23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Κιτρινόμαυροι σταυροφόροι! (vids)

Η εκστρατεία της ΑΕΚ στους Άγιους Τόπους στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και θα επιστρέψει στη βάση της έχοντας στα χέρια της το... Άγιο Δισκοπότηρο! Τη μεγάλη νίκη επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ (83-70) δηλαδή, χάρη στην οποία στρογγυλοκάθεται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας του Γ' ομίλου, έχοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ισραηλινούς, και στέλνει μήνυμα προς κάθε ενδιαφερόμενο ότι είναι εδώ. Η κάτοχος του τροπαίου θα πουλήσει φέτος πολύ ακριβά το τομάρι της. Φοβερή άμυνα όταν χρειάστηκε, μεγάλος Γκρίφιν για 30 λεπτά και ο Ματσιούλις με τον Σαντ Ρος και τον Χάντερ όταν κρίθηκαν όλα στο τέλος, ήταν τα κλειδιά του κιτρινόμαυρου θριάμβου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τρόπο εξωπραγματικό. Με τρόπο που δεν έχει ξανακάνει ποτέ από τότε που επανήλθε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ήταν με μια λέξη... τέλεια! Σούπερ άμυνα, τρέξιμο στον αιφνδιασμό, καρφώματα, θέαμα, άριστα ποσοστά ευστοχίας, ένας πραγματικός... τυφώνας. Στα πρώτα 7,5 λεπτά είχε σκοράρει 29 πόντους με 13/14 σουτ εντός παιδιάς, με τους Σαντ Ρος και Γκρίφιν να οργιάζουν και στις δύο πλευρές του παρκέ και την Χάποελ μαζί με τους οπαδούς της να παρακολουθούν εμβρόντητοι. Στο 7'.30'' η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 29-13!

Αλλά μετά κατέρρευσε... Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν φυσιολογικό το ξεκίνημά της. Αλλά δεν ήταν φυσιολογικό ούτε το πόσο γρήγορα έχασε αυτό το εντυπωσιακό προβάδισμα. Στην πραγματικότητα χρειάστηκε άλλο τόσο. Άλλα 7,5 λεπτά, δηλαδή, για να γκρεμίσει ό,τι είχε χτίσει στην αρχή. Και η εικόνα της ήταν ασφαλώς εκ διαμέτρου αντίθετη.

Λες και την χτύπησε κάποιο μαγικό ραβδί, άρχισε να... μπάζει στην άμυνα και να βλέπει το αντίπαλο καλάθι σαν δαχτυλήθρα. Σε αυτό το διάστημα είχε 1/17 σουτ και η Χάποελ άλλο που δεν ήθελε. Με τους Τζεϊκόβαν Μπράουν και Τασόν Τόμας να πρωταγωνιστούν και τον Τζέιμς Φελντέιν να είναι σταθερά καλός από την αρχή εκμηδένισε τη διαφορά σε χρόνο dt, βάζοντας στο παιχνίδι και τον κόσμο, που αρχικά είχε "παγώσει". Ο Μπάνκι έκανε αλλαγές, αλλά δεν μπορούσε να σταματήσει την ανάκαμψη της Χάποελ και τον κατήφορο της δικής του ομάδας, με αποτέλεσμα στο 35' οι γηπεδούχοι να ολοκληρώσουν ένα εκπληκτικό σερί 21-3 και να περάσουν μπροστά με 34-32!

