πεντάδα η ΑΕΚ προηγήθηκε με 16-8 στο 7' και χωρίς αυτόν η Λιετκαμπέλις μπόρεσε στα επόμενα 7,5 λεπτά να τρέξει ένα σερί 16-3 και να περάσει μπροστά με 24-19. Ρόλο σε αυτό, πάντως, έπαιξε και  παρουσία στην πεντάδα της λιθουανικής ομάδας η παρουσία του γίγαντα Κούπσας, ο οποίος απέτρεπε με τον όγκο και το μπόι του τους παίκτες της Ένωσης από το να μπυν στη ρακέτα και τους υποχρέωνε να σουτάρουν απ' έξω με κακά ποσοστά.

Η επιστροφή του Σαντ Ρος στην πεντάδα μαζί με αυτή του Χάντερ και την απόσυρση του Κούπσας, είχαν ως αποτέλεσμα η Ένωση να ξαναπάρει το προβάδισμα στο 18' με τρίποντο του Μωραΐτη (28-26), ωστόσο το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 31-31

Στο ξεκίνημα και για αρκετά μεγάλο διάστημα της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ συνέχιζε να παίζει καλά στην άμυνα και να ελέγχει τα ριμπάουντ, όμως στην επίθεση έπαψε να λειτουργεί καλά. Εκτός από την αστοχία της, χάλασε και η κυκλοφορία της μπάλας κι αν αυτή δεν έφτανε στον Χάντερ, καλάθι δεν έμπαινε. Ο Αμερικανός έδωσε λύσεις, αλλά δεν είχε συμπαραστάτη, έτσι η Λιετκαμπέλις προηγήθηκε στο 25' με 43-38. Η επιστροφή του Λαρεντζάκη στην πεντάδα ξεμπλόκαρε λίγο την επίθεση, όμως η άμυνα αρχισε να γίνεται πιο ευάλωτη μέσα στη ρακέτα. Έτσι η Λιετακμπέλις προηγήθηκε με 51-45 λίγο πριν από το τέλος της περιόδου, η οποία έληξε με την λιθουανική ομάδα προηγούμενη με 51-47.

Η ομάδα από τη Λιθουανία προηγήθηκε ξανά με διαφορά 6 πόντων στο 33' (54-48), όμως η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Βελτίωσε ακόμα περισσότερο την έτσι κι αλλιώς καλή άμυνά της με τον Ματσιούλις να κάνει, όπως πάντα, πολλή βρώμικη δουλειά και κατάφερε να κρατήσει άποντη την αντίπαλό της για πέντε λεπτά. Στην επίθεση, όμως, η δυστοκία συνεχιζόταν κι αν δεν σκόραρε ο Χάντερ, δεν σκόραρε κανείς. Ο Αμερικανός ισοφάρισε με δύο βολές 54-54 στο 36' και στο 37' με φόλοου έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ένωση (56-54).

Το παιχνίδι είχε γυρίσει και η ΑΕΚ είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος της. Με τον Χάντερ να είναι ασταμάτητος, προηγήθηκε με 59-55 στο 38', όμως το πρόβλημα ήταν ότι έχανε βολές και δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο. Όμως μια ακόμα καλή άμυνα 55'' πριν από το τέλος (έμεινε η μπάλα στα χέρια των παικτών της Λιετκαμπέλις) και στη συνέχεια δύο βολές του Λαρεντζάκη μετά από ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ του Χάντερ έκαναν το σκορ 62-57 στα 34'' και ουσιαστικά έδωσαν τέλος στο παιχνίδι.

Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ο Βινς Χάντερ έκανε ένα ακόμα καταπληκτικό παιχνίδι, χαρίζοντας μία ακόμα νίκη στην ΑΕΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτός που την κράτησε όρθια στην επίθεση σκοράροντας συνεχώς κάτω από τα καλάθια, την ώρα που οι περιφερειακοί τα... έσπαγαν απ' έξω. Και στην τελευταία περίοδο διέπρεψε και στην άμυνα. Τελικός απολογισμός 28 πόντοι, 9 ριμπάουντ (εκ των οποίων 5 επιθετικά) και τρία κλεψίματα! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Χωρίς να έχει ουσιαστικά πλέι μέικερ η ΑΕΚ έκανε μόλις 5 λάθη σε 40 λεπτά αγώνα! Μάζεψε και 11 επιθετικά ριμπάουντ. Αν δεν είχε μόλις 3/20 τρίποντα, θα είχε νικήσει πολύ πιο εύκολα.