21.1 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Με ηγέτη τον Σλούκα στο Final Four (pics, vids)

Το πέμπτο συνεχόμενο Final Four είναι γεγονός για την Φενέρμπαχτσε. Το τελικό 99-82 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στην κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα, έφερε το 3-1 και την πρόκριση για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και φυσικά του Κώστα Σλούκα. Θα είναι το 19ο φάιναλ φορ στην καριέρα του Σέρβου προπονητή και το 7ο σε αυτή του Έλληνα γκαρντ!

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε... φουριόζα στο παιχνίδι. Ξεκίνησε με ένα 7-0, η Ζαλγκίρις ευστόχησε για πρώτη φορά στο 2'43'' με τον Βέστερμαν με το σκορ όμως να φτάνει στο 5-21 (7') και στο 10-27 (8'10'') με τον Ντίξον μεγάλο πρωταγωνιστή. Ήταν ο βασικότερος λόγος που οι Τούρκοι δημιούργησαν μια διαφορά και άντεξαν στην πίεση των Λιθουανών (41-49, 20') μετρώντας 13 πόντους με 3/3 τρίποντα και 6/6 δίποντα στο πρώτο μισό.

Η Ζαλγκίρις από το 1/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και μηδέν ασίστ στο ίδιο διάστημα είχε 4/6 στο δεύτερο και η εικόνα του παιχνιδιού έδειξε να αλλάζει με το σκορ να φτάνει στο 48-52 (21'32'').

Η Φενέρμπαχτσε άντεξε, ο Κώστας Σλούκας μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη και όταν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δέχθηκε την τεχνική ποινή για διαμαρτυρία από τους διαιτητές ήταν εκεί για το... τετράποντο και το 56-72 (28'34''). Λίγο νωρίτερα ο Ντίξον, μόλις στο 27'20'' είχε χάσει το πρώτο του σουτ στο παιχνίδι, έχοντας 23 πόντους σε 18'.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς με συνεχόμενους πόντους οδήγησε στο +20 (64-84, 33'10'') με τους φίλους της Ζαλγκίρις να μην σταματούν να φωνάζουν ούτε για ένα λεπτό! Η ομάδα τους δεν τα παράτησε ποτέ, μείωσε στους 12 (78-90, 37'25'') με τον Μάριους Γκριγκόνις, αλλά η πρόκριση βρισκόταν στα χέρια της Φενέρμπαχτσε με το τελικό 82-99.

TO ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ντίξον έβαλε τα σουτ και ήταν καθοριστικός στο να πάρει τα ηνία του αγώνα η Φενέρμπαχτσε, αλλά ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που τα κράτησε σταθερά στα χέρια του σε όλο τον αγώνα και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 15 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα σε 28'46''.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Λάτισεβς, Κορομηλάς

Δεκάλεπτα: 16-30, 41-49, 61-72, 82-99