20.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Με +6, αντί για +20 στην Τουρκία ο ΠΑΟΚ (pics, vids)

Ο ΠΑΟΚ έφτασε ως το +19, είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όμως λάθη δικά του και οι (πάρα πολλές) επισκέψεις των Τούρκων στη γραμμή του επέτρεψαν να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Καρσίγιακα, αλλά όχι και μια διαφορά ασφαλείας ενόψει επαναληπτικού με το τελικό 74-68. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Τετάρτη 14 Μαρτίου στις 19.00 στην Τουρκία για τον δεύτερο αγώνα μεταξύ τους στη φάση τω 16 του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λογο στο παρκέ, αλλά δεν είχε την απαραίτητη σταθερότητα ή συνέπεια για να εδραιώσει αυτή την υπεροχή που έδειχνε. Όσες φορές κι αν προηγήθηκε (έφτασε στο +6 τρεις φορές στο πρώτο επτάλεπτο και δύο φορές στο +7) δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτές τις αποστάσεις. Το 20-13 (8’50’’) έγινε 20-20 (11’47’’) με έξι συνεχόμενους πόντους από τον Τουρέν και το 30-25 (15’37’’) έγινε 32-33 (17’20’’). Οι ελεύθερες βολές ήταν αυτές που κράτησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο την Καρσίγιακα στο παιχνίδι, «ταξιδεύοντας» στη γραμμή συνολικά 22 φορές μέσα στο πρώτο εικοσάλεπτο, προκαλώντας αρκετές φορές την αντίδραση των ανθρώπων της ελληνικής ομάδας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό. Η άμυνα βγήκε και πάλι σε πρώτο πλάνο, ο ΠΑΟΚ σταμάτησε πολλές φάσεις και ψηλά, για να φτάσει ως το +12 (54-42, 29’) με τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη και τους Τούρκους να μετρούν έξι πόντους σε εννέα λεπτά στην τρίτη περίοδο. Δύο βολές του Θοδωρή Ζάρα έστειλαν τη διαφορά και στο +13 (57-44, 30'45''), για να έρθει η αντίδραση της Καρσίγιακα για το 57-48 (33').

Κρούμπαλι, Κατσίβελης και Μαργαρίτης η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (64-50, 35') με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει απαντήσεις και στην πίεση της Καρσίγιακα και τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση. Γκος και Μαργαρίτης οδήγησαν μια ανάσα από τους 20 πόντους (69-50, 36'20'').

Η Καρσίγιακα μείωσε (69-54, 37') και ο Μαργαρίτης χρεώθηκε στην επόμενη φάση με δεύτερο αντιαθλητικό, κάτι που οδήγησε τον αρχηγό του ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια και βοήθησε τους Τούρκους να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο (69-56, 37'15''). Και οι διαιτητές έδωσαν άλλο ένα αντιαθλητικό σε βάρος αυτή τη φορά του Γκος (71-58, 38'10'') και στη συνέχεια φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων σε βάρος του Πέτεγουεϊ (71-61, 38'20''), ως το τελικό 74-68.

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ: Ο ΠΑΟΚ είχε 1/3 ελεύθερες βολές στο πρώτο μισό του αγώνα. Ο αντίστοιχος αριθμός ήταν δυσανάλογα μεγάλος για την Καρσίγικα, που είχε πάρει σχεδόν τους μισούς της πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας: Είχε 16/22 βολές! Επιπλέον ο ΠΑΟΚ είχε χρεωθεί με μία τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό στο ίδιο διάστημα. Στο τέλος του αγώνα οι βολές ήταν 16/20 για τους γηπεδούχους, 30/37 για τους φιλοξενούμενους.

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ: Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα ο Ουότερς φάνηκε να "γυρίσει" το πόδι του και πήγε με βοήθεια στον πάγκο της Καρσίγιακα.

ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙ ΠΡΕΛΕΒΙΤΣ – ΤΡΙΦΟΥΝΟΒΙΤΣ: Δεν το βλέπεις και συχνά... Δύο αντίπαλοι χθες, ο Πρέλεβιτς και ο Τριφούνοβιτς, είχαν διατελέσει συμπαίκτες στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά και... συγκάτοικοι σε ταξίδια της ομάδας.

ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Το κλειστό της Πυλαίας φιλοξένησε και φίλους της Καρσίγιακα που ήταν και αρκετά εκδηλωτικοί.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Τσιουλίν (Ρουμανία), Τσάλικ (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68