18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Παράταση ζωής

Η ΑΕΚ είδε κι έπαθε για να κερδίσει στο ΟΑΚΑ ακόμα κι αυτή τη Ρόζα Ράντομ, που είναι θεωρητικά η πιο αδύναμη ομάδα του Γ' ομιλου του Champions League. Τα κατάφερε τελικά, αφού χρειάστηκε να παίξει παράταση (96-92, κ.α. 78-78), διατηρείται στο κόλπο σε έναν πολύ ανοικτό και ανταγωνιστικό όμιλο, όμως έδειξε και πάλι πως είναι άρρωστη και πως ακόμα δεν έχει βρει το φάρμακο για να γιατρευτεί.

Νωθρή και αγχωμένη η ΑΕΚ αναγκάστηκε σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι της να κυνηγά από νωρίς τον αντίπαλό της στο σκορ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η Ρόζα Ράντομ άρχισε να οικοδομεί σταδιακά μια διαφορά υπέρ της, που στο 13' έφτασε τους 11 πόντους (29-18), χωρίς να κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Απλώς εκμεταλλεύτηκε κάποιες χτυπητές αμυντικές αδυναμίες της Ένωσης και ήταν εύστοχη από την περιφέρεια. Στην πρώτη περίοδο ήταν ο Ζάιτσεφ αυτός που είχε συνδεθεί με το καλάθι της ΑΕΚ, έχοντας μάλιστα, αν και σέντερ, 2/3 τρίποντα, ενώ στη δεύτερη περίοδο ο Πάντερ (πρώην του Λαυρίου) και ο Χάροου (πρώην του Ρεθύμνου) σήκωσαν το βάρος του σκοραρίσματος.

Πέραν των αμυντικών κενών της, που τείνουν πλέον να γίνουν ρουτίνα, η ΑΕΚ έπασχε σοβαρά και στο επιθετικό κομμάτι παίζοντας μονοδιάστατα. Η μπάλα στο ποστ στον Μαυροειδή κι από εκεί έξω για τρίποντο, που ήταν κατά κανόνα άστοχο. Μόνο ο Σάκοτα έβαλε τρία από μακρινή απόσταση στο πρώτο μέρος και κράτησε την ομάδα κοντά στο σκορ, επιτρέποντάς της να πλησιάσει στο καλάθι (34-36 στο 18') όταν έπαιξε με δύο γκαρντ. Ο Ξανθόπουλος ήταν και πάλι ο πιο αξιόπιστος παίκτης της Ένωσης στο κομμάτι της δημιουργίας, καθώς ο Γκριν ήταν ξανά κακός και αμέτοχος στο πρώτο μέρος, ενώ ο Χάρις είχε κάποιες εκλάμψεις και βοήθησε πολύ στο κομμάτι των ριμπάουντ (8 στο πρώτο μέρος).

Παρόλο πάντως που η ΑΕΚ κατάφερε να μαζέψει, έστω κι αν δεν έπαιζε καλά, τη διαφορά, στο τελευταίο ενάμισι λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στους Χάροου και Πάντερ να "εκτελέσουν" ανενόχλητοι και η πολωνική ομάδα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με μια διαφορά επτά πόντων υπέρ της (43-36).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να παίξει πιο σωστή και επιθετική άμυνα, πράγμα που της επέτρεψε να ισοφαρίσει 47-47 στο 24', καθώς οι Λαρεντζάκης, Μπάρλοου έβγαλαν ενέργεια και έδωσαν επιθετικές λύσεις. Όμως αμέσως μετά... έκλεισε και πάλι ο διακόπτης. Η άμυνα ως δια μαγείας χάλασε ξανά, οι Ζάιτσεφ, Άουντα έγιναν ήρωες λόγω των κακών περιστροφών και των κακών τοποθετήσεων, που είχαν ως αποτέλεσμα να χαθούν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, και η Ρόζα Ράντομ αποκατέστησε εύκολα και γρήγορα το προβάδισμά της. Στο 28' ήταν ξανά μπροστά με 59-49.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ θυμήθηκε ξανά την άμυνα και καθώς οι Χάρις και Σάκοτα βγήκαν μπροστά στην επίθεση, έτρεξε ένα 11-0 μεταξύ 31' και 34' και προηγήθηκε με 68-63 δίνοντας την εντύπωση ότι θα "καθάριζε" το παιχνίδι. Η Ρόζα Ράντομ, όμως αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε 68-68 με τρίποντο του Σοκολόφσκι και από εκεί και μετά το παιχνίδι μετατράπηκε σε... θρίλερ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος και ήταν εμφανές ότι όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο σουτ. Όπερ και εγένετο. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Μαυροειδή (78-78) 25'' πριν από τη λήξη και η τελευταία επίθεση ανήκε στη Ρόζα Ράντομ. Την ευθύνη της ανέλαβε ο Πάντερ, αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στην παράταση βγήκε μπροστά ο Μάικ Γκριν και με δικές του ενέργειες, αλλά και ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 89-83 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος. Η Ρόζα Ράντομ, που στο μεταξύ είχε αποδεκατιστεί, αφού τέσσερις από τους 10 παίκτες, που παρέταξε, είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ, παρέδωσε πνεύμα, ειδικά όταν ο εξαιρετικός Κέβιν Πάντερ σταμάτησε να σκοράρει, έτσι η Ένωση πήρε τελικά την πολύτιμη γι' αυτήν νίκη, έστω και με τα χίλια ζόρια.

Mr. DOUBLE DOUBLE: Μπορεί να μην ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι εκλάμψεις του ήταν αρκετές για να χρίσουν τον Μάνι Χάρις πολυτιμότερο παίκτη της νίκης της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός πέτυχε ένα εντυπωσιακό double double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, δείχνοντας ότι μπορεί να προσφέρει σε ένα κομμάτι, όπου η ΑΕΚ έχει σοβαρό πρόβλημα. Αυτό των ριμπάουντ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ έχασε ξανά ένα σωρό αμυντικά ριμπάουντ (16), αλλά νίκησε, διότι περιόρισε τα λάθη της. Έκανε μόλις 8 έναντι 16 της Ρόζα Ράντομ.