21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ματ από την “βασίλισσα” και η σειρά στη Μαδρίτη (pics)

Η Ρεάλ Μαδρίτης άλλαξε πρόσωπο και πλάνο, βρήκε λύσεις από τους έμπειρους παίκτες της και κατάφερε να σπάσει την έδρα του Παναθηναϊκού με το 82-89 απόψε στο ΟΑΚΑ. Οι δυο ομάδες αλλάζουν πλέον τόπο ραντεβού και θα συναντηθούν και πάλι στη Μαδρίτη στις 25 Απριλίου (19.45) με τη σειρά να βρίσκεται στο 1-1. Αν χρειαστεί τέταρτο παιχνίδι θα γίνει στις 27 Απριλίου και πάλι στην ισπανική πρωτεύουσα.

Όσοι περίμεναν διαφορετική εικόνα από αυτή του πρώτου αγώνα, ήταν αυτοί που δικαιώθηκαν. Ήταν άλλωστε αναμενόμενο οι Ισπανοί να προσπαθήσουν να αντιδράσουν και να αναζητήσουν λύσεις και διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού, κάτι στο οποίο βοήθησαν και τα γρήγορα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν ο Μάικ Τζέιμς αρχικά και σταδιακά ο Γκιστ, ο Λοτζέσκι, ο Γκάμπριελ, ως το τρίτο του Άντριαν Πέιν. Οι «πράσινοι» έχτισαν μια διαφορά που έφτασε στους οχτώ πόντους (15-7, 5’35’’) με ένα γκολ φάουλ του Γκιστ, αλλά στο σημείο αυτό ο Πάμπλο Λάσο αποφάσισε να αφήσει έξω το θεωρητικά πιο δυνατό χαρτί του: Τον Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος γκαρντ βρέθηκε στον πάγκο στο 6’29’’ και έμεινε εκεί ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όλα αυτά σε ένα διάστημα στο οποίο οι προπονητές δοκίμασαν σχήματα, η Ρεάλ προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο και τελικά βρήκε λύσεις από την... παλιοσειρά. Κάρολ, Φερνάντεθ και κυρίως Ρέγες ήρθαν για να φέρουν τον αγώνα στα ίσια (21-21, 12’48’’) και να πάρουν και το προβάδισμα (23-25, 14’). Ο Φελίπε Ρέγες με αυτό το δικό του old school μπάσκετ πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ και έκανε ζημιά. Άσο από το μανίκι του όμως έβγαλε και ο Τσάβι Πασκουάλ με τον Άντριαν Πέιν να σημειώνει 8 πόντους για να δώσει ξανά τα ηνία σε πράσινα χέρια (29-28, 15’45’’). Αμέσως μετά όμως χρεώθηκε με τρίτο φάουλ.

Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για μία ακόμη φορά έδωσαν λύσεις στον Παναθηναϊκό με τον Ντένμον να οδηγεί στο +5 (37-32, 17’25’’) και τον Θανάση Αντετοκούνμπο στο +7 (46-39, 21’25’’) με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύτονται το αντιαθλητικό φάουλ του Ρέγες στον Μάικ Τζέιμς.

Τα πάντα άλλαξαν μέσα στα επόμενα τρία λεπτά με την Ρεάλ Μαδρίτης να βρίσκει λύσεις από τα 6μ75 με τον Τζέισι Κάρολ, αλλά και τον Φελίπε Ρέγες για το 49-52 (25’25’’), την ώρα που στην άμυνα συνεχίζε να «ταλαιπωρεί» τον Νικ Καλάθη και να περιορίζει κάθε του συνεργασία με το... δεξί του χέρι, τον Τζέιμς Γκιστ. Οι Ισπανοί έφτασαν ως το +6 (51-57, 27’). Λοτζέσκι και Σίνγκλετον έδωσαν ξανά φωνή στην εξέδρα (55-57, 27’20’’), αλλά ο Ρέγες ήταν και πάλι εκεί (55-59, 28’), ο Κάρολ με... τετράποντο έγραψε στο 59-65 (29’07’’) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +7 (61-68).

Τζέιμς και Ντένμον έφεραν τον αγώνα στα ίσια (68-68, 32’12’’). Ο Ντένμον χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, ο Γκιστ επέστρεψε έχοντας τέσσερα, όσα και οι Λοτζέσκι – Πέιν. Τα φάουλ στο σημείο αυτό ήταν 29-18. Και ο Τέιλορ έγινε ο πρώτος από τη Ρεάλ που έφτασε στα τέσσερα (34’) με τον Καλάθη να γράφει το 70-71. Με πέντε λεπτά να απομένουν ο Γκιστ χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ με τον Ρούντι Φερνάντεθ να πηγαίνει στη γραμμή για το 72-78 (35’). H Ρεάλ παρέμεινε στο +6 (74-80), ο Παναθηναϊκός πλησίασε (78-80, 37'30''), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και πάλι στο +5 (80-85, 39') και τελικά πήραν τη νίκη με 89-82 και έκαναν το 1-1. Με επεισοδιακό φινάλε μάλιστα με 7'' να απομένουν ελέω Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος έριξε τον Θανάση Αντετοκούνμπο πάνω στους φιλάθλους. Οι διαιτητές αποφάσισαν  την αποβολή του Σίνγκλετον, ο οποίος είχε μπει στην φάση και αντιαθλητικό στον Φερνάντεθ που ήταν και το πέμπτο του.

Η ΖΗΜΙΑ ΣΤΗ ΡΑΚΕΤΑ: Ένα στατιστικό στοιχείο απεικονίζει ίσως με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πως κατάφερε η Ρεάλ Μαδρίτης να μείνει στο παιχνίδι στο πρώτο μισό. Τα ριμπάουντ ήταν 10-24 με τους Ισπανούς να έχουν μαζέψε 10 επιθετικά!

ΟΙ ΑΣΙΣΤ ΤΟΥ ΝΙΚ: Μας έχει συνηθίσει να.... σερβίρει διαρκώς. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να κόψουν την δημιουργία του Νικ Καλάθη και το κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό για τα δεδομένα του.Χαρακτηριστικό πως ως το 17’25’’ είχε μόλις τρεις ασίστ. Και στο τελευταίο 2’25’’ άλλες δύο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +4 στο εικοσάλεπτο.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 21-16, 40-36, 61-68, 82-89