17.6 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Πήρε τη νίκη στα σημεία η Μπαρτσελόνα απέναντι στον αξιόμαχο Ερυθρό Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας, έβαλε δύσκολα (πολύ πιο δύσκολα από όσο θα περίμενε κανείς) στην Μπαρτσελόνα, αλλά λύγισε στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 86-82 μέσα στη Βαρκελώνη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Oι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 15-6, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-12, μετρώντας πλέον 3 διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε ελπιδοφόρα το ματς, προηγούμενος με 9-2. Ωστόσο, ο Νίκολα Μίροτιτς πήρε τη Μπαρτσελόνα από το χέρι και με 14 προσωπικούς του πόντους στο πρώτο δεκάλπετο, τη βοήθησε να πάρει μια διαφορά δέκα πόντων (29-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ' ολοκλήρου στους "ερυθρόλευκους" του Βελιγραδίου που έτρεξαν ένα επιμέρους 23-12 και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του "Παλάου Μπλαουγκράνα" με βραχεία κεφαλή, 42-41.

Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ανέκτησαν τον έλεγχο μετά την ανάπαυλα, όμως ο Ερυθρός ακολουθούσε από κοντά και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Κέβιν Πάντερ (60-64)

Η καταληκτική περίοδος ξεκίνησε με προδάβισμα 4 πόντων για τους φιλοξενούμενους (62-66). Ο Πιερ Οριόλα ξεκίνησε να πυροβολεί έξω από τα 6.75 (3/3) για να φέρει τη Μπαρτσελόνα στο +7 (77-70, 34:29"). Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα κρατιώντουσαν με νύχια και με δόντια στο ματς, όμως, ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Πάου Ρίμπας, έγραψε το 86-80, 48" πριν το φινάλε και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Ο ΚΑΛΟΣ: Ο Νίκολα Μίροτιτς πρωτοστάτησε πάλι για τους ισπανούς, τελειώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 3 λάθη, συγκεντρώνοντας 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγισης. Στον αντίποδα, πρωταγωνιστής ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, αλλά και 6 λάθη σε 28:17" λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, 27 έναντι 24 ριμπάουντ, από 18 ασίστ, 9 έναντι 7 κλεψιμάτων και 13 έναντι 14 λαθών. Ουσιαστικά όλο το παιχνίδι κρίθηκε στο ένα παραπάνω δίποντο και ένα παραπάνω τρίποντο που ευστόχησε η Μπαρτσελόνα