19.5 C
Τρίτη, 28 Μαΐου, 2024

Κατέρρευσε στο τέταρτο ο Παναθηναϊκός (pics)

To μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα και η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Μπάμπεργκ το απέδειξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Σε μια μέρα που αρκετοί από τους "πράσινους" δεν βρέθηκαν στο... φεγγάρι τους, οι Γερμανοί με μια σκυταλοδρομία, ένα επιμέρους 38-19 στο τέταρτο δεκάλεπτο και ομαδική δουλειά σε άμυνα και επίθεση έφτασαν στη νίκη με 95-74, παρά την μεγάλη βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Νικ Καλάθης. Όλα αυτά για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με τους "πράσινους" να βρίσκονται πια στο 13-8, συγκάτοικοι με την Ρεάλ Μαδρίτης και την Ζαλγκίρις Κάουνας κι ένα βήμα πίσω από την Φενέρμπαχτσε και τον Ολυμπιακό.

Ο Ντέγιαν Μούσλι ήταν το σημείο αναφοράς στο πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα, αφού αυτόν αναζήτησαν στο κέντρο της ρακέτας οι συμπαίκτες του, με το 9-7 να γράφεται με επτά δικούς του πόντους κα τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται εκεί, μέσα στο παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορεί να προσπεράσει. Ράιτ και Ολίντε πήραν τη σκυτάλη από τον Σέρβο σέντερ, για να φτάσουν 13-9 (5’) και το 25-17 (10’30’’). Οι «πράσινοι» φαινόταν να έχουν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, επιτρέποντας εύκολα σουτ στους Γερμανούς, ενώ παράλληλα είχαν υποπέσει σε επτά φάουλ σε κάτι λιγότερο από εννέα λεπτά, δίνοντας νωρίς και ελεύθερες βολές. Και στην επίθεση είχαν ήδη μετρήσει 1/9 τρίποντα σε ένα δεκάλεπτο!

Ο Πασκουάλ επέλεξε να παίξει με Καλάθη και Λεκαβίτσιους μαζί, το 27-19 (12’45’’) έγινε 28-23 (14’10’’), αλλά η Μπάμπεργκ εξακολοθούσε να έχει τον έλεγχο με καλές άμυνες, όντας αποτελεσματική και στην επίθεση. Η επιλογή του Όγκαστ για να βρεθεί μια λύση στη ρακέτα τόσο στην άμυνα, όσο και στα ριμπάουντ (έφτασαν στο 17-8 στο 17’), εγκαταλείφθηκε γρήγορα μετά τα γρήγορα δύο φάουλ στα οποία υπέπεσε. Και όσο ο Παναθηναϊκός ήταν θεαματικά άστοχος από τα 6μ75 (1/12 στο 15’), οι γηπεδούχοι με τους Χίκμαν και Ολίντε και πολύ καλή δουλειά από τον Νίκο Ζήση, έφτασαν στο +12 (35-23, 16’40’’) και επέστρεψαν σε αυτή τη διαφορά με την έναρξη της τρίτης περιόδου (44-32, 20’25’’).

Ο Νικ  Καλάθης ήταν αυτός που προσπάθησε να δείξει το δρόμο και στους συμπαίκτες του. Με προσωπικές ενέργειες φτάνοντας ως το καλάθι διαμόρφωσε το 44-38 (22’20’’), κάνοντας δύσκολο το έργο οποιουδήποτε ανέλαβε να τον περιορίσει. Ένα τρίποντο του Νίκου Παππά (3/17 στο σημείο αυτό) διαμόρφωσε το 48-43 (25’), με τον Κρις Σίνγκλετον να κερδίζει το γκολ φάουλ για το 48-46 (26’) και ο Καλαθης με δύο ακόμη... βόλτες στη ρακέτα της Μπάμπεργκ έδωσε και το προβάδισμα (48-50, 27’530’’). Η άμυνα έδινε τον τόνο σε μεγάλο βαθμό με τους Καλάθη, Παππά, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον, Γκιστ στην πεντάδα να πιέζουν σε κάθε φάση με τους Γερμανούς να κάνουν ένα μικρό βήμα μπροστά και πάλι στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-55) και να συνεχίζουν με εντυπωσιακό τρόπο ως το +11 (68-57, 33') με τον Καλάθη να παίρνει ανάσες στον πάγκο. Mε την επιστροφή του η διαφορά έπεσε και πάλι (68-61, 33'40''). Οι Γερμανοί όμως φαινόταν να έχουν περισσότερη ενέργεια φτάνοντας αυτή τη φορά ακόμη πιο μακριά, ως το +13 (74-61, 35') και το +16 (80-64, 36'), αναζητώντας με υπομονή το ελεύθερο σουτ στην επίθεση.

Τα επιθετικά φάουλ που χρέωναν οι διαιτητές τους "πράσινους" ήταν μια μεγάλη πληγή, αφού και τους ίδιους "φόρτωναν", αλλά και άκοπους πόντους έδιναν στην Μπάμπεργκ. Όπως το 5ο του Γκιστ, που οδήγησε στο 82-64 (36'30'') και τον ίδιο στον πάγκο με 4 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 25'29''. Με το σκορ στο 82-65 και ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ήδη στη γραμμή, ο Κένι Γκάμπριελ δέχθηκε και τεχνική ποινή για να περάσει η διαφορά το φράγμα των 20 πόντων (86-65, 37') και να έρθει το τέλος με το 95-74.

ΑΤΟΜΙΚΟ ΡΕΚΟΡ: Ο Νικ Καλάθης έφτασε στους 29 πόντους στο 33'40'' της αναμέτρησης, ισοφαρίζοντας το δικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα και δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έφτασε τους 31, δημιουργώντας το νέο του ατομικό ρεκόρ στη διοργάνωση.

Ο ΜΟΥΣΛΙ: Ο Ντέγιαν Μούσλι αποκτήθηκε από την Μπάμπεργκ στα μέσα της χρονιάς από την Ουνικάχα Μάλαγα και έχει μέσο όρο στην Ευρωλίγκα 5,4 πόντους, Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα απόψε είχε σημειώσει 7π.

ΤΑ’ΣΠΑΣΕ: Η έννοια βρήκε την μπασκετικά κυριολεκτική της έννοια με τις προσπάθειες του Παναθηναϊκού. Είχε 1/12 τρίποντα στο τέλος της πρώτης περιόδου, 4/18 στο τέλος της τρίτης και ήταν σίγουρα ένα στοιχείο που «πλήγωνε» το παιχνίδι του, αφού είναι μεγάλο κομμάτι του.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Χόρντοβ (Κροατία)

Δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74