Το καλό για την ΑΕΚ ήταν ότι κάπου εκεί συνήλθε. Μπόρεσε να ξαναβρεί την ψυχραιμία της και να ανακτήσει το προβάδισμα. Η παρουσία των Μωραΐτη και Σάκοτα στην πεντάδα βοήθησε πολύ, παρόλο που ο αρχηγός από κάποια στιγμή και μετά φορτώθηκε με τρίτο φάουλ και η αποστολή του στην άμυνα δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο. Κι ήταν ο Γκρίφιν αυτός που με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έδωσε και πάλι αέρα 7 πόντων στην Ένωση (48-41) πριν ο Μπράουν με λέι απ διαμορφώσει το τελικό για το πρώτο 20λεπτο 48-43 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με την ΑΕΚ να παίζει άμυνα για... όσκαρ. Επιθετικά δεν ήταν τόσο καλή όσο στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως η άμυνά της ήταν απροσπέλαστη. Κράτησε τη Χάποελ άποντη για τα πράτω έξι λεπτά και καθώς ο Γκρίφιν συνέχιζε να παίζει με τον τρόπο που έπαιζε στο πρώτο ημίχρονο και να κουβαλά επιθετικά την ομάδα, η Ένωση ξαναπήρε διψήφιο προβάδισμα. Στο 26' το σκορ έγινε 56-43 και κάπου εκεί η Χάποελ άρχισε να αντιδρά ξανά.

Με τον Αμαρέ Στουνταμάιρ να θυμάται τον παλιό καλό εαυτό του, βρήκε τρόπο να κάνει ζημιά μέσα στη ρακέτα της Ένωσης. Και καθώς οι Μπλατ και Ελιγιάχου έδωσαν σημαντικές βοήθειες στην αρχή της τελευταίας περιόδου είχε εκμηδενίσει για μια ακόμα φορά την εις βάρος της διαφορά. Στο 31' το σκορ ήταν ισόπαλο 61-61 και το παιχνίδι άρχιζε και πάλι από την αρχή.

Όμως η ΑΕΚ έδειξε ότι είναι φτιαγμένη από σπάνιο μέταλλο. Παρόλο που έχασε για δεύτερη φορά μεγάλη διαφορά υπέρ της, βρήκε ξανά τρόπο να ανακτήσει τον έλεγχο. Με τι άλλο; Την άμυνά της, που έγινε και πάλι απροσπέλαστη και για τα επόμενα έξι λεπτά δέχθηκε μόνον ένα καλάθι. Η πολύ ψηλή πεντάδα με τον Λαρεντζάκη πλέι μέικερ, τους Σαντ Ρος, Ματσιούλις στα "φτερά" και τους Σάκοτα, Χάντερ κάτω από τα καλάθια αποδείχθηκε αποτελεσματική σε αυτό το κομμάτι, ενώ στην επίθεση ο Ματσιούλις με την τεράστια εμπειρία του, ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο τρίποντο κι ο Χάντερ έδωσαν τις λύσεις που χρειάζονταν για να γίνει το σκορ 72-63 στο 37'.

Η Χάποελ προσπάθησε ξανά να αντιδράσει, αλλά η τρίτη ήταν και... φαρμακερή. Η άμυνα της ΑΕΚ αυτή τη φορά δεν λύγισε, στάθηκε στο ύψος της, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μπουν ξανά στο παιχνίδι και στην επίθεση βρήκε λύσεις με τους Χάντερ, Γκρίφιν να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στο τέλος με εμφατικό τρόπο στην πολύ μεγάλη νίκη, με την οποία μάλιστα κάλυψε και με το παραπάνω το -4 του πρώτου αγώνα και ευνοείται πλέον σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη Χάποελ.

Ο... ΑΡΧΙΣΤΑΥΡΟΦΟΡΟΣ: Πολλοί παίκτες της ΑΕΚ δικαιούνται τον τίτλο του κορυφαίου, όμως αυτόν θα τον πάρει ο Μάλκολμ Γκρίφιν. Με 25 πόντους, 11/14 σουτ, 7 ριμπάουντ 4 ασίστ και μόλις ένα λάθος έκανε την καλύτερη εφάνισή του με τη φανέλα της Ένωσης, ήταν αυτός που την κουβάλησε στις πλάτες του επί 30 λεπτά και στο τέλος πέτυχε δυο σουτ με τα οποία τελείωσε το παιχνίδι.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με τα ριμπάουντ και τα λάθη να είναι απόλυτα ισορροπημένα (45-44 τα ριμπάουντ υπέρ της Χάποελ και 12-12 τα λάθη) τη διαφορά έκαναν τα ποσοστά ευστοχίας. Η ΑΕΚ σούταρε με 47% εντός παιδιάς και νίκησε, καθώς ο αντίπαλός της σούταρε με 37%.