23.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο

ΎΟι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τρίποντο του Γιάννη Τσιροπούλη, 1:23 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 13-8. Με καλάθι του Σαμοντούρωβ η ομάδα του Ευόσμου πέρασε μπροστά με εννέα πόντους (22-13) στο 13ο λεπτό, ενώ αμέσως μετά ξεπέρασε και τους δέκα. Η διαφορά παρέμεινε κοντά σε διψήφια νούμερα μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο Πανιώνιος μείωσε σε 30-25. Στο 26ο λεπτό και με καλάθι του Μούοσα, ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με 40-39 μετά από αρκετή ώρα.

Η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 48-42 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως οι «Πάνθηρες» ισοφάρισαν στο 35ο λεπτό σε 50-50. Ο Καλαποθαράκος δύο λεπτά πριν τη λήξη έκανε το 54-52 και ο Μούοσα με μία βολή πήγε το παιχνίδι στον πόντο. Απέμειναν πέντε δεύτερα όταν ο Κανελλόπουλος έκανε το 55-54 για τον Πανιώνιο, η ΔΕΚΑ έκανε λάθος στην επαναφορά και η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Δεκάλεπτα: 16-12, 30-25, 46-42, 54-55

Διαιτητές: Τσιαπλής-Καρπάνος

ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Νούσκαλης 2, Τσιμερίκας 14(2), Τσιροπούλης Ι. 12(1), Τσιροπούλης Μ. 3(1), Μπόλδογλου 4, Ρέμπας, Φωταρούδης, Σαμοντούροβ 5(1), Καλαποθαράκος 14.

Πανιώνιος (Μελέτης): Μαντέλας 8, Γκίκας 5, Κανελλόπουλος 3, Χρήστου 1, Κωστακόπουλος 5(1), Λάζαρης 4, Νιβολιανίτης 8(2), Μαγγανάς 2, Σκαρμούτσος 2, Πετρίδης, Μακαριάδης, Μόουσα 17.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζέιδ Μόουσα που τόνισε τα εξής: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ευτυχώς ήμασταν εμείς αυτοί που πανηγυρίσαμε στο τέλος. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και καλή συνέχεια στο τουρνουά».στερα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πανιώνιος επικράτησε με 55-54 της ΔΕΚΑ για την τέταρτη αγωνιστική του 46ου Πανελληνίου Παίδων στο Μέτσοβο.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.