22.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜεγάΛΟ χαρακίρι (vids, pics)

O Ολυμπιακός έδειχνε να κρατά τη νίκη στα χέρια του, έφτασε ως το +12 στην τέταρτη περίοδο, αλλά όλα άλλαξαν και ο Μάντο Λο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της Μπάγερν Μονάχου με 85-82 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" θα παραμείνουν στη Γερμανία, όπου μεθαύριο (21/11) θα αντιμετωπίσουν την Άλμπα Βερολίνου για τη 10η αγωνιστική.

To 0-4 των πρώτων λεπτών δεν θορύβησε ιδιαίτερα τους Γερμανούς. Πίεση, κλεψίματα και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό έδωσαν το στίγμα για τη συνέχεια οδηγώντας στο 13 -6 (5’) και το 17-9 (7’30’’) με τον Κώστα Παπανικολάου να ανταποδίδει με το ίδιο νόμισμα. Ο παίκτης που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε μια διαφορετική πνοή στους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Μπόλντγουϊν (19-16, 9’40’’).

Πολ και Ρότσεστι ήρθαν να συνδράμουν (28-25, 12’), Μονρό και Μιλουτίνοφ πήραν τη σκυτάλη για τις δύο ομάδες μέχρι να μιλήσει ο Βασίλης Σπανούλης. Ένα τρίποντο, ένα αμυντικό ριμπάουντ και δύο βολές από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ οδήγησε στο προβάδισμα του Ολυμπιακού (39-40, 17’53’’) με το πρώτο μισό να κλέινει 43-44.

Ο Κεστούτις Κεμζούρα είδε τους παίκτες του να βγαίνουν στο παρκέ πολύ πιο συγεκντρωμένοι και τον Μπόλντουιν να συνεχίζει στο δικό του ρυθμό, παίρνοντας τη σκυτάλη από τους... παλιούς Παπανικολάου και Πρίντεζη για το 49-57, πριν ο Μιλουτίνοφ οδηγήσει σε διψήφια διαφορά με ένα κάρφωμα από την ασίστ του Ρότσεστι (49-59, 25’30’’) και στο +11 (50-61, 22΄'40''). Ελάχιστα αργότερα τόσο αυτός, όσο και ο Ουίλι Ριντ που τον αντικατέστησε χρεώθηκαν με τρίτο φάουλ.

Τα φάουλ οδήγησαν στον Κεμζούρα σε ένα σχήμα με τους Ρούμπιτ - Πρίντεζη στη ρακέτα, που διαμόρφωσαν και το 55-67 (31'). Το λεγόμενο momentum πέρασε όμως στους Γερμανούς που πήραν και πάλι το προβάδισμα (72-71, 36'28''). Το αντιαθλητικό με το οποίο χρεώθηκε ο Πρίντεζης στην προσπάθειά του να σταματήσει τον αιφνιδιασμό της Μπάγερν οδήγησε στο 77-72 (38') από τα χέρια του Μάντο Λο, που έγραψε και το 80-75 (38'37''). Το λάθος του Πολ και το 82-75 από τον Μονρό έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού, που έφυγε ηττημένος από το Μόναχο με το τελικό 85-82.

MVP: Ο Μάντο Λο αξίζει τον τίτλο. Σημείωσε 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ είχε και 7 ασίστ. Το πιο σημαντικό όμως ήταν πως δύο από τα τέσσσερα τρίποντα ήρθαν στην πιο καθοριστική στιγμή του αγώνα, στα τελευταία λεπτά, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΡΙΠΟΝΤΑ: Ο Ολυμπιακός πλήρωσε στην πρώτη περίοδο τα λάθη, μετρώντας επτά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε τρία, ενώ ευστόχησε και σε τρία τρίποντα, ενώ την πρώτη περίοδο είχε 0/3. Στο τέλος του αγώνα η Μπάγερν είχε 46% από τα 6μ75 με 6/13 τρίποντα με τον Λο να έχει βάλει τα τέσσερα από αυτά.

Διαιτητές: Γκαρθία, Γιόβτσιτς, Τεπενιέ

Δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63